• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Barbara Klemm - Światłocień. Retrospektywa zdjęć z lat 1968-2008

Barbara Klemm - Światłocień. Retrospektywa zdjęć z lat 1968-2008

Wernisaż wystawy odbędzie się 8 lipca, 2009, o godz. 18.00.
Wystawa czynna do 30.08.2009

Chcę tak skompresować treść, by osiągnąć punkt, w którym dochodzi się do wniosku, że historia została opowiedziana. [...] Chodzi mi zawsze o jedno zdjęcie.
Barbara Klemm

Wystawa przygotowana przez Instytut Stosunków Międzynarodowych IFA we współpracy z Goethe Institut-Warschau to autorski wybór najlepszych i najbardziej znanych fotografii Barbary Klemm, wieloletniej fotoreporterki "Frankfurter Allgemeinen Zeitung", dokumentalistki życia politycznego, społecznego i kulturalnego w Europie lat 1968-2008.

Wyjątkową okazją światowej premiery wystawy jest Polska w dwudziestolecie upadku komunizmu. Gdańsk jako źródło niepodległości Europy Środkowo-Wschodniej jawi się jako idealny kontekst dla prezentacji historii przez fotograficzny pryzmat Barbary Klemm. Fotografki, której twórczość to coś więcej niż reportaże, zatrzymanie historycznych chwil. Czerpiąca z tradycji Ericha Salomona - niekonwencjonalnego mistrza fotoreportażu niemieckiego okresu międzywojennego, Klemm łączy zmysł obserwacji z artystyczną wrażliwością. Doskonała forma kadru i momentowo zatrzymany nastrój powodują, że fotografie jej autorstwa pozostają w zbiorowej pamięci, jak ikoniczny już, braterski pocałunek przywódców ZSRR i NRD Leonida Breżniewa i Ericha Honeckera z 1979 roku we Wschodnim Berlinie.

Autorka tłumaczy: Malarz może wykalkulować i ustalić swoją kompozycję. Ja muszę [...] w biegu próbować uporządkować przestrzeń. Chcę osiągnąć to samo co mistrz pędzla, tyle że szybciej. A to może udać się tylko wtedy, gdy wiem jak funkcjonuje obraz.

Wyboru prac do wystawy autorka dokonała we współpracy z Ursulą Zeller oraz Matthiasem Flügge. Na ekspozycję w Gdańsku (blisko 150 fotografii) składają się przede wszystkim zdjęcia z Niemiec, szczególnie z okresu zjednoczenia. Klemm dokumentuje nie tylko spektakularne momenty, jak upadek Muru Berlińskiego, lecz także wcześniejsze i późniejsze wydarzenia związane z upadkiem systemu, społeczne zrywy, protesty, budowanie wspólnoty celu. Wystawa ujmuje także zdjęcia z Polski, z przełomowych momentów lat osiemdziesiątych m.in. Lecha Wałęsy, Bronisława Geremka, Tadeusza Mazowieckiego. Całości dopełniają portrety sławnych ludzi, artystów, reżyserów, pisarzy m.in. Andy'ego Warhola, Alfreda Hitchcocka, Stanisława Lema. Wystawie towarzyszy film dokumentalny o autorce.

W trakcie wernisażu wystawy (8 lipca, 2009, o godz. 18.00) odbędzie się moderowane przez Jacka Żakowskiego (Polityka) spotkanie z Barbarą Klemm i Ursulą Zeller. Autorki opowiedzą o wybranych do wystawy pracach i swoich związkach z naszym krajem w kontekście współczesnych zmian polityczno-społecznych Europy.

Barbara Klemm
Urodziła się w Munster w 1939r., córka malarza Fritza Klemm. Ukończyła kursy fotograficzne w Karlsruhe w latach 1955 -58, od 1959 roku zatrudniona była jako fotolaborantka w redakcji Frankfurter Allgemeinen Zeitung. W latach 1970-1967 roku pracowała jako fotografka redakcyjna, w oprawie felietonów o tematyce politycznej, gospodarczej, kulturalnej. Później współpracowała z FAZ, publikowała także w wielu wydawnictwach i magazynach na całym świecie. Obyła wiele podróży, zainteresowana głównie tematami społecznymi.

Członkini Akademie der Künste Berlin- Brandenburg, profesorem honorowym fotografii Fachhohschule Darmstadt. Jej prace znajdują się w wielu publicznych i prywatnych kolekcjach sztuki w Europie. Mieszka i pracuje we Frankfurcie nad Menem.

Koordynacja: Małgorzata Taraszkiewicz-Zwolicka, Mariola Balińska, Małgorzata Posadzka

Przeczytaj także

Opinie

Sprawdź się

Zgodnie z planami miejskimi, obecna siedziba CSW Łaźnia miała pełnić bardzo oryginalną funkcję. Jaką?