• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Rodzina na swoim. O bajce "Książę Papusz i jego przyjaciele"

Łukasz Rudziński
28 stycznia 2019 (artykuł sprzed 4 lat) 
Książę Papusz (po prawej) od Ciotki Klary (po lewej) dowiaduje się, dlaczego jego bliskich przy nim nie ma. Niezrażony przeciwnościami losu postanawia ich odnaleźć. Książę Papusz (po prawej) od Ciotki Klary (po lewej) dowiaduje się, dlaczego jego bliskich przy nim nie ma. Niezrażony przeciwnościami losu postanawia ich odnaleźć.

Pomysły Teatru Czwarte Miasto na spektakle dla dzieci ujmują prostotą, dbałością o detale i profesjonalizmem wykonawców, nie zawsze będących dyplomowanymi aktorami. Receptą na sukces "Księcia Papusza i jego przyjaciół", zagranych premierowo w Teatrze na Plaży, są kolorowe pacynki oraz dowcip trafiający do młodszych i starszych widzów.Bajka Martyny Janczewskiej (grającej w spektaklu kilka różnych ról) rozpoczyna się typowo. Dwie dziewczynki zastanawiają się, w co się bawić. Najfajniejszą zabawą okazuje się opowiadanie bajek. I właśnie z ust narratorek - Zosi (Dorota Sadowska) i Tosi (Martyna Janczewska) - usłyszymy bajkę o losach Papusza.

Spektakle dla dzieci w najbliższym czasieJest to książę mieszkający na zamku (jego mury stanowią parawan, za którym skrywają się aktorzy) w dalekiej Rumunii, w otoczeniu przyjaciół i Ciotki Klary. Doskwiera mu samotność i przekonanie, że jest na świecie całkiem sam. Jednak znaleziony przypadkiem album rodzinny oraz zapytana o to Ciotka Klara, utwierdzają go w przekonaniu, że to nieprawda.

Papusz poznaje historię rodu wielkich Papuszów, zbiegłych z rodzimego zamku w obawie przed straszliwym pająkiem Rodegardem. Krążą plotki, że rodzice uciekli z Rumunii do Polski, a ściślej rzecz ujmując nad Morze Bałtyckie. Dzielny Papusz postanawia wyruszyć w świat, by dotrzeć do bliskich, bo takich potworków jak on, to w okolicy ze świecą szukać.

Aktorzy zazwyczaj chowają się za parawanem, czasem jednak wychodzą z lalkami do widzów (na zdjęciu Jakub Piprowski i Martyna Janczewska). Aktorzy zazwyczaj chowają się za parawanem, czasem jednak wychodzą z lalkami do widzów (na zdjęciu Jakub Piprowski i Martyna Janczewska).
W niebezpieczną misję odnalezienia rodziny nie wyruszy samotnie. Tchórz Ed wprawdzie mocno wzdycha do swojej Edwinki, ale poratuje przyjaciela w potrzebie i godzi się towarzyszyć Papuszowi. I tak poczciwy stworek w towarzystwie przyjaciela wyrusza w świat, w którym - jak się okazuje - wcale niełatwo odnaleźć Polskę i Morze Bałtyckie. Pomóc w tym ma mu mapa, choć trzy ślepe krety wykonały krecią robotę, by Papusz zniechęcił się i szybko powrócił na swój rumuński zamek. Na drodze do Polski znajdą się i Chiny z uprzejmymi Chińczykami nierozumiejącymi po naszemu, i Australia pełna dzikich zwierząt oraz Węgry.

Do udziału w klasycznym lalkowym spektaklu reżyser Dariusz Majchrzak zaprosił czworo aktorów animujących kilkadziesiąt lalek. To przede wszystkim kolorowe, dowcipne pacynki uszyte przez autorkę scenografii Magdalenę Kurek (w drugiej obsadzie animuje kilka lalek), które uzupełniono kukłami i jawajkami. Muzykę do spektaklu opracowała Hanna Łubieńska, także występująca w przedstawieniu (animuje wielu bohaterów epizodycznych, między innymi australijskiego węża, oraz wciela się w węgierskiego Pana Ślimaka).

Nie wszyscy bohaterowie sprowadzeni są do pomysłowej lalki. W Pana Ślimaka wciela się Hanna Łubieńska. Nie wszyscy bohaterowie sprowadzeni są do pomysłowej lalki. W Pana Ślimaka wciela się Hanna Łubieńska.
Bardzo dobrze z zadań aktorskich wywiązuje się wspomniana na początku Dorota Sadowska (na co dzień menedżerka i producentka Teatru Czwarte Miasto, która z wyczuciem animuje lalkę muchy Ciotki Klary, ujawniając przy okazji duże zdolności dubbingowe). Z kolei Tchórz Ed w rękach Martyny Janczewskiej staje się świetnym kompanem Papusza (za jego animację odpowiada Jakub Piprowski). Inteligentne teksty piosenek przygotowała Dorota Kaźmierczak.

