- 1 Znamy laureatów nagród teatralnych (1 opinia)
- 2 Ryciny powróciły do Muzeum Narodowego (12 opinii)
- 3 Dzień Teatru z przymrużeniem oka (3 opinie)
- 4 Grzyb i brak prądu. Znany budynek się sypie (242 opinie)
- 5 Świetny musical Teatru Komedii Valldal (28 opinii)
- 6 Tłumy na spotkaniu z autorem "Sopotów" (22 opinie)
Szekspir wokół nas. Darmowe atrakcje na Festiwalu Szekspirowskim
Od piątku 29 lipca do 7 sierpnia trwa jubileuszowy 20. Festiwal Szekspirowski. Jednak różne akcje, promujące imprezę i Lato w Teatrze Szekspirowskim odbywają się już od dłuższego czasu. Oprócz przeróżnych happeningów, każdego dnia festiwalu zajrzeć można na darmowe przedstawienia w ramach nurtu SzekspirOFF.
Namolne, całuśne ciotki na ulicach? Stemplowanie napotkanych osób pieczątkami w kształcie ust? Postaci bez głowy szukające drogi do Teatru Szekspirowskiego lub żywe obrazy układane w ramce od obrazu? A może ubrane na biało postaci, ucinające sobie drzemkę na ulicy? Takie sytuacje spotkać nas mogą na najbardziej znanych ulicach Gdańska i Sopotu w ramach tegorocznych "Zadym z Szekspirem", przygotowanych i koordynowanych przez Teatr Korkoro.
- Pojawiamy się w różnych punktach Gdańska i Sopotu i promujemy Gdański Teatr Szekspirowski wraz z wydarzeniami, jakie się w nim odbywają. Całuśne ciotki to animatorzy ucharakteryzowani na wiejskie baby, które wycałowują napotkanych "siostrzeńców" niczym ciotka na imieninach. To oczywiście nawiązanie do "Kiss me, Kate", najnowszej produkcji GTS. Każda z naszych akcji ma być zabawna, zaskakująca i przyciągać uwagę spotykanych osób - mówi Krzysztof "Dziwny" Gojtowski.
Animatorzy pojawiają się zazwyczaj w ścisłym centrum miasta - w Gdańsku spotkać ich można przede wszystkim przy ul. Długiej i Długi Targ, w Sopocie na ul. Bohaterów Monte Cassino i Placu Przyjaciół Sopotu. W najbliższych dniach w Gdańsku i Sopocie natkniemy się na tańce z epoki elżbietańskiej oraz na całuśne ciotki i człowieka bez głowy, szukającego drogi do teatru. Program ich akcji dynamicznie się zmienia, cel pozostaje ten sam - promocja tego, co dzieje się w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim w czasie wakacji. Zwłaszcza że część wydarzeń towarzyszących np. Festiwalowi Szekspirowskiemu można obejrzeć za darmo.
- W ramach nurtu SzekspirOFF zapraszamy wszystkich na wydarzenia na dziedzińcu Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego, na które wstęp jest wolny. Zobaczyć można tu spektakle, występy kabaretowe i improwizacje czy performance. Także wydarzenia przed Teatrem w Oknie i niektóre w Teatrze w Oknie adresowane są do wszystkich chętnych - mówi Krzysztof Grabowski, koordynator nurtu SzekspirOFF tegorocznego Festiwalu Szekspirowskiego.
Darmowe wydarzenia towarzyszące festiwalowi
W środę 3 sierpnia na dziedzińcu GTS o godz. 20 pokazany zostanie spektakl kabaretowy grupy WOJTEK "Jaki jest twój bagaż". W czwartek 4 sierpnia już o godz. 12 w Teatrze w Oknie obejrzeć będzie można monodram Elżbiety Lewak "Kołysanka dla Ofelii" na podstawie tekstów Georga Büchnera, Williama Szekspira i Stanisława Wyspiańskiego. Zaś tego samego dnia o godz. 22:50 na dziedzińcu GTS w performance "Makbet - wina pramatki" Magdalena Mellin, Katarzyna Pastuszak i Monika Wińczyk nawiążą do archetypu kobiety Winnej, czyli pramatki Ewy i mężczyzny podążającego za zbrodnią.
