• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Wydarzenie już się odbyło

Spokojnie już nie będzie | spotkanie o książce Pawła Kowala i Agnieszki Lichnerowicz

Co nas czeka w Polsce w bliższej i dalszej przyszłości? Jakie znaczenie i konsekwencje może mieć wojna w Ukrainie? Jeśli też się nad tym zastanawiacie, zapraszamy 26 lipca o godz. 17.00 na spotkanie wokół książki Spokojnie już nie będzie. Koniec naszej belle epoque (Wydawnictwo AGORA) politologa i polityka PAWŁA KOWALA i dziennikarki Radia TOK FM AGNIESZKI LICHNEROWICZ, w której dyskutują o najważniejszych wyzwaniach stojących przed Polską i Europą w kontekście toczącej się wojny. To kolejne wydarzenie z cyklu Wolne Słowo w biurze programu Gdańsk Miasto Literatury przy ul. Długiej 35.

wrz 13-15

piątek - niedziela, godz. 10:00 - 17:00

Wstęp wolny
SPOTKANIE BĘDZIE TRANSMITOWANE NA ŻYWO NA FACEBOOKU.

Historia jest procesem, który dzieje się na naszych oczach pisze we wstępie Paweł Kowal, a kończąc go dodaje, że jego książka jest chwilą refleksji nad polityką, polityką, która tworzy historię i biegnie dalej. I autor Spokojnie już nie będzie profesor PAN, a jednocześnie polityk czynnie zaangażowany w polską politykę wschodnią, i autorka nagradzana dziennikarka prowadząca autorski program Światopodgląd mają specjalistyczną wiedzę, dzięki której mogą z większym prawdopodobieństwem przewidywać możliwe scenariusze, gdzie historia pobiegnie dalej. Ich rozmowa jest fascynująca, a jednocześnie mimo trudnego tematu przystępna dla czytelnika.
- Dogłębna znajomość światowej, ukraińskiej i polskiej problematyki oraz elit politycznych obojga sprawia, że książkę czyta się znakomicie. Trudne zagadnienia, różnice polityczne podane są przyjaznym, przystępnym językiem. To książka dla każdego opowiada kuratorka cyklu Wolne Słowo ANNA ŁAZAR.

Do udziału w rozmowie zaprosiła również osoby ze świata kultury i nauki z doświadczeniem migracyjnym, które osiadły w Gdańsku MARTĘ KOVAL, profesor Zakładu Amerykanistyki na Uniwersytecie Gdańskim i członkinię Związku Ukraińców w Polsce, LAWRENCEA UGWU, pochodzącego z Nigerii aktora i muzyka, od blisko 20 lat dyrektora Nadbałtyckiego Centrum Kultury, oraz IZABELĘ MORSKĄ, pochodzącą z Gdyni pisarkę, która przez wiele lat mieszkała w USA. Czemu zdecydowali się zamieszkać w Gdańsku, w Polsce, i jak w kontekście współczesnych wydarzeń politycznych myślą o swojej przyszłości w tym regionie świata? Do rozmowy zostaną zaproszeni uczestnicy i uczestniczki spotkania, które będzie również transmitowane na żywo na profilu facebookowym Gdańsk Miasto Literatury.

---------------------------------------------------------------------------------------
O AUTORACH

PAWEŁ KOWAL

Politolog, historyk, polityk i publicysta. Profesor Instytutu Studiów Politycznych PAN, poseł na Sejm RP V, VI i IX kadencji, w latach 20062007 sekretarz stanu w MSZ, 20092014 poseł do Parlamentu Europejskiego. Autor artykułów naukowych, analiz i książek na temat polityki wschodniej oraz transformacji w Europie Środkowej i ZSRS. Współtwórca Muzeum Powstania Warszawskiego.

AGNIESZKA LICHNEROWICZ
Dziennikarka Radia TOK FM, prowadząca m.in. program Światopodgląd. Jako reporterka relacjonowała wydarzenia m.in. z irackiego Kurdystanu, Rosji, Białorusi i Gruzji. Przede wszystkim jednak z Ukrainy: Pomarańczową Rewolucję, protesty na Majdanie, aneksję Krymu, atak na Donbas oraz pełnoskalową agresję w 2022 roku. Laureatka Nagrody PAP im. Ryszarda Kapuścińskiego.

Opinie

Sprawdź się

Jaką inicjatywę łączącą kulturę z przestrzenią miasta wymyślił i koordynuje związany z Klubem Plama Szymon Wróblewski?