• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Sędzia TK odpowiada studentce UG na apel o odejście

Wioleta Stolarska
27 października 2020 (artykuł sprzed 3 lat) 
Najnowszy artykuł na ten temat "Marsz dla Izy" przeszedł przez Gdańsk
Studenci na zajęciach z sędzią TK. Studenci na zajęciach z sędzią TK.

W poniedziałek na zajęciach z prawa pracy, które na Uniwersytecie Gdańskim online prowadził prof. Jakub Stelina, sędzia Trybunału Konstytucyjnego, studenci zaprotestowali. Ustawili sobie jako zdjęcia profilowe lub nakładki na ekran symbole strajku kobiet, a jedna ze studentek zaapelowała do wykładowcy o odejście z uczelni. Mamy komentarz profesora w tej sprawie.



Użytkownicy naszej aplikacji zostali już o tym powiadomieni
Pobierz aplikację: Android iPhone


Jak oceniasz postawę studentki?

Na poniedziałkowych zajęciach na UG, które prowadził prof. Jakub Stelina - wybrany pod koniec ubiegłego roku na stanowisko sędziego Trybunału Konstytucyjnego - nie obyło się bez słów krytyki pod adresem wykładowcy.

- Nie powinien pan, tym bardziej jako mężczyzna, który nigdy nie będzie nosił w sobie dziecka, decydować o tym, czy mam dopuszczać się heroizmu i rodzić dziecko posiadające tę czy inną wadę genetyczną. To nie pan będzie przez dziewięć miesięcy nosił płód, nie pana przez dziewięć miesięcy będzie rozdzierał ból i to nie pan zrezygnuje z kariery prawniczej z powodu ciągłej opieki nad niepełnosprawnym dzieckiem - mówiła podczas zajęć Stelinie studentka Oliwia Zamrzycka.
O przebiegu protestów na bieżąco informują nasi czytelnicy w Raporcie z Trójmiasta.

Planowane manifestacje w obronie praw kobiet w naszym Kalendarzu wydarzeń.

Podkreśliła, że na UG nauczycieli akademickich obowiązuje kodeks, a według studentów profesor go nie spełnia.

- Jako studentka nie wyobrażam sobie uczęszczania na zajęcia i zdawania egzaminu u kogoś, kto podeptał nasze prawa. Apeluję do pana o rezygnację z naszej uczelni. Może jest pan wybitnym znawcą prawa pracy, ale konstytucjonalista z pana marny, a co najważniejsze - zapomniał pan, czym jest człowieczeństwo - dodała.

O komentarz poprosiliśmy prof. Jakuba Stelinę:



- Mój kodeks etyki nie pozwala mi komentować mojej pracy w Trybunale Konstytucyjnym, dlatego nie mogę się wypowiedzieć w sprawach związanych z Trybunałem Konstytucyjnym ani moją pracą w nim. Nie mogę powiedzieć też, jak głosowałem. Jako wykładowca rozumiem, że wiele osób protestuje, ludzie mają prawo protestować. Jednak apelowałbym, żeby zachowywać jakąś formę, duża część studentów nie była zadowolona, chciała posłuchać wykładu, ale rozumiem to, co się wydarzyło. Szkoda, że nie mam możliwości uczestniczyć w tym inaczej i nie mogę się na ten temat wypowiadać - mówił w rozmowie z nami prof. Jakub Stelina.
Prof. Jakub Stelina, były dziekan Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego, w listopadzie 2019 r. został wybrany przez Sejm na sędziego Trybunału Konstytucyjnego. Prof. Jakub Stelina, były dziekan Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego, w listopadzie 2019 r. został wybrany przez Sejm na sędziego Trybunału Konstytucyjnego.

Studenci popierają protesty



Pokażmy nasz sprzeciw, nie pozostawajmy niezauważeni - apelują studenci. Coraz więcej młodych ludzi w różny sposób pokazuje, że nie zgadza się z czwartkowym wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego, zgodnie z którym aborcja z powodów uszkodzenia lub choroby płodu jest nielegalna.