Z kolei w piątek 5 sierpnia o godz. 14 w Teatrze w Oknie dzieci obejrzą "Pogaduszki u Papetów", które pomyślane są jako "konferencja prasowa", podczas której rodzinie Papetów (nawiązującej do słynnych Muppetów) zadać można każde pytanie. Również 5 sierpnia o godz. 22 na dziedzińcu GTS czekać będzie widzów "Projekt Makbet", czyli spektakl połączony z materiałami wideo, nagranymi w zakładzie karnym z udziałem dziewczyny odsiadującej wyrok za pobicie ze skutkiem śmiertelnym. Na scenie zaprezentują się Sandra Staniszewska i Łukasz Kabus.
W sobotę 6 sierpnia o godz. 19:50 w restauracji San Marco zagrane zostanie "Wiele hałasu o nic" w wykonaniu PWST Wydział Tańca w Bytomiu. Spektakl jest dyplomem IV roku PWST w Bytomiu, aby go zobaczyć, należy wykupić obowiązkowy voucher na jedzenie w wysokości 30 zł. Także 6 sierpnia, ale o godz. 22 w Młodym Byronie, mieszczącym się w Dworku Sierakowskich w Sopocie, wystąpi dobrze znana w Trójmieście grupa Peleton ze swoimi Szekspiracjami - historia, która powstanie, w dużej mierze zależy od publiczności, choć zawiera wątki z "Makbeta", "Romea i Julii" oraz "Hamleta". Dlatego drugi występ grupy Peleton (ostatniego dnia festiwalu - w niedzielę 7 sierpnia o godz. 19:50 na dziedzińcu GTS) z pewnością będzie zupełnie inny niż sopocki. 7 sierpnia oprócz grupy Peleton, zajrzeć można też do Teatru w Oknie (godz. 15) na spektakl "Hamlet" w wykonaniu Filipa Kosiora, Marty Węgrockiej i Wiktorii Wolańskiej z Akademii Teatralnej w Warszawie.
Wstęp na wszystkie wymienione spektakle jest bezpłatny. Jedynie w restauracji San Marco, by obejrzeć "Wiele hałasu o nic" należy wykupić voucher na jedzenie w wysokości 30 zł.
Wydarzenia
Miejsca
Zobacz także
Opinie (10) 1 zablokowana
-
2016-08-03 12:04
U nas w gdyni to nie do pomyślenia!!!
- 8 5
-
2016-08-03 12:31
(2)
wolałbym pocałunek małpy niż p.Krzysztofa golibroda się kłania
- 3 7
-
2016-08-03 13:15
(1)
nie znasz się, brody są super
- 2 1
-
2016-08-03 14:27
tak,szczególnie przy jedzeniu zupy lub jajecznicy
- 2 2
-
2016-08-03 13:28
O! Dziwny wyszedł!
- 3 1
-
2016-08-03 14:41
Gdynia
W sobotę w Gdyni odbędą się też dwa przedstawienia, w Tearze Gdynia Główna.
- 2 3
-
2016-08-03 15:39
darmowe? czyli np miasto, ministerstwo kultury czy spółki skarbu państwa do tego nie dopłacają?
- 6 8
-
2016-08-04 23:29
(2)
Czy ta g... kultura musi być tak późno? To jakaś paranoja ! Kiedy ktoś ten czarny klocek wysadzi ?
- 4 5
-
2016-08-05 00:18
(1)
A co masz problem zdrowotny? Do psychiatry!
- 1 2
-
2016-08-05 08:42
A ty okres ?
- 0 1
Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.