Wszystko zgrabnie poukładał Dariusz Majchrzak, dbając o niezbędną w teatrze dla młodego widza różnorodność i dynamikę. Nie brakuje też interakcji: to mali widzowie wraz ze swoimi opiekunami ożywiają Księcia Papusza na początku bajki, niekiedy aktorzy pytają młodych widzów o radę, a całe przedstawienie kończy wspólna zabawa aktorów z dziećmi, które zapraszane są na scenę. Nim jednak dojdzie do szczęśliwego zakończenia, dzieci dostają dowcipną opowieść pełną udanych epizodów (m.in. z herbatką Ciotki Klary czy dmuchanym przez nią piórkiem).

Pretekstem do opowiedzenia historii jest zabawa dwóch dziewczynek, szukających sobie ciekawego zajęcia. Na zdjęciu Dorota Sadowska (po lewej) i Martyna Janczewska. Pretekstem do opowiedzenia historii jest zabawa dwóch dziewczynek, szukających sobie ciekawego zajęcia. Na zdjęciu Dorota Sadowska (po lewej) i Martyna Janczewska.
Co ważne, w scenariuszu zadbano również o proste, zrozumiałe dla małych widzów słownictwo i wpadające w ucho piosenki, a prezentowane jako kukły-rysunki uzupełniające opowieści Ciotki Klary lub słowa narratorek zawierają wiele dowcipnych elementów, czytelnych tylko dla dorosłych widzów. Efekt potęgują przesympatyczne i pomysłowe, przypominające pluszaki pacynki głównych bohaterów, z jedną łapką na drucie.

Przeczytaj także: O bajce "Opowiedział Dzięcioł Sowie"

Pomimo niełatwych niekiedy zadań lalkarskich, aktorzy ani przez chwilę nie tracą koncentracji, kreując plastycznych, wiarygodnych dla małego widza bohaterów. Dlatego trwający 50 minut spektakl ogląda się z przyjemnością i śmiało przyjść można na niego z dziećmi w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym.

Miejsca

Opinie (13) 1 zablokowana

 • potwierdzam (1)

  bardzo miłe przedstawienie, dzieciaki zachwycone

  • 10 0

  • Kup sobie słownik synonimów Współczuję

   • 0 6

 • Ale monstra Jako dziecko ryczałt bym lub uciekł

  • 1 6

 • Rewelacja

  Wspaniałe przedstawienie! Dzieci były zachwycone, ale i my rodzice- świetnie się bawiliśmy. Ciekawa scenografia, światła, kostiumy- i te lalki! Gratulacje dla całego zespołu!

  • 3 0

 • Rewelacja!

  Ciekawe i pełne humoru przedstawienie dla całej rodziny. Kostiumy aktorów zostały idealnie dopasowane do lalek co powoduje, że stwarzają wrażenie bardziej autentycznych. Piękne piosenki i wspaniała, dynamiczna gra aktorska przyciąga uwagę dzieci, które spokojnie wysiedzą lub wytańczą całe przedstawienie. Ciężko wyróżnić któregoś z aktorów, gdyż każdy spisał się na medal. Polecam!

  • 5 0

 • Rewelacja

  Jestem zachwycona spektaklem....możemy przenieść się w kolorowy bajkowy świat.....aktorzy.w mądry i zabawny sposób wprowadzają młodego widza w historię głównego bohatera....świetne piosenki ...wyjątkowe lalki które stają się ulubieńcem dzieci po obejrzeniu bajki....scenografia i swiatladaja całkowite wykończenie.....świetnie się to ogląda.

  .

  • 4 0

 • Bardzo dobry spektakl lalkowy (1)

  Szczerze polecam spektakl, wartka, interesujaca akcja, przekazana w klarowny sposób, nie brakuje humoru i zabawy na scenie co udziela sie także widowni. Świetna praca aktorów z lalkami, które na scenie dosłownie ożywają na naszych oczach od pierwszej chwili, gdy tylko sie pojawiają. Papusz i Ed to od wczoraj ulubieńcy moich dzieci. Nawet dzis szukalismy wspólnie Chin, Australii i Węgier na mapie i prześledziliśmy dokładnie ich trasę ;) oprócz swietