• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Wydarzenie już się odbyło

Spotkanie z Dagny Kurdwanowską (1 opinia)

Zapraszamy na ogólnopolską premierę książki Uważna, czuła i odważna. Jak pielęgnować w sobie dobro? Dagny Kurdwanowskiej. Spotkanie odbędzie się 28 października o godz. 18.00 w Sopotece. Rozmowę poprowadzi Ewa Lewandowska.

sie 22-25

czwartek - niedziela, godz. 09:00

Sopot
Wstęp wolny
O książce:
Są dwie drogi, aby przeżyć życie. Jedna to żyć tak, jakby nic nie było cudem. Druga to żyć tak, jakby cudem było wszystko.
Albert Einstein
Jak się czujesz? na to proste pytanie coraz więcej Polaków odpowiada, że źle. Nasz nastrój wyraźnie się pogarsza, dostrzegamy więcej negatywnych emocji wokół siebie. Trudno się dziwić. Pandemia, wojna w Ukrainie, inflacja portale informacyjne pełne są informacji, które wywołują niepokój i frustrację. Żyjemy szybko, obciążają nas stres i bolączki dnia codziennego. Próżno szukać pozytywnego wzmocnienia wokół siebie. A gdyby tak poszukać go w sobie?

Może najlepszą odpowiedzią na dzisiejsze lęki i poczucie bezradności jest sięgnięcie do własnych zasobów, pozytywnych emocji, wzmocnienie ich, a przez to także wzmocnienie siebie?

Z punktu widzenia psychologii nie ma emocji dobrych i złych wszystkie są nam potrzebne, by żyć w sposób świadomy i dojrzały. Nie lubimy trudnych emocji, takich jak gniew czy smutek, ale i one są nośnikiem ważnych informacji o nas samych. Nie zapominając o tym, w tej książce trudne emocje odłożymy trochę na bok, by zrobić miejsce na opowieść o emocjach, które często trudno nam jest dziś odnaleźć: radość, nadzieję, wdzięczność, czułość, wrażliwość, zaufanie, empatię, miłość, uważność, bliskość. Każdy z nas ma w sobie ich zaczątek i przy odrobinie wsparcia może obudzić je w sobie, pielęgnować i czerpać z nich siłę do dobrego życia. Nawet w najtrudniejszych momentach.

W książce" Uważna, czuła i odważna" autorka proponuje zmianę optyki z tego, co negatywne w nas i wokół nas, na to, co w nas i wokół nas dobre, budujące, dodające siły, energii. Skupienie się na tych aspektach pozwoli przywrócić harmonię w naszym spojrzeniu na siebie i na świat, w zdrowszy sposób tworzyć relacje ze sobą i z innymi ludźmi, budować poczucie sprawczości, akceptacji i szczodrości.

Dagny o swojej książce:
Tymczasem zostałam poproszona przez wydawcę o napisanie kilku słów o książce na okładkę. Powiem wam, że pisanie książki to trudna sprawa, ale pisanie o książce okazuje się jeszcze trudniejsze. Siedzę więc i piszę kolejne wersje, które następnie kasuję, po czym zaczynam od nowa i znów kasuję. Zamiast więc wymyślać niewiadomoco, napiszę wam tak: to bardzo praktyczna książka, w której jest dużo ćwiczeń, a także wiele pytań i niezbyt wiele moich odpowiedzi, a to wszystko po to, żebyście podczas tej wspólnej podróży mogły poszukać własnych. W tej książce nie będę wam opowiadać, co powinnyście lub musicie zrobić, żebyście były lepszą wersją siebie, ponieważ myślę, że takie, jakie jesteście, jesteście wystarczające i fajne. Co najwyżej zachęcam was do uruchomienia ciekawości, przyjrzenia się sobie uważnie, czule i odważnie oraz do lepszego poznania siebie. To początek wędrówki ku temu, co nas wzmacnia, buduje i dodaje sił i pierwszy krok na drodze do pielęgnowania w sobie tego, co dobre. Będę szczęśliwa, jeśli wyruszycie ze mną na ten szlak. Gwarantuję, że nudy nie będzie, trochę się spocicie, ale będą też ładne widoki. Może nawet tak wam się spodoba, że nawet nie zapytacie: daleko jeszcze?

O autorce:
Dagny Kurdwanowska
, ur. 1978, psychogerontolożka, autorka, okazjonalnie dziennikarka, związana z Biblioteką Sopocką pełni rolę bibliotekarki, zastępczyni kierowniczki Sopoteki i koordynatorki projektu Miasto Seniora. Dziennikarsko związana była m.in. z Twoim Stylem, Dziennikiem Polska/The Times oraz Przekrojem. Autorka książek, m.in. napisanej wspólnie z Leszkiem Mellibrudą A może nie ma się czego bać. Jak zamienić lęk w ciekawość. Jest wolontariuszką Fundacji Hospicyjnej. Uwielbia słuchać i zadawać pytania. Książki to jej pasja, praca i sposób na życie.

Opinie (1)

  • Słowa kłamią

    Tak samo jak autor

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Sprawdź się

Który z trójmiejskich statków-muzeów otrzymał Złoty Krzyż Orderu Virtuti Militari?