• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Światłość i mrok. Spotkanie z Małgorzatą Niezabitowską

Zapraszamy na spotkanie autorskie z Małgorzatą Niezabitowską, 10 października o godzinie 18:00 w Sopotece, Kościuszki 14. Rozmowę wokół książki "Światłość i mrok" poprowadzi Daria Szopa.

Małgorzata Niezabitowska - dziennikarka, pisarka, autorka scenariuszy i tekstów piosenek. W latach 1989-1991 była rzeczniczką prasową rządu Tadeusza Mazowieckiego. Udziela się społecznie - w latach 90. działała chociażby jako prezes Fundacji Animals. Należała również do Komitetu Wspierania Budowy Muzeum Historii Żydów Polskich, później będąc członkiem Rady Muzeum POLIN. W 2001 roku została odznaczona Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, a w 2014 roku przyznano jej nagrodę im. Ireny Sendlerowej, przyznawanej dbającym o zachowanie żydowskiego dziedzictwa kulturowego w Polsce. Jest autorką książek, w tym "Ostatni: współcześni Żydzi polscy", "Poszukiwanie Ameryki", "Składana wanna" oraz "W twoim kraju wojna!".

Najnowsze dzieło Małgorzaty Niezabitowskiej to powieść "Światłość i mrok", w której na tle najważniejszych historycznych wydarzeń rozgrywa się opowieść o miłości, oddaniu i odwadze. Autorka przenosi na papier atmosferę końca lat 30. XX wieku oraz przedstawia zawiłości ówczesnych relacji polsko-żydowskich. W fabule zetkniemy się również z szeroką panoramą stosunków polsko-ukraińskich i będziemy mieli okazję wkroczyć w świat, w którym zaczęła wyłaniać się narodowa tożsamość naszych wschodnich sąsiadów. Głównymi bohaterami "Światłości i mroku" są Chana oraz Jan. On - Polak, syna majętnego dziedzica; ona - chasydka z bardzo ortodoksyjnej rodziny. Złączy ich nagłe, gorące uczucie, ale przeszkodą w realizacji ich marzeń okaże się nie tylko ich najbliższe otoczenie, ale również zderzenie z uprzedzeniami i ostracyzmem.

Zapraszamy! Wstęp wolny.

Opinie

Sprawdź się

Jak Muzeum Historyczne Miasta Gdańska nazywało się do 2000 roku?