• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Stocznia - jeszcze nie wszystko stracone. O ksiażce Michała Szlagi

Borys Kossakowski
22 września 2013 (artykuł sprzed 10 lat) 
- W Stoczni Gdańskiej cenne są nie tylko żurawie, ale cała infrastruktura: budynki, drogi, przyroda, pochylnie itp - mówi Michał Szlaga. - W Stoczni Gdańskiej cenne są nie tylko żurawie, ale cała infrastruktura: budynki, drogi, przyroda, pochylnie itp - mówi Michał Szlaga.

- Stocznia w Gdańsku przetrwała dwieście lat: dwie wojny światowe, Stalina, Hitlera, komunizm. A najbardziej jej zaszkodziło ostatnie dwadzieścia lat i działanie niewidzialnej ręki rynku. Jest jeszcze szansa, by usiąść i jeszcze raz przemyśleć, czy chcemy, aby całkowicie zniknęła z powierzchni ziemi - mówi Michał Szlaga, autor książki "Stocznia". Spotkanie z fotografem promujące to wydawnictwo odbędzie się we wtorek, 24 września o godz. 18 w Instytucie Sztuki Wyspa. Wstęp wolny.



Ta książka to trzynaście lat pracy i 250 zdjęć wybranych z kilkunastu tysięcy. Ta książka to trzynaście lat pracy i 250 zdjęć wybranych z kilkunastu tysięcy.
Ul. Kooperantów, zespół rezydencjonalny dyrektora Stoczni Cesarskiej z 1888 roku, po którego terenie wytyczono trasę ul. Nowej Wałowej w planie miejscowym zagospodarowania dzielnicy Młode Miasto z 2003 roku. Na pierwszym planie willa 138A, tuż za nią tzw. domek ogrodnika, a dalej budynek mieszkalny dla niższych rangą urzędników stoczniowych 139A, po 1945 roku przebudowany na biura, w oddaleniu magazyn torped z 888 r., przebudowany w 902 r. na biura, a w 1979 r. na salę konferencyjną (tzw. Sala BHP), wzdłuż ulic i wokół zabudowań zachowane zadrzewienie z dawnego założenia, stan z 2007 r. Na drugiej stronie miejsce po zburzonym zespole rezydencjonalnym, w głębi jedyny jak dotąd zrewaloryzowany budynek na terenie postoczniowym z Salą BHP. W tle Europejskie Centrum Solidarności w budowie. Ul. Kooperantów, zespół rezydencjonalny dyrektora Stoczni Cesarskiej z 1888 roku, po którego terenie wytyczono trasę ul. Nowej Wałowej w planie miejscowym zagospodarowania dzielnicy Młode Miasto z 2003 roku. Na pierwszym planie willa 138A, tuż za nią tzw. domek ogrodnika, a dalej budynek mieszkalny dla niższych rangą urzędników stoczniowych 139A, po 1945 roku przebudowany na biura, w oddaleniu magazyn torped z 888 r., przebudowany w 902 r. na biura, a w 1979 r. na salę konferencyjną (tzw. Sala BHP), wzdłuż ulic i wokół zabudowań zachowane zadrzewienie z dawnego założenia, stan z 2007 r. Na drugiej stronie miejsce po zburzonym zespole rezydencjonalnym, w głębi jedyny jak dotąd zrewaloryzowany budynek na terenie postoczniowym z Salą BHP. W tle Europejskie Centrum Solidarności w budowie.

Ze Stocznią:

Od czego zacząć pisanie artykułu o Stoczni Gdańskiej, by nie wywołać w czytelniku reakcji: "O nie! Tylko nie to!". Mieszkańcy Gdańska są już zmęczeni tematem Solidarności, Lecha Wałęsy, Anny Walentynowicz, żurawi czy Nowej Wałowej. Zmęczeni i skołowani, bo w zasadzie nikt nie wie, czy ta Wałowa to dobry pomysł, czy warto i czy można zachować stoczniowe dźwigi i co w zasadzie w tej Stoczni jest wartościowego. Prócz wspomnień.

