• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Rozmowy na uboczu: promocja 'Gejdaru'

22 - 30 czerwca 2024, godz. 12:00

Gdynia
Wstęp wolny

21 lipca - 18 sierpnia 2024, godz. 12:30

Gdańsk,
Wstęp wolny
"Rozmowy na uboczu" - odsłona pierwsza

"Rozmowy na uboczu" to cykl spotkań i debat z autorami publikacji z zakresu literatury pięknej, historii sztuki, teorii kulturowej, socjologii i krytyki artystycznej. Spotkania dotyczą zagadnień znajdujących się na marginesie dyskursu publicznego a zarazem stanowiących o jego istocie, poprzez odnawianie polaryzacji postaw i redefinicję wiodących perspektyw artystycznych, badawczych i krytycznych.

Pierwsze spotkanie, z autorami książki "Gejdar", Dominiką Buczak i Mikem Urbaniakiem, poprowadzi Przemysław Gulda.

Księgarnia Instytutu Sztuki Wyspa
koordynacja projektu: Julia Gierczak (julia.gierczak@wyspa.art.pl)

Patronat: Kampania Przeciw Homofobii oddział Trójmiasto

Wstęp wolny.
Prosimy zapisywać się na listę, pisząc na adres: wyspainfo@wp.pl

Teoria queer mówi, że nikt tak naprawdę nie spełnia norm, które wyznaczają
etykietki "homo", czy "hetero". Te tożsamości to niedoścignione wzorce,
które w gruncie rzeczy są puste (...) Czy my, geje, mamy coś wspólnego?(...)
nie działa uniwersalny mechanizm uwiedzenia, teorie o słabych ojcach i silnych
matkach także zostały obalone. Pozostaje zatem pytanie: co?

(jeden z rozmówców D. Buczak i M. Urbaniaka, "Gejdar")

Książka Dominiki Buczak i Mike'a Urbaniaka jest na poziomie konstrukcyjnym klasycznym zbiorem wywiadów z kluczem. Portrety kilkunastu homoseksualnych mężczyzn konstytuują w punkcie wyjścia swoistą galerię typów, wśród których znajdujemy gejów "wychodzących z szafy", przegięte cioty, młodych aktywistów, niedoszłego księdza czy nosiciela wirusa HIV. Bohaterowie, rekonstruując moment własnej inicjacji, analizują także poszczególne etapy fundowania własnej tożsamości społeczno-kulturowej. Odwołując się do ścisłego kanonu charakterystycznych wzorców i kodów, bliskich kulturowym stereotypom, niejako równolegle, rozmówcy Buczak i Urbaniaka odwzorowują współczesne modele, eksponujące przestrzenie dotąd społecznie niewidzialne.

"Gejdar" nosi w sobie, jednocześnie, "paradokumentalny" autentyzm i niezaprzeczalną "literackość". Oscyluje na granicy kabaretowej demaskacji i głębokiego tragizmu. Niejako przezroczysta, dziennikarska perspektywa została tutaj wzmocniona i przedefiniowana za pośrednictwem immanentnego żywiołu teatralności. Na tym poziomie "Gejdar" porównać by można do "Monologów waginy" Eve Ensler, ponieważ obie książki eksponują w oparciu o relacje - odpowiednio - męskich i żeńskich bohaterów zwyczajowo stygmatyzowane i redukowane przez język i normy społeczno-kulturowe, obszary pożądania, tożsamości i tzw. moralności ponowoczesnej.

Joan Riviere: "Męskość" przywdziewana jest przez homoseksualnego mężczyznę, który jakoby usiłuje ukryć - nie tyle przed innymi, co przed samym sobą (...) swoją rzekomą kobiecość. (...) Mężczyzna homoseksualny przesadza z heteroseksualnością (...), ponieważ nie jest w stanie uznać własnej nieheteroseksualności.

Alexander Doty: Teoria queer zmierza do wyłonienia (...) strategii odbiorczych, przyjemności oraz odczytań, które artykułują przestrzeń poza binarnością płciową i seksualną: czy to poza kategoriami heteronormatywnymi, czy poza lesbijsko-gejowskim esencjalizmem.

Dominika Buczak (1975) - dziennikarka, miłośniczka Nowego Jorku, niekończących się rozmów i odważnych kobiet. Ukończyła filologię polską na Uniwersytecie Jagiellońskim. Od 2000 do 2006 roku pracowała w Radiu Kraków. Publikowała w "Midraszu", "Słowie Żydowskim", "Autoportrecie", "Zwierciadle". Współpracuje z "Wysokimi Obcasami". Ze Śląska uciekła do Krakowa, z Krakowa - do Warszawy.

Mike Urbaniak (1981) - dziennikarz i animator kultury. Pomysłodawca i współinicjator wydarzeń kulturalnych i kampanii społecznych. Był związany z wieloma organizacjami gejowskimi i żydowskimi. Mieszkanie z widokiem na Starą Synagogę zamienił na mieszkanie z widokiem na Pałac Kultury. Pracuje w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie. Uwielbia Tel Awiw.

Opinie

Sprawdź się

Sztukę o początkach Gdyni napisał znany trójmiejski pisarz. Jaki?