• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Spotkanie autorskie z Anną Krüger

W imieniu Fundacji Terytoria Książki, wydawnictwa słowo/obraz terytoria oraz Muzeum Gdańska, zapraszamy na spotkanie z Anna Krüger do Filii Gdańskiej biblioteki przy ul. Mariackiej 42. Rozmowa poświęcona będzie książce Cmentarze przy Wielkiej Alei w Gdańsku 18671945. Spotkanie poprowadzi Klaudiusz Grabowski.

Książka Cmentarze przy Wielkiej Alei w Gdańsku 18671945 przedstawia dzieje rozległego założenia cmentarnego, które powstało u schyłku lat 60. XIX stulecia w rejonie Wielkiej Alei, czyli obecnej alei Zwycięstwa. Historia cmentarzy została przedstawiona na szerokim tle kultury funeralnej Gdańska w XIX w. Dzieje tych obiektów bezpowrotnie zniszczonych po II wojnie światowej zasługują na uwagę z powodu powiązania z historią miasta, jego rozwoju przestrzennego, poza tym przybliżają różnorodne zjawiska związane z historią społeczną, mentalnością i obyczajowością w XIX wieku.

Link do książki: https://terytoria.com.pl/1830-cmentarze.html

Anna Krüger - doktor historii, specjalność historia powszechna i Polski XIX i XX w. Absolwentka Historii i Kulturoznawstwa na Uniwersytecie Gdańskim. Zainteresowania badawcze: dzieje cmentarzy i kultura funeralna, historia społeczna oraz życie codzienne w Gdańsku XIX i XX w., Sopot w 20-leciu międzywojennym. Publikacje dotyczące kultury funeralnej między innymi w Roczniku Gdańskim, Kwartalniku Historii Kultury Materialnej, w tomie Nekropolie Pomorza, książka Cmentarz Garnizonowy w Gdańsku. Miejsce pamięci ofiar komunizmu artykuły o cmentarzach w Nowym Porcie i Siedlcach złożone do druku w wydawanej przez Muzeum Gdańska serii Historie gdańskich dzielnic.

Klaudiusz Grabowski - historyk, historyk sztuki, adiunkt w Muzeum Gdańska. Kurator wystawi projektów naukowych, popularnonaukowych oraz edukacyjnych. Autor tekstów i publikacji poświęconych przeszłości i kulturowemu dziedzictwu Gdańska. Zainteresowania skupiają się wokół kształtowania układu przestrzennego rodzinnego miasta i sztuce w przestrzeni publicznej. Obecnie kończy doktorat poświęcony zarządzaniu, likwidacji, zakładaniu i konserwacji cmentarzy w Gdańsku w latach 1945-2020.

Opis książki:
Jeszcze kilkadziesiąt lat temu jedna z najbardziej ruchliwych arterii współczesnego Gdańska otoczona była cmentarzami. Dziś pozostałości po nich dostrzec potrafi jedynie wprawne oko badacza: pojedyncze płyty nagrobne skryte pod gęstymi zwojami bluszczu, tu i ówdzie zachowany bieg cmentarnych alejek czy układ drzew posadzonych wzdłuż ogrodzenia nekropolii.
Anna Krüger rusza tropem zaginionych gdańskich cmentarzy i pieczołowicie rekonstruuje kulturę funeralną drugiej połowy XIX i pierwszej połowy XX wieku. Autorka nie tylko kreśli dzieje największego założenia cmentarnego w mieście, wskazując ślady nieistniejących już miejsc pochówku dawnych gdańszczan, ale także przybliża czytelnikom ówczesne obyczaje związane z przeżywaniem śmierci i żałoby: z uwagą czyta rozporządzenia dotyczące konserwacji i przechowywania zwłok, śledzi losy pracowników cmentarnych, wertuje katalogi firm kamieniarskich, przegląda dawne czasopisma w poszukiwaniu nekrologów, a także opisuje trendy w modzie żałobnej. Ta książka to studium miasta oglądanego zza cmentarnej bramy za którą najważniejsze problemy i podziały społeczne, etniczne oraz religijne wcale nie tracą na znaczeniu, a wręcz przeciwnie, stają się nieraz jeszcze bardziej uderzające.

Opinie

Sprawdź się

Co znajduje się w Parku Hestii w Sopocie?