stat

Spotkania literackie à l'antenne | wydanie francusko-belgijskie

Jak spędzić przyjemnie czas w chłodne, listopadowe wieczory? Posłuchajcie wywiadów z autorami literatury non-fiction w ramach jesiennego cyklu spotkań literackich. To już piąta edycja wydarzenia, nietypowa, bo tym razem organizowana w całości online.

Przygotowaliśmy 6 podcastów książkowych. Posłuchajcie odcinków premierowo 6-8 listopada na YouTube lub Spotify. Proponujemy dwa scenariusze: wieczór pod kocem w domowym zaciszu z kubkiem herbaty w ręce lub spacer w ciepłej czapce i ze słuchawkami w uszach.

W programie znalazły się dwie wydawnicze premiery: "Gorsze dzieci Republiki" Ludwiki Włodek i "Wrzenie" Anny Pamuły. Obie książki opowiadają o europejsko-arabsko-afrykańskim tyglu społecznym i problemach identyfikacyjnych jakich doświadczają przedstawiciele drugiego, a nawet trzeciego pokolenia imigrantów, którzy przybyli do Francji w latach 70-tych ** w., głównie z Algierii. To niezwykle mocne reportaże, nie unikające trudnych pytań.

O Francji i Belgii w kontekście obyczajowości i kulturotwórczej roli jaką odgrywają te kraje opowiedzą wieloletni polscy korespondenci z Paryża i Brukseli - Marek Ostrowski, autor książki "Francuski sen" i Marek Orzechowski, autor książki "W Belgii, czyli gdzie?".

Porozmawiamy także o dwóch biografiach: "Gerard Wilk. Tancerz" Zofii Rudnickiej i "KOT. Opowieść o Konstantym A. Jeleńskim" Anny Arno. Gerard Wilk był w latach 60-tych solistą baletu Teatru Wielkiego, rozpoznawalność zyskał tańcząc w duecie z Krystyną Mazurówną i występując w epizodycznych rolach filmowych. U szczytu kariery postanowił uciec na Zachód i dołączyć do najlepszego zespołu baletowego na świecie, mającego siedzibę w Brukseli, Baletu ** wieku Maurice'a Béjarta. W zespole Béjarta spędził dziesięć lat, po zakończeniu kariery przeniósł się do Francji i poświęcił pracy nauczycielskiej. Z Francją wiążą się również losy Konstantego A. Jeleńskiego, jednej z czołowych postaci środowiska emigracyjnego skupionego wokół paryskiej Kultury. Jego fascynujące losy poznajemy dzięki biografii autorstwa Anny Arno.

Program

6 listopada
Ludwika Włodek, Gorsze dzieci Republiki. O Algierczykach we Francji | Rozmawia Marcin Mindykowski
Marek Orzechowski, W Belgii, czyli gdzie? | Rozmawia Kamil Turecki

7 listopada
Marek Ostrowski, Francuski sen | Rozmawia Rafał Hetman
Zofia Rudnicka, Gerard Wilk. Tancerz | Rozmawia Krzysztof Tomasik

8 listopada
Anna Arno, KOT. Opowieść o Konstantym A. Jeleńskim | Rozmawia Joanna Majchrzak
Anna Pamuła, "Wrzenie. Francja na krawędzi" | Rozmawia Kamil Barbarski

Opinie

Walczymy z przemocą słowną

Kasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Twoja opinia

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

Sprawdź się

Kiedy wzniesiono Dom Przyrodników w Gdańsku i jaka instytucja się w nim dziś mieści?