• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Rok Chopinowski 2010: Orchestra of the 18th Century (2 opinie)

Sala Koncertowa na Ołowiance

muzyka poważna - koncerty w Trójmieście


Koncert symfoniczny
CHOPIN na oryginalnych instrumentach z epoki w 200. rocznicę urodzin Fryderyka Chopina
Rok Chopinowski 2010

KONCERTY NADZWYCZAJNE

Orchestra of the 18th Century:
FRANS BRÜGGEN - dyrygent
NELSON GOERNER - fortepian
DANG THAI SON - fortepian

w programie:
FRYDERYK CHOPIN - Koncert fortepianowy e-moll op. 11
WOLFGANG AMADEUSZ MOZART - Symfonia nr 40 KV 550
FRYDERYK CHOPIN - Koncert fortepianowy f-moll op. 21

22 lutego minie 200 lat od dnia urodzin Fryderyka Chopina, największego polskiego kompozytora. Data jest także oficjalną datą inauguracji obchodów Roku Chopinowskiego w Polsce. Tego dnia w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej odbędzie się niezwykły koncert. "CHOPIN na oryginalnych instrumentach z epoki w 200. rocznicę urodzin Fryderyka Chopina" to jedno z najświetniejszych wydarzeń sezonu.

Orchestra of the 18th Century pod batutą Fransa Brϋgena zagra dwa koncerty fortepianowe napisane przez wielkiego kompozytora. Oprócz tego będzie można usłyszeć Symfonię nr 40 KV 550 Wolfganga Amadeusza Mozarta. Pianiści, którzy wykonają te dzieła to Nelson Goerner i Dang Thai Son.

NELSON GOERNER
Urodzony w San Pedro (1969); należy do najwybitniejszych pianistów swojej generacji. Naukę gry na fortepianie rozpoczął pod kierunkiem Jorge Garrubby, a następnie kontynuował w konserwatorium w Buenos Aires u Juana Carlosa Arabiana i Carmen Scalcione. Zdobył I nagrodę na Konkursie Pianistycznym im. F. Liszta w Buenos Aires (1986). Na jego niepospolity talent zwróciła uwagę Martha Argerich, dzięki której otrzymał stypendium CIMAE Art and Science Foundation i Mozarteum Argentino oraz rozpoczął studia w konserwatorium w Genewie. Ukończył je z najwyższym wyróżnieniem w klasie Marii Tipo (1990). W tym samym roku zdobył I nagrodę na konkursie w Genewie. Po tym sukcesie występuje regularnie w największych salach koncertowych Europy, Japonii i obu Ameryk. Wrześniowe wydanie miesięcznika "BBC Music" z 1998 roku, przedstawiając kilkuzdaniowe charakterystyki ponad 250 postaci światowego życia muzycznego i próbując odpowiedzieć na pytanie "Who is Who in Music", umieściło Nelsona Goernera w grupie "new blood" wśród artystów młodego pokolenia pianistów najbliższych największym mistrzom.

Jego płyta z muzyką Chopina stała się sensacją na rynku fonograficznym (EMI). Na płytach Cascavelle Disques utrwalił poza dziełami Chopina utwory Rachmaninowa (m.in. II Sonatę i Etiudes-Tableaux) oraz Liszta (12 etudes d'execution transcendante). W Polsce ukazał się jego kompakt wydany przez CD Accord z Koncertem e-moll oraz Fantazją na tematy polskie Chopina z Orkiestrą Filharmonii Narodowej pod dyrekcja Kazimierza Korda. Jako jeden z nielicznych wirtuozów Nelson Goerner wykonuje w jednym programie oba koncerty fortepianowe Johannesa Brahmsa. Do jego szczególnych osiągnięć należą wielkie kreacje kompozycji Chopina i Liszta.

Artysta jest też znakomitym kameralistą. Współpracuje z kwartetem smyczkowym Takács Quartet, wiolonczelistą Stevenem Isserlisem oraz skrzypkiem Vadimem Repinem.
Bogata dyskografia artysty obejmuje wysoko oceniane przez krytykę nagrania dzieł Rachmaninowa, Liszta, Schumanna i Chopina, wydawane m.in. przez EMI, CD Accord, Cascavelle oraz Narodowy Instytut Fryderyka Chopina (seria The Real Chopin) - te ostatnie nagrodzone w 2009r. prestiżową nagrodą Diapason d'Or.