Studenci podczas zajęć, które teraz odbywają się głównie online, ubierają się na czarno i udostępniają grafiki, które kojarzone są z protestem kobiet.

Parlament Studentów WSAiB wydał specjalne oświadczenie:

- Głosu młodych żadna władza nie może zlekceważyć, gdyż takie decyzje najbardziej uderzają właśnie w ich życie, ich przyszłość. Mamy dość kolejnego zawłaszczania wolności i naszego wspólnego państwa tylko przez jeden światopogląd i narzucania go siłą, bez żadnej dyskusji, całemu społeczeństwu. Apelujemy o walkę z koronawirusem, nie z kobietami! My, młodzi, chcemy tworzyć państwo, w którym każdy, niezależnie od płci, orientacji seksualnej, wiary czy poglądów politycznych, czuje się bezpiecznie i może sam decydować o własnym życiu i zdrowiu, odwołując się tym samym do najlepszych tradycji tolerancji w Rzeczpospolitej. Ponadto apelujemy i prosimy: mimo protestów zachowujmy się odpowiedzialnie. Przede wszystkim stosujmy maseczki, w miarę możliwości dystans i dezynfekcję rąk - piszą studenci.
Czytaj też: Piąty dzień protestów w sprawie aborcji w Trójmieście

Od czwartku na ulicach polskich miast, a także za granicą odbywają się protesty. Skala manifestacji rośnie z dnia na dzień.

Miejsca

Opinie (1257) ponad 200 zablokowanych

  • Jazgot weży

    Tu i na wszystkich portalach i na ulicach słychać jak sycza jazgotliwe weżyce, bo Ci którzy są za życiem nie krzyczą tyle a jest ich więcej. Nie oszukujmy się większości tych kobiet chodzi o seks bez konsekwencji

    • 2 4

  • kiedyś szczyciłem się we świecie tym że jestem (urodziłem sie i mieszkam w Gdyni) z Trójmiasta (2)

    dziś jak czytam te bezmyślne wręcz tępe komentarze anty rządowe typu kopiuj/wklej bez jakiegokolwiek sensu i kompletnie nie na miejscu- wstyd mi się przyznać ze żyję i mieszkam pośród takiego......(nazwę to delikatnie - ciemnogrodu)

    • 10 9

    • no to wypad na Podkarpacie !!!! (1)

      • 3 3

      • Dziecko, nie podniecaj się tak, bo ci żyłka pęknie.

        • 0 4

  • Nakaz szczepień sila

    Straty taty a w tym czasie podpisono ustawę o nakazie szczepień nie zbadania szczepionka tak zasłona dymna. Tyle bab straciło energię na myśleniu o własnym ciele i własnej wygodzie a tu taki klops chcą nas wszystkich szczepić a lekarz z Białego stoku krzyczy że ma lek na cowid który działa u wszyscy mają go w d... E

    • 3 2

  • Wuzucic dyscyplinarnie lewaczke

    Jeżeli uczysz się prawa to profesor wykłada a ty słuchasz. Mam nadzieję że nigdy w życiu ty nie będziesz nieuku decydowała o kogoś losie bo będziesz kierowała się ideologią. Jak myślisz pacanie dlaczego temida ma opaskę na oczach.

    • 5 7

  • Tylko 15 % twierdzi że to brak szacunku.

    Także wypociny tych opinii niżej nic nie znaczą.
    Dziewczyna dobrze zrobiła wyraża swoje zdanie a nie jak inni cicho siedzą bo posady.

    • 2 5

  • Kjn

    Brawo dziewczyno

    • 2 5

  • To studentka sie wykazała swoim IQ.. (2)

    Przecież to SLD z PSL stworzyło konstytucje obowiazujaca teraz. A gdyby glupie lewaki nie chcieli zlagodzenia bardziej ustawy o aborcji to wogole nie byloby tematu. Sedziowie TK maja obowiazek sprawdzenia zgodnosci z Konstytucją a nie sprawdzania czy to jest ludzkie czy nie.

