• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Spotkanie z Mistrzem - Adam Nowicki

Scena Muzyczna Gdańskiego Archipelagu Kultury oraz Gdańskie Towarzystwo Fotograficzne w ramach cyklu: "Spotkanie z Mistrzem" zapraszają w czwartek 17 marca 2016 roku o godzinie 18:00 na wykład Adama Nowickiego.

maj 18

sobota, godz. 18:00

Gdańsk,
Wstęp wolny
wrz 13-15

piątek - niedziela, godz. 10:00 - 17:00

Wstęp wolny
Adam Nowicki w drugiej połowie lat. 70 przemierzył pieszo, z żoną i synkiem, całą północno-wschodnią Polskę, od Gołdapi po Włodawę. O tamtych czasach i wystawie "Przeminęło z wiatrem - Suwalszczyzna" sam napisał: "W latach 1978 i 79 powstawało moje podstawowe archiwum fotograficzne tych terenów. Fotografując, starałem się utrwalić klimaty, znane ze starego polskiego malarstwa i równie starych fotografii. To, co w innych regionach kraju zachowało się w nielicznych skansenach, wyrwane z pejzażu i "poprawione" dla potrzeb ekspozycji, tu istniało w niepowtarzalnej scenerii. Zauroczyło mnie, piękno przyrody oraz wtopiona w krajobraz drewniana architektura wiejska, często XVIII i XIX wieczna oraz wylewna, bezinteresowna serdeczność mieszkańców tych ziem. Chodząc od wsi do wsi, staraliśmy się żyć blisko z ludźmi tam mieszkającymi. Bywało, że razem wychodziliśmy pracować w pole, jako że był to czas żniw lecz marni byli z nas pomocnicy, brak sił i umiejętności, ale staraliśmy się próbowaliśmy żyć wśród nich i z nimi, łatwiej było nie tylko fotografować, ale i zrozumieć, co się fotografuje. Trudno było się rozstawać, często obdarowywali jajkami i słoniną, odmawiając jakiejkolwiek zapłaty, choć nalegaliśmy. Nie sądziłem, że to, co fotografuję, zniknie całkiem z naszego pejzażu aż tak szybko. Nie wszystkie zdjęcia mają informację o dokładnym miejscu ich zrobienia. Nie przyszło mi wtedy na myśl, że po latach może to być bardzo istotne a pamięć stanie się tak zawodna. Fotografowałem przecie tylko dla własnej przyjemności, dla zachowania w pamięci związanych z tym przeżyć. Dzisiaj żałuję, że wówczas nie robiłem dokładnych notatek, które dzisiaj pozwoliły by dokładnie zidentyfikować miejsce każdej zrobionej fotografii. Chociaż kolejność zdjęć na filmie, zaznaczona na mapach nasza marszruta, notatki na większości zrobionych wówczas wglądówek, pozwalają dzisiaj na dokładne umiejscowienie zdecydowanej większości zdjęć. Nie ma już dzisiaj większości obiektów wtedy tam fotografowanych, zniknęła część wiosek i przysiółków, miejscami zmienił się krajobraz w istotny sposób. Nawet miasteczka takie jak Tykocin, Suwałki, Sejny czy Puńsk - w niczym nie przypominają już tamtych. Klimaty, które mnie zauroczyły - przeminęły z wiatrem...Nic mnie już nie ciągnie w te strony. Nie chcę zacierać drzemiących w pamięci wspomnień."

Nasz gość na swoim wieczorze planuje przedstawić nam:
zestaw zdjęć z wystawy pokazanej na Suwalszczyźnie. 80 fot z pogranicza wówczas z ZSRR od Gołdapi do Włodawy, zestaw zdjęć z Tatr z 2003 roku - około 30 zdjęć, dodatkowo zestaw zdjęć, które zyskały w swoim czasie akceptacje na konkursy i wystawy zagraniczne. Nadmienić należy, że wszystkie prezentowane zdjęcia będą skanami z negatywów i diapozytywów analogowych.

Dodatkowo Adam Nowicki przedstawi mały wykład o tym, jak robić górskie zdjęcia by pokazywały to, co odczuwamy patrząc na nie gołym okiem a co szeroki kąt zdecydowanie psuje - wyraźnie pomniejszając wielkość gór. Będzie można zapoznać się z autorską metodą Adama, której zapewne nikt nie stosuje, bo jest nieco pracochłonna ale za to - efektowna.

Opinie

Sprawdź się

Noblista z Wrzeszcza, autor "Blaszanego bębenka", którego imię nosi galeria miejska to:

 

Najczęściej czytane