- 1 Zaczytaj się na wiosnę: nowe książki (18 opinii)
- 2 Dzień Teatru z przymrużeniem oka (4 opinie)
- 3 Znamy laureatów nagród teatralnych (5 opinii)
- 4 Ryciny powróciły do Muzeum Narodowego (17 opinii)
- 5 Świetny musical Teatru Komedii Valldal (30 opinii)
- 6 Grzyb i brak prądu. Znany budynek się sypie (242 opinie)
Świat na zdjęciach Barbary Klemm
30 czerwca 2009 (artykuł sprzed 13 lat)
Upadek muru berlińskiego, polskie wsie w latach 70. i 80. oraz niezwykłe portrety osobistości ze świata polityki i sztuki - prawie 150 zdjęć autorstwa Barbary Klemm, wybitnej niemieckiej fotoreporterki, można oglądać od 8 lipca w Muzeum Narodowym w Gdańsku.
Pamiętacie słynną, czarno-białą fotografię przedstawiającą braterski pocałunek przywódców ZSRR i NRD - Leonida Breżniewa i Ericha Honeckera - z 1979 roku? To jedno z tych zdjęć autorstwa Barbary Klemm, które przeszło do historii i funkcjonuje do dziś, jako swoista ikona tamtych czasów. Więcej, bo aż 150 prac tej niemieckiej autorki, będzie można obejrzeć na wystawie w Oddziale Sztuki Dawnej gdańskiego Muzeum Narodowego.
- Prezentowane zdjęcia można podzielić na trzy grupy - mówi koordynatorka wystawy, Małgorzata Zwolicka. - Pierwszą z nich stanowią prace dotyczące Europy Środkowej, w tym Polski. Zobaczymy tu między innymi fotografie dokumentujące pierwszą pielgrzymkę Jana Pawła II do naszego kraju. Druga grupa to zdjęcia, które pokazują proces przeobrażania systemu politycznego w Niemczech przed i po ich zjednoczeniu. Natomiast trzeci zbiór zawiera portrety takich sław, jak Andy Warhol czy Alfred Hitchcock.
Barbara Klemm zaczynała swoją przygodę z fotografią w 1959 roku jako fotolaborantka dziennika Frankfurter Allgemeine Zeitung. Jedenaście lat później otrzymała zatrudnienie jako fotograf redakcyjny odpowiedzialny za felieton oraz scenę polityczną. Dla dziennika FAZ pracowała przez ponad 30 lat.
Co sprawia, że prace Klemm są wyjątkowe na tle dokonań światowych mistrzów fotoreportażu? - Najbardziej istotne i charakterystyczne jest jej zamiłowanie do poszukiwania prawdy o człowieku - twierdzi Małgorzata Zwolicka.- Nawet jeśli fotografuje znane osobistości, ludzi, którzy zmieniają losy świata, próbuje dotrzeć głębiej, pokazać coś więcej, niż ich zewnętrzną powłokę. To nadaje jej zdjęciom specyficznego, nieco intymnego i osobistego charakteru.
Chociaż Barbara Klemm na całym świecie jest rozpoznawalna jako postać z czołówki fotografii dokumentalnej, w Polsce jest wciąż mało znana. Tym bardziej warto przyjść na wernisaż do gdańskiego muzeum 8 lipca - jego specjalnym gościem będzie autorka prezentowanych zdjęć wraz z kuratorką, Ursullą Zeller. Rozmowę z obiema paniami przeprowadzi publicysta "Polityki" Jacek Żakowski.
Miejsca
Wydarzenia
Opinie (2)
-
2009-06-30 11:36
braterski pocałunek dwóch czerwonych debili
jakie to słodkie (do dziś praktykowane w CCCP).
- 3 3
-
2009-07-01 09:47
PROTAGONIŚCI MNIEJSZOŚCI SEKSUALNYCH!!
Brawo za odważne foty i wreszcie nie zmęczone tematy. mam nadzieje,ze troche niemieckich subkultur tez tam jest, poza polityką. idę.
- 1 0
Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.