DANG THAI SON
Wietnamski pianista należący do ścisłej czołówki najwybitniejszych muzyków naszych czasów, laureat I nagrody X Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie [1980].

Dang Thai Son naukę gry na fortepianie rozpoczął pod kierunkiem matki, wychowanki m.in. polskiego profesora Kajetana Mochtaka, w szkole muzycznej rodzinnego miasta Hanoi. Następnie przeniósł się do Moskwy, gdzie rozpoczął naukę w Konserwatorium Muzycznym w klasie fortepianu Vladimira Natansona [1977-1983]. Od 1983 roku kontynuował studia u Dymitra Baszkirowa.

Od czasu zwycięstwa w Konkursie Chopinowskim Dang Thai Son zaczął rozwijać międzynarodową karierę koncertową. Występował w najsłynniejszych salach koncertowych świata, takich jak: Lincoln Center [Nowy Jork], Jordan Hall [Boston], Barbican Center [Londyn], Salle Pleyel [Paryż], Herculessaal [Monachium], Musikverein [Wiedeń], Concertgebouw [Amsterdam], Opera House [Sidney], Suntory Hall [Tokio].Koncertował z wieloma orkiestrami reprezentującymi najwyższy Światowy poziom, m.in. z Filharmonią Leningradzką, Orchestre Symphonique de Montreal,BBC Philharmonic, City of Birmingham Symphony Orchestra, Filharmonia Drezdenską, berlińską Staatskapelle, Orkiestra Symfoniczną Miasta Baden--Baden, orkiestrami filharmonicznymi w Moskwie, Oslo i Helsinkach, Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Narodowej w Warszawie, Praską Orkiestrą Symfoniczną, Orkiestrą Symfoniczną NHK, Sydney Symphony, Węgierską Orkiestrą Narodową, Rosyjską Orkiestrą Narodową oraz z orkiestrą Moskiewscy Wirtuozi, Sinfonia Varsovia, Wiedeńską Orkiestrą Kameralną, Orkiestrą Kameralną w Zurychu, Królewską Orkiestrą Kameralną Szwecji. Partnerowali mu dyrygenci: Neville Marriner, Pinchas Zukerman, Mariss Jansons, Ivan Fischer, Włodzimierz Spiwakow, Dymitr Kitajenko, James Loughram, Jirí Belohlávek, Jacek Kaspszyk, Hiroyuki Iwaki, Ken-Ichiro Kobayashi, Pavel Kogan, Jerzy Maksymiuk i Sakari Oramo.

Od 1987 roku wykłada gościnnie w Kunitachi Music College [Tokio], a obecnie prowadzi zajęcia także na Uniwersytecie w Montrealu. Często zapraszany do prowadzenia kursów mistrzowskich (gościł m.in. razem w Murrayem Perrahia i Vladimirem Ashkenazym w 1999 roku w Berlinie) oraz do jury międzynarodowych konkursów pianistycznych (m.in. w Cleveland w Stanach Zjednoczonych, im. Clary Haskil w w Szwajcarii, w Hamamastu w Japonii, czy Jeunesses Musicales w Montrealu)
Dang Thai Son nagrywał dla wielu wytwórni fonograficznych - Deutsche Grammophon, Melodia, Polskie Nagrania, CBS Sony, Victor JVC, Analekta i in., nagrał także dwie płyty w ramach serii The Real Chopin, wydawanej przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina. Bogate plany koncertowe Dang Thai Sona na rok 2010 obejmują m.in. udział w Koncercie Galowym z okazji 200. rocznicy urodzin Fryderyka Chopina 1 marca w Operze Narodowej w Warszawie. Ponadto artysta po raz drugi w swojej karierze zasiądzie w jury Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina.

Przeczytaj także

Opinie (2) 1 zablokowana

  • Uprzedzam melomanów, że bilety są całkowicie wyprzedane :)

    Tak było już wczoraj :)

    • 1 0

  • Opinia została zablokowana przez moderatora

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Sprawdź się

Z którymi inicjatywami kulturalnymi jest związana ERGO Hestia?

 

Najczęściej czytane