    • 10 6

    • Bo to taka studentka, jak...

      • 2 0

    • Sędziowie mają obowiązek sprawdzenia zgodności z Konstytucją

      a nie wymyślania definicji czym jest płód i kiedy staje się dzieckiem. Poza tym Konstytucja ma zapewnić życie. W przypadku płodu, które ma wady tak potężne, że jest pewne, że nie przeżyje, jak TK chce zapewnić życie?! Zapewnia co najwyżej ból i cierpienie. Jeżeli studentka to zrozumiała a ty nie, to znaczy że z jej IQ nie jest tak źle jak z twoim. Cofnąłeś się bowiem do średniowiecza.

      • 0 0

  • Ta Pani nie rozumie działania TK

    Trybunał Konstytucyjny dostał wniosek grupy posłów o zbadanie zgodności art. 4a ust. 1 pkt 2 oraz art. 4a ust. 2 zdanie pierwsze ustawy z dnia 7 stycznia 1993 r. o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży (Dz. U. Nr 17, poz. 78, ze zm.) z art. 30 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej. Konstytucja została opracowana i weszła w życie za kadencji Aleksandra Kwaśniewskiego. Od dawna jest wiadomo, że aborcja dzieci nienarodzonych z powodów eugenicznych jest niezgodna z konstytucją. Dlatego też TK, ze względów politycznych, nie palił się do badania tej sprawy. Kiedy jednak dostali wniosek grupy posłów musieli wydać wyrok. Tak się też stało. Sprawę rozpatrywało 13 sędziów TK. Orzeczenie zapadło większością głosów. Uzasadnienie jest oczywiste. Nawet p. sędzia Leon Kieres, który zgłosił votum separatum nie uzasadnił swojego stanowiska zgodnością z Konstytucją tylko nadmiernymi wymaganiami wobec kobiet. A przecież nie jest od tego, nie za to RP płaci mu dobre wynagrodzenie. Trybunał Konstytucyjny dobrze wykonał swoją pracę. Określił niezgodność "ustawy aborcyjnej" z Konstytucją. Od tego jest, bez względu na to czy się to komuś podoba, czy nie. Co można z tym zrobić ? - zmienić Konstytucję lub zmienić Ustawę albo jedno i drugie. Pani Oliwia Zamrzycka widać uważa, że prawo można zlekceważyć, bo my tak chcemy. A swoją drogą artykuł jest manipulowany bo studentka jest z UG a oświadczenie jest Parlamentu Studentów WSAiB. Więcej dbałości o rzetelność.

    • 7 3

  • Zgadzam się, że nie wolno nikomu nic narzucać! (3)

    Nie zgadzam się, aby jeździć po prawej stronie drogi - jeździjmy jak chcemy!
    Nie zgadzam się, aby dzieci musiały chodzić do szkoły i się uczyć - niech grają tylko w gry i nic nie robią!
    Nie zgadzam się aby osobom chorym zabronić chodzić do pracy - skoro chcą to niech chodzą i niech innych zarażają!
    Nie zgadzam się, aby osoby z niższym wykształceniem niż wykształcenie wyższe miały prawa wyborcze - są przecież za głupi, aby mieć wpływ na jakikolwiek wybór.
    Nie zgadzam się aby rozwijać poradnie psychologiczno-psychiatryczne. Jak ktoś chce się zabić niech się zabije. Przecież nie wolno ludziom zabraniać, jak chcą to niech to robią!
    Itp. itd.
    Ludzie zrozumcie. Całe nasze życie w obecnych czasach polega na dostosowaniu się do pewnych reguł, które wg różnego uznania są narzucaniem czegoś komuś. Tak jest i tak będzie coraz bardziej!
    Jeżeli się nie zgadzacie z czymś to głosujcie na odpowiednich polityków, a nie niszczycie wspólne dobro, blokujecie drogi, niszczycie naszą kulturę czy przerywacie Msze św.
    Pozdr.