- To książka o tym, że ktoś nam rozwalił pół miasta, na naszych oczach - mówi gdańszczanin Michał Szlaga, fotograf i autor książki "Stocznia". - A w zasadzie sami sobie rozwaliliśmy, bo przecież część wyburzeń firmowało miasto, tworząc przestrzeń pod nową arterię. Stocznia to siedemdziesiąt hektarów, tyle co Śródmieście. Siedemdziesiąt hektarów pełnych cennej architektury, przyrody, maszyn. To nie tylko żurawie, ale także hale, pochylnie, stuletnie drzewostany. Nie możemy dopuścić, żeby stanęło tam ekskluzywne zamknięte osiedle i kolejne centrum handlowe. To powinna być przestrzeń publiczna.

Stocznia w Gdańsku, wcześniej nosząca nazwę Cesarskiej oraz Schichau (były to dwa osobne zakłady), przez ponad sto pięćdziesiąt lat stanowiła napęd dla całego miasta. Najpierw napęd ekonomiczny, bowiem budowała statki dla armatorów na całym świecie. Na jej pochylniach zwodowano ponad tysiąc statków pełnomorskich. Później była napędem politycznym, gniazdem ruchu rewolucyjnego, który doprowadził do upadku komunizmu. Niestety potwierdziła się stara prawda, że rewolucja pożera własne dzieci.

Książkę "Stocznia" podzielono na cztery części. "To, czego nie ma" to rozdział poświęcony budynkom, instalacjom i obiektom przyrodniczym, które zniknęły z powierzchni ziemi. To kilkadziesiąt procent całości, niemal połowa. Ale druga połowa jeszcze się ostała i ona została udokumentowana w części "To, co jest". Jest jeszcze część "Miasto", którą autor dedykuje przede wszystkim studentom ASP i Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej, którzy w przyszłości będą projektować budynki nawiązujące stylem do Stoczni. Zawarto w niej elementy architektury charakterystyczne dla stoczniowej, poniemieckiej zabudowy. Wydawnictwo zostało opatrzone komentarzami architekta Jacka Dominiczaka i konserwatora dr. Waldemara Affelta. Już dzisiaj wiemy, że wydawnictwo odbiło się szerokim echem w całej Polsce, zwracając uwagę publicystów zarówno lewicowych, jak i prawicowych.

- To jest książka, nie album - mówi Michał Szlaga. - Album kojarzy się z zestawem ładnych zdjęć. A to jest przede wszystkim narzędzie dla polityków, konserwatorów i architektów z profesjonalną dokumentacją zabytkoznawczą. Nie znaliśmy wartości Stoczni Gdańskiej, więc nie mogliśmy jej docenić, ani chronić. Dlatego powstała ta książka, w której zawarte są informacje o tym, co jest w Stoczni cenne i warte ochrony.

Stocznia Gdańska to małe miasto, z poniemieckimi budynkami, o starannie zaplanowanym układzie urbanistycznym i finezyjnej architekturze. Małe miasto, które znika na naszych oczach. Po wojnie odbudowaliśmy z ruin Główne i Stare Miasto. Aż dziw bierze, że pozwalamy popaść w ruinę kolejnej, niezwykle ważnej części naszego miasta. Na listę zabytków wpisane są tylko trzy obiekty: Plac Poległych Stoczniowców z Pomnikiem Trzech Krzyży, Brama Historyczna i Sala BHP, gdzie podpisywano porozumienia sierpniowe.

- Tymczasem Solidarność to zaledwie ostatnie trzydzieści lat. A Stocznia jest w tym miejscu od dwóch wieków - mówi Michał Szlaga. - Zapomnijmy o polityce. Ta książka to nie elegia, ale apel, by jeszcze raz usiąść do planów urbanistycznych. Wierzę, że to, co jest, można jeszcze uratować.

Spotkanie z fotografem promujące wydawnictwo odbędzie się we wtorek, 24 września o godz. 18 w Instytucie Sztuki Wyspa zobacz na mapie Gdańska. Wstęp jest wolny.

Wydarzenia

Stocznia Szlaga

spotkanie

Miejsca

Opinie (180) 1 zablokowana

  • idealny post (1)

    ...odnośnie dróg. Hitler to był gość, gdzie się pojawił budował drogi, bo wiedział że to jest podstawa funkcjonowania gospodarki, u nas tego nie wiedzą. Kpina

    • 20 6

    • przede wszystkim naciskał na koleje

      drogi też były ważne - dla działań wojennych.

