• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Sopot Miastem Prezydencji

cze 26

środa, godz. 17:30 - 19:00

Gdańsk, ul. Toruńska 1
Wstęp wolny

22 czerwca 2024 - 9 lutego 2025, godz. 18:00

bilety 15 zł
ulgowy 7 zł
WYSTAWA FILATELISTYCZNA
"Sopot Miastem Prezydencji".

Miejsce wystawy: Urząd Pocztowy Sopot 1, ul. Tadeusza Kościuszki 2.
Czas trwania wystawy: 01.07.2011 - 30.07.2011.

Zapraszamy wszystkich na uroczystość otwarcia wystawy w Urzędzie Pocztowym, Sopot 1, w dniu 1 lipca 2011 roku (piątek) o godz. 13.00, także do zwiedzania wystawy przez cały lipiec.

W Urzędzie Pocztowym będzie również można uzyskać odcisk specjalnego stempla okolicznościowego (wzór prezentowany poniżej) na walorach filatelistycznych.

Regina Zalewska - "Trąbka - symbol Poczty - na znakach pocztowych Europy". Eksponat prezentuje przegląd różnorodnych znaków. Pocztowych - od najstarszych, często pierwszych w danym państwie - przez ich modyfikacje i zmiany, do czasów obecnych. Można w nim zobaczyć pierwsze znaczki i całości pocztowe np. Polski, Danii czy też Księstw Niemieckich, całą gamę stempli i datowników okolicznościowych, od typowych, stosowanych w eksploatacji, do specjalnych, np. wojskowych czy też powstańczych.

Józef Golec - " Poczta Sopocka i jej znaczki". Jest to prezentacja części opracowania mieszkańca Sopotu o historii poczt tego miasta. Temat opracowania (dotychczas jedyny) znakomicie przybliża znaki pocztowe Sopotu.

Ryszard Zienkiewicz "Krótki przegląd znaków pocztowych Sopotu w układzie historycznym". Bardzo ciekawa ekspozycja naturalnych - stosowanych w eksploatacji - walorów filatelistycznych, opisanych w historii pana Józefa Golca. Skrótowy, ale reprezentatywny dobór może zainteresować niejednego, wytrawnego filatelistę.

Tadeusz Skwiercz "Wybrane walory filatelistyczne ze znakami Sopotu".

Jak wskazuje tytuł opracowania - są to wybrane, często bardzo ciekawe, czy wręcz unikalne znaki pocztowe Sopotu. Zobaczymy tam błędną nazwę miasta w datowniku okolicznościowym - Sopoty a nie Sopot - z 1945 roku; datowniki upamiętniające specyficzne dla tego miasta imprezy jak np.: festiwal piosenki czy też wystawa psów rasowych oraz dokumentację pobytu papieża Jana Pawła II w Sopocie w 1987 i 1999 roku.

Anna Szczepuła i Zbigniew Gulbicki: "Sopockie widokówki".
Najpiękniejsze, trudne technicznie, a jednocześnie niepowtarzalne w swoim uroku widokówki powstałe w latach 1880 - 1915. Na takich właśnie widokówkach można obejrzeć Sopot, tętniący życiem kurort z tamtych lat i porównać go z Sopotem dnia dzisiejszego.

Opinie

Sprawdź się

Jak pierwotnie nazywało się Muzeum Historyczne Miasta Gdańska?