    • 13 3

    • na pewno nie na rządzenie, bo to trzeba umieć

      W PL jeszcze długo tłuszcza nie zrozumie, na czym polega demokracja. Wg niej, dalej obowiązuje model marksistowsko-leninowski, kto nie z nami, ten przeciwko nam! I najlepiej, jeśli legalną władzę obalimy bolszewickim kryterium ulicznym przeciw znienawidzonemu ciemiężcy, wybranemu przez większość. Demokratyczne reguły, stosowane w państwach republikańskich, nas nie dotyczą. Po co wybory, komu to potrzebne? My mamy monopol na... no właśnie, na co?

      • 0 0

    • Bredzisz bez sensu. (1)

      Co do jazdy po prawej stronie - nikt nam tego nie narzucił - tak sobie ludzie przyjęli bo to pomaga nam podczas ruchu.

      Co do nauki w szkole - oczywiście ze nie powinna być przymusowa a dodatkowo nie powinno być państwowej edukacji. To jest kwestia rodziców i ich dzieci. Nikomu trzeciemu nic do tego.

      Co osób chorych - tak nie widzę powodu by im czegokolwiek zabraniać.

      Co do praw wyborczych to nie widzę sensu w demokracji pośredniej parlamentarnej wiec prawa te nikomu nie są potrzebne. Ns marginesie, skoro się burzysz ze np mało wykształconym ktoś by chciał ich odmówić to czemu poniżej 18 roku życia tych praw ludzie nie maja?!? Przecież nie na powodu by ich nie mieli.

      Co do poradni - służba zdrowia powinna być dobrowolna i prywatna. W pełni. Jak klient będzie chciał iść do poradni to będą istniały poradnie. Jak nie to nie. Proste.
      Natomiast prawo do samobójstwa jest podstawowa wolnością każdego człowieka, to wszakże jego życie!!!

      Oczywiście ze jakieś reguły sobie przyjmujemy, by nam się lepiej żyło. Kwestia jest wyważenie, co leży w gestii jednostek i jest ich suwerenna decyzja a co jest kwestia wspólna, gdzie państwo/społeczeństwo może ingerować w wole jednostek. Tutaj np państwo poszło całkowicie za daleko. Kwestia życia i śmierci dziecka/płodu jest w gestii jego matki/rodziców. Państwo tego nie na prawa regulować! To nie jest państwowe ani wspólne dziecko/płód!!!

      • 0 1

      • pierwsza z brzegu Twoja brednia

        to służba zdrowia dobrowolna i prywatna. Jak grzyby po deszczu wyrosłyby ambulatoria, praktyki pediatryczne, okulistyczne, ginekologiczne, kardiologiczne, także onkologiczne ale tylko te najpopularniejsze. Chorób rzadkich nikt by nie leczył bo nie dałoby się na tym zarobić a na oddział patologii ciąży (o ile miałbyś pieniądze) jechałbyś do najbliższego Kalinigradu.

        • 0 0

  • Na miejscu wykładowcy od razu uwaliłbym cały rocznik. Jak widać nie zasługują na dyplom.

    • 3 5

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Pobożni i cnotliwi. Dawni gdańszczanie w zwierciadle sztuki (1 opinia)

(1 opinia)
20 zł
spotkanie, wystawa, warsztaty

Kultura ludowa Pomorza Gdańskiego

wystawa

Wystawa "Kajko, Kokosz i inni"

wystawa

Sprawdź się

Sprawdź się

Powieść kryminalna "Czerwień" autorstwa Małgorzaty Oliwii Sobczak, której akcja dzieje się w Trójmieście, to pierwszy tom serii zatytułowanej:

 

Najczęściej czytane