      • 2 0

  • Święta prawda

    Stocznia przetrwała dwie wojny światowe, hitlera, stalina, komunizm, ale destrukcji solidaruchów nie dała rady się oprzeć, tymczasem niszczą, szkolnictwo, wymiar sprawiedliwości ..., tylko czekać aż wykończą cały kraj

    • 17 4

  • ktos kiedys powiedzial,, jak chcecie zeby polacy znikneli z mapy europy to dajcie im wladze i wolnosc (1)

    • 21 1

    • Bismarck

      lepiej ujął to Kochanowski:
      "Cieszy mię ten rym: "Polak mądr po szkodzie";
      Lecz jesli prawda i z tego nas zbodzie,
      Nową przypowieść Polak sobie kupi,
      Że i przed szkodą, i po szkodzie głupi.

      • 9 1

  • Tak się dzieje w całym Gdańsku (1)

    Stocznia to tylko przykład. Państwowe zakłady przejmuje banda cwaniaków, a potem płacz że Polacy nie mogą poszukać stałej i dobrze płatnej pracy tylko harują za umowach śmieciowych i za minimalna pensję. Jesteśmy dzisiaj jednym z najbardziej przepracowanych i najbiedniejszych krajów w Europie. Kto to za to odpowiada?

    • 19 2

    • Odpowiadaja za to jelopy ktore wybieraja na kazdych wyborach obecnie rzadzacycch palalachow!

      • 3 2

  • Stocznia to przeszłość. (2)

    Wiążą się z nią romantyczne wspomnienia Polaków o sprawiedliwym i mądrze rządzonym kraju. Ale to sami Polacy, którzy byli właścicielami wszystkiego w tym kraju oddali go dobrowolnie w ręce oszustów i złodziei. Teraz odbywa się ostatni akt dramatu czyli prywatyzacja opieki medycznej , szkolnictwa i oświaty. W historii nie ma powtórek. Mieliście chamy złoty róg, ostał wam się jeno sznur. Bufon z Polanek powinien pamiętać o tym, że to właśnie on jest jednym z głównych moderatorów dramatu. GŁUPOTA CZY ZDRADA OTO JEST PYTANIE !!!! Bierność i zniechęcenie wszystkich było cichym przyzwoleniem na to co się wydarzyło.

    • 13 3

    • Dalej będą siedzieć w domu w dniu wyborów.

      I wkrótce będzie podatek od robienia kupy z odpowiednim kontrolerem skarbowym na etacie w każdym kiblu.

      • 4 1

    • W kinie

      właśnie to pokazują, no te marzenia właśnie.

      • 1 0

  • SG to modelowy przykład do czego doprowadziła polityka ludzi któzy przejęli władze po 1989

    Usta pełne obietnic a wygląd SG mówi sam za siebie

    • 12 3

  • Młodzi pojadą byle gdzie (1)

    a starzy pooglądają albumy.

    • 10 2

    • Świetna puenta.

      Tylko nie wiem czy będzie ich stać na te albumy.

      • 5 1

  • PRZECZYTAJCIE TO UWAŻNIE I POWOLI ABY ZROZUMIEĆ!!! (8)

    Ludzie, którzy głosują na PO,PIS,PSL,SLD myślą chyba, że jak kolejny raz wsadzą palec do kontaktu to może tym razem prąd ich nie j***nie. Otóż mówię wam z całą pewnością j***nie I to mocniej!!!!!!!!!!!!!!!!

    • 13 9

    • (7)

      Na PO wiele juz z pewnoscia nie zaglosuje,a pozostale partie...w sumie to wole je niz ten tuskowy syf ktory nam obecnie zgotowali kolego.

      • 2 5

      • ????????????????????? (2)

        Każdy kto po tylu latach rządów tych samych idiotów z PO,PIS,SLD,PSL I innych takich.Nadal na nich głosuje jest kompletnym kretynem, który nie umie wyciągnąć logicznych wniosków.Jak można głosować na lewaków - socjalistów widząc jak wszystkie kraje UE BANKRUTUJĄ I SĄ ZALEWANE ISLAMEM?!

        • 1 2

        • a na kogo głosować? (1)

          na prawicowców zajmujących się wyłącznie szukaniem "prawdy historycznej" ? poza tym ich pomysły na gospodarkę są równie idiotyczne.

          • 1 1

          • na kongres nowej prawicy

            po pierwsze nie ma slowa o jakiejs rewizjonistycznej polityce historycznej, po drugie przytomny i realny a przytym najlepszy dla kraju i jego obywateli plangospodarczy, totalne odpolitycznienie zycia zachecam do poczytania lub posluchania programu i tego co maja do zaoferowania ludzie z ktorych media i inni politycy staraja sie zdyskredytowac serwujac wyciete z kontekstu zdania aby utwierdzic ludzi ze to oszolomy. zadalem sobie troche trudu i wylonil sie calkiem logiczny obraz, ktory zapewne sie nie zrealizuje i bedzie kolejna nie wykorzystana szansa naszego kraju niestety

            • 0 1

      • (3)

        ale zagłosują na Gowina, a to wystarczy żeby uratować PO

        • 1 2

        • ale kto na niego zaglosuje.? (2)

          przecierz kongres nowej prawicy jest obecnie poza parlamentem i szczerze nienawidzi P O nie mowiac o jej ratowaniu to jakas bzdura

          • 1 1

          • (1)

            te 7% może się przydać dla PO w celu utworzenia rządzącej koalicji z KNP. Te dąsy, te miny, te anse i atakowanie PO to tylko podpucha przedwyborcza.

            • 0 2

            • To nierealne i nie możliwe!!!

              A nawet jeśli to chyba tylko po to aby rozp...rzyć ten cyrk od środka!

              • 0 0

  • Panie i Panowie. Nie ma co jęczyć. (12)

    My chłopcy z MO i SB. Spadliśmy na 4 łapy . Tłuste emerytury, wakacje, hobby. A ci co najbardziej pyszczyli na władzę mają teraz najgorzej. No są pewne wyjątki. Siema Bolek.

    • 14 7

    • (8)

      Jeszcze chyba nie wtrzezwiales po imprezie pajacu :)

      • 2 5

      • Mam przynajmniej za co imprezować. (7)

        • 4 2

        • (1)

          Coz...tylko to Ci chyba juz zostalo:)

          • 1 0

          • No nie

            mam jeszcze niezłe pół etatu.

            • 3 1

        • (4)

          miejsce w piekle też masz przygotowane

          • 2 1

          • dobre:)
            10/10

            • 0 1

          • Ale jakie towarzystwo (2)

            księża , biskupi, politycy i flaszki za darmo

            • 2 0

            • (1)

              Do Machiavellego Ci daleko...
              Stad puenta zes od samego poczatku sciemnial a Twoj post to prowokacja:)

              • 1 0

              • Co ty wiesz o Machiavellim

                szczupaczku.

                • 3 0

    • pozdro (2)

      Jesteś d*pEK do kwadratu ! Ty i twoi kumple pójdziecie kiedyś do piachu a Wasze pociechy ... ? Im już nie będzie tak wesoło !!! gdy POLSKA się bardziej pogrąży .

      • 0 1

      • Do piachu to wszyscy pójdziemy

        a nasze dzieci są już lepiej ustawione niż my.

        • 2 0

      • A co ty za eks

        z gliny garnki lepiłeś ?

        • 1 0

  • Związki zawodowe rozpieprzyły całą stocznie i tyle w tym temacie (2)

    Związki zawodowe rozpieprzyły całą stocznie i tyle w tym temacie
    Podobna sytuacja jak w Detroit w USA z tą różnicą że tam związki zawodowe rozpieprzyły całe miasto
    A teraz naszym związkom zawodowym marzy się rozpieprzyć cały kraj !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    • 14 13

    • Nie denerwuj się tak.....

      oszczędzaj siły byś dał radę tyrać po 12 godzin na śmieciówce do 67 roku życia. Aha .....nie zapomnij kupić maści na hemoroidy, bo na pewno ich dostaniesz jak będziesz schorowany siedział na zydelku i czekał tydzień w kolejce do lekarza.

      • 3 3

    • Jakbym czytał współczesną Trybunę Ludu

      Sowieci też całą winę na zwykłych ludzi zwalali - posłuchaj opinii drugiej strony.

      • 3 2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Pobożni i cnotliwi. Dawni gdańszczanie w zwierciadle sztuki (1 opinia)

(1 opinia)
20 zł
spotkanie, wystawa, warsztaty

Kultura ludowa Pomorza Gdańskiego

wystawa

Wystawa "Kajko, Kokosz i inni"

wystawa

Sprawdź się

Sprawdź się

Do kiedy można zobaczyć wystawę ERGO Hestii w Muzeum Narodowym w Warszawie?

 

Najczęściej czytane