• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Spotkanie z Iwoną Zając oraz pokaz filmów Pożegnanie i Nike stoczniowa odchodzi, dotyczących muralu

W styczniu 2013 roku mur okalający dawną Stocznię Gdańską został zburzony. Wraz z nim przestała istnieć moja praca Stocznia - mural z wypowiedziami stoczniowców nagranymi w 2004 roku. Pojawiła się potrzeba poznawania zagadnień dotyczących dzieł sztuki, których forma się zmienia i które z materialnej formy muru stają się formą wirtualną, niematerialną lub zostają przeniesione na inny obiekt. Ciekawi mnie użycie innych zmysłów (np. słuch) żeby "zobaczyć" pracę na nowo.

Mural Stocznia co roku odnawiałam, by teksty pozostawały czytelne dla przechodniów. Tuż przed zburzeniem muru stoczniowego postanowiłam go zamalować. Chciałam, by opowieści stoczniowców mówiące o ich miłości do tego miejsca, o niemal całym życiu spędzonym w stoczni zostały godnie pożegnane, by nie zostały brutalnie pokawałkowane. Użyłam do tego wszystkich farb, które mi pozostały z malowania murali. To było też moje pożegnanie z tą pracą i z malowaniem na murach. Na koniec mur stał się czarnym mierzącym 250 m2 monumentem. Całemu procesowi towarzyszyli ludzie. Kręcili proces zamalowywania, znikania muru. Do filmu wykorzystałam materiały nakręcone przez Justynę Orłowską oraz muzykę Krzysztofa Topolskiego. Z artystami współpracowałam wcześniej przy filmie Nike stoczniowa odchodzi.

Film pt. Pożegnanie - rewers chcę w przyszłości pokazywać razem z filmem Nike stoczniowa odchodzi-awers. Premiera filmu odbędzie się 25 września 2014 w Gdańskiej Galerii Güntera Grassa w ramach wystawy Wędrująca biblioteka. Podczas spotkania opowiem także o projekcie Cierpliwość.

Projekt zrealizowano w ramach stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz przy pomocy finansowej Województwa Pomorskiego i culture.pl

This project has been supported by the Ministry of Culture and National Heritage of the Republic of Poland, the Self-Government of the Pomorskie Voivodeship and culture.pl

Partnerzy | Partners: Blekinge Museum, Gdańska Galeria Miejska, Akademia Sztuk Pięknych, Centrum Sztuki Współczesnej "Łaźnia", Stocznia w Eterze

Patroni medialni | Media partners: Radio Gdańsk, Obieg

Pożegnanie
5'12"

Zdjęcia: Justyna Orłowska
Montaż: Iwona Zając, Justyna Orłowska
Muzyka: Krzysztof Topolski.
Film jest rewersem do filmu Nike stoczniowa odchodzi i powstaje w takiej samej technice filmowej. Pokazuje obrządek żegnania.
www.youtube.com/watch?v=ZHSeOzbHhWI

Nike stoczniowa odchodzi
5'12"

Zdjęcia: Justyna Orłowska
Montaż: Iwona Zając, Justyna Orłowska
Muzyka: Krzysztof Topolski
Gdańsk 2012-2013
vimeo.com/68158510


"Nike Stoczniowa" to mój akt odbity na murze ze skrzydłami z dźwigów. Ludzie tak nazwali mój obraz "odbity na murze". Prosili mnie czy mogą sobie zrobić z nią tatuaż, odbijali na koszulkach, robili sobie z nią zdjęcia. Przez osiem lat moje ciało zastygło w bezruchu. Stało się ikoną symbolizującą upadającą stocznię. Film pokazuje jak wraz z powolną degradacją stoczni i zburzeniem muru stoczniowego schodzę z piedestału. Odzyskuję swoje ciało i powracam do życia.

CIERPLIWOŚĆ / PATIENCE
18.07.14 - 22.09.14 - Cierpliwość w Blekinge Museum

Cierpliwość to trzy płótna o wymiarach 185 x 300 cm, na których za pomocą kordonka i igły wyszywam wypowiedzi robotników ze Stoczni Gdańskiej oraz tradycyjne szwedzkie hafty. Fragmenty symbolicznego muralu Stocznia przeniosłam do barokowego ogrodu w Kalskrone. Niewidzialni, anonimowi robotnicy wyszli z zakładu pracy i wkroczyli "na salony". Jest to możliwe dzięki medium, jakim stały się płótna, która przez długie tygodnie cierpliwie haftuję. Cierpliwość to gloryfikacja codziennej, ciężkiej, powtarzalnej pracy. Z wystawy na wystawę "dohaftowuję" nowe fragmenty. Tryptyk prezentowany jest obecnie - po dwuletniej podróży w regionie Morza Bałtyckiego (Kalskrone, Gdańsk, Rostock, Kłajpeda), w barokowym ogrodzie w Blekinge Museum. Po powrocie płócien z Kaslkrone rozpocznę ostatni etap haftowania "blizn".


BIOGRAMY
Iwona Zając

Artystka urodzona i mieszkająca w Gdańsku. Skończyła wydział malarstwa na gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych. Obecnie jest doktorantką ASP w Gdańsku, jej opiekunem jest prof. Piotr Józefowicz.

W swojej twórczości podejmuje problematykę społeczną i feministyczną. Temat jej prac ogniskuje wokół rodziny, kobiet, czy poszukiwania tożsamości: Mama, Idealna, Cudzoziemka.

Przez wiele lat zajmowała się malarstwem ściennym. Do najbardziej znanych jej projektów należy Stocznia - seria szablonów na zewnętrznych murach Stoczni Gdańskiej, zawierających opowieści stoczniowców związane z ich życiem i pracą. Jest autorką projektu Stocznia w eterze, filmów Nike stoczniowa odchodzi oraz Pożegnanie. Wspólnie z Moniką Popow napisała książkę Idealna. Od poradnika do dialogu.

Od lat współpracuje z instytucjami oraz organizacjami społecznymi jako niezależna koordynatorka edukacyjnych projektów artystycznych. W 2008 roku została nominowana na Gdańszczanina Roku. W 2009 roku Program Trzeci Polskiego Radia przyznał jej Trójkowy Znak Jakości, a w 2010 roku nominował w kategorii Kulturysta Roku. Jest wielokrotną laureatką Stypendium Kulturalnego Miasta Gdańska oraz Stypendium dla Twórców Kultury ufundowanego przez Marszałka Województwa Pomorskiego oraz trzykrotną stypendystką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Laureatka Sztormów Roku 2010 Trójmiejskiej Gazety Wyborczej jako najlepszy twórca w kategorii sztuki plastyczne, nominowana do Pomorskiej Nagrody Artystycznej za rok 2010 i 2012 oraz do Splendor Gedanensis za dokonania w roku 2012.

Justyna Orłowska
Absolwentka kierunku Intermedia, Wydziału Rzeźby i Intermediów, Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Artystka wizualna, zajmuje się wideo, instalacjami, działaniami multimedialnymi, bioartem i performance. Interesują ją działania zarówno post konceptualne, jak i sztuka zaangażowana. Remiksując ze sobą różne media tworzy nowe konteksty.
W 2014 roku I Nagroda Grand Prix w konkursie digital art now na Międzynarodowym Festiwalu Digital_ia 14 w Szczecinie.
W 2013 roku otrzymała Stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego za wybitne osiągnięcia dla studentów na rok akademicki 2013/2014, Nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za wybitne osiągnięcia dla studentów uczelni artystycznych i Nagrodę Prezydenta Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury dla najlepszego studenta I roku akademickiego 2012/13 kierunku Intermedia II st. na Wydziale Rzeźby i Intermediów Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku.
Od 2013 roku członkini grupy artystycznej atelieR z Gdańska/Warszawy/Wrocławia.
Od 2014 roku członkini grupy filmowej ARTsight w Gdańsku.

Krzysztof Topolski (Arszyn)
Elektroakustyczny improwizator, autor soundartowych projektów, perkusista. W jego pracy kluczowe pojęcia to noise i soundscape. Interesują go poszukiwania w sferze perkusji oraz live electronic, muzyka improwizowana i elektroakustyczna, komponuje przy użyciu komputera oraz tworzy instalacje dźwiękowe oraz realizuje nagrania terenowe. Organizuje prezentacje i wykłady poświęcone muzyce współczesnej, akustycznej ekologii i sztuce dźwięku oraz prowadzi warsztaty. Jest kuratorem cyklu Dźwiękowiska w CSW Łaźnia w Gdańsku. Publikował swoją muzykę w takich wytwórniach jak, Sangoplasmo, Post_Post, Nefryt, Monotype, Audiotong, Sqrt, Lado Abc, Plg, Konkretourist. W latach 2012-2013 zrealizował m.in. projekty: Muzeum Dźwięków w Muzeum Narodowym w Krakowie, Baltic Sounds Good w ramach projektu Art Line, Arszyn Emigrant GPS w Muzeum Emigracji w Gdyni, oraz Perspektiven/ Perspektywy - reinterpretacje utworów ze Studia Eksperymentalnego Polskiego Radia w Warszawie oraz Studia Muzyki Elektronicznej WDR w Kolonii -Düsseldorf, Dortmund, Kolonia. W roku 2009 wraz z Mariuszem Warasem stworzył instalację Fabryka w CSW "Znaki Czasu" w Toruniu, a także prezentował utwór Folk Science jako część projektu Pandemonium w AC Institute [Direct Chapel] w Nowym Yorku. Był stypendystą Museums Quartier w Wiedniu (2004), Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2007, 2010, 2013), Fundacji Wyszehradzkiej w Galerii Skolska 28 w Pradze (2011) oraz Fundacji ArtsLink w Nowym Yorku - rezydencja w Ohio Sate University Chool of Music (2013). Przebywał i pracował w ośrodku muzyki elektroakustycznej EMS w Sztokholmie (2013). Brał udział w wielu festiwalach: Unsound, Line_in : Line_out, Wien Modern '03, Stimul '05, Echofluxx '11, Prague, Jazz and Experimental Music from Poland, '11 i '12, London. Grał na perkusji w zespołach: Kobiety był założycielem wraz M.bunio.S grupy Ludzie. Współpracuje, współpracował lub występował okazjonalnie z takimi artystami, kuratorami lub grupami jak: The Fuse Factory, Columbus Duo, Mariusz Waras, Laurenz Theinert, Daniel Muzyczuk, Michał Libera, Piotr Kurek Tomasz Duda, M.bunio.S, Emiter, Thomas Lehn, Andrew Sharplay, Mikołaj Trzaska, free103point9, Wojtek Mazolewski, Ania i Adam Witkowscy, Lukas Jiricka, Tomasz Ziętek, Martin Blazicek, XV Parowek, Tianna Kennedy, Damian Catera, Łukasz Ciszak, Paulus, Łukasz Kos, Michał Borczuch, Mazzoll, Tomek Kopcewicz, Dagna Sadkowska, Michał Górczyński, Teatr Amareya, Dźwiękospacery.

Opinie

Sprawdź się

Czy istnieje specjalna osobna nagroda przyznawana tłumaczom zagranicznych dzieł?