• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Wydarzenie już się odbyło
PATRONAT

Stacja Emigracja

Muzeum Emigracji w Gdyni zaprasza w ostatni czwartek marca na spotkanie autorskie z cyklu Stacja Emigracja, którego gościem będzie Robert Terentiew. Autor książki "Stąd aż do Brighton Beach" opowie o polskich emigrantach lat 80. w mieście, w którym wszystko jest możliwe - Nowym Jorku.

w każdy piątek (od 05.07 do 26.07.2024), godz. 19:00

Gdańsk, Pl. Solidarności
bilety 20 zł
ulgowy 15 zł
sie 22-25

czwartek - niedziela, godz. 09:00

Sopot
Wstęp wolny
Spotkanie poprowadzi Aleksander Gosk w Muzeum Miasta Gdyni 29 marca o godz. 17.

Najdramatyczniejszą okolicznością wyjazdu do Ameryki, w czasach dzielącej Europę "żelaznej kurtyny", była ostateczność tej decyzji. Rozłąka z rodziną, niemożność powrotu i nierzadko start w nowe życie bez właściwego przygotowania. Zdarzało się, że sytuacja polityczna zmuszała do podjęcia decyzji naprędce lub nawet - jeśli była ona planowana zawczasu - nie oznaczało to znajomości języka, kraju, posiadania kontaktów na miejscu. Wielu Polaków swoją decyzję opierało na podstawie mitu Ameryki zrodzonego w izolacji od Zachodu. A na miejscu trudnościom i często zabawnym nieporozumieniom towarzyszyła naturalna grawitacja ku narodowościowym gettom, ze swojskim gastronomem z zimną wódką i równie zagubionymi polskimi, rosyjskimi czy kaukaskimi pobratymcami.

Książka Terentiewa wśród książek o Polonii w Nowym Jorku to dzieło nietypowe. Nie rozgrywa się na Greenpoincie, a w Brighton Beach, rosyjskiej enklawie zwanej też Małą Odessą, w wielokulturowym molochu Nowego Jorku. Jest to próba odnotowania dziwacznych zderzeń różnych kultur, tradycji, wywołujących nieoczekiwane, często zabawne konsekwencje. Postacie występujące w powieści są oczywiście fikcyjne, ale życiorysy i doświadczenia bohaterów to mozaika autentycznych przeżyć, scen podpatrzonych, zasłyszanych, prawdopodobnych:

"Ten sam światek, co w "Good night, Dżerzi" Janusza Głowackiego, odtwarzany jest z podobnym efektem groteski wynikającej ze zderzenia nieprzystających do siebie elementów różnych kultur. Cwaniactwo sowieckie i naiwność amerykańska, mafijne układy i prawa obywatelskie, prawosławie i judaizm, szeroka rosyjska dusza i nowobogacki gust. Hazard, popkultura i przywiezione ze starego kraju przyzwyczajenia mieszają się i ucierają w wieloetnicznym tyglu jakim jest Ameryka."
ANNA NAŁKOWSKA

Robert Terentiew - człowiek o niezwykłym życiorysie, absolwent Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Warszawskiego, dziennikarz, publicysta, wieloletni felietonista "Tygodnika Solidarność". Jeden z nielicznych już potomków rosyjskich, białych emigrantów. Jako dziecko przeżył z matką obóz koncentracyjny Ravensbruck. W 1968 r. uczestnik studenckich protestów, później współpracownik KOR i Nowej, publikował w drugim obiegu wydawniczym. W stanie wojennym internowany, później na emigracji w Stanach Zjednoczonych. Do kraju wrócił w 1988 roku, związany z Telewizją Polską, autor programów, scenariuszy, reportaży i filmów dokumentalnych.

Książka Terentiewa opowiada o polskiej emigracji lat 80., jednak temat jest aktualny także dziś - 1,3 mln nowojorczyków przyznaje się do polskiego pochodzenia. Choć motywy polskiej emigracji dziś są odmienne, to legenda amerykańskiego marzenia, podsycana przez kolorowe obrazki współczesnej popkultury, nadal żyje. Podobnie jak żywy pozostaje problem zielonej karty jak i fakt, że w mieście, które nigdy nie śpi nadal trwają, ewoluują i przemijają Małe Odessy czy Greenpointy.

Stacja Emigracja to organizowany przez Muzeum Emigracji cykl spotkań z autorami i wydawcami najciekawszych i najnowszych publikacji poświęconych tematyce migracyjnej. Spotkania są kontynuacją cyklu "Witryna Emigracji" i odbywają się w każdy ostatni czwartek miesiąca. Wydarzeniu towarzyszy sprzedaż książek w promocyjnej cenie.

więcej informacji: www.muzeumemigracji.pl

MUZEUM EMIGRACJI w Gdyni
zaprasza na spotkanie z cyklu
STACJA EMIGRACJA
gość: Robert Terentiew,
autor książki: "Stąd aż do Brighton Beach"
29 marca, czwartek, godz. 17

Opinie

Sprawdź się

Największym wydarzeniem FETY 2022 r. był występ słynnego niemieckiego Theater Titanick. Podaj tytuł spektaklu, który wówczas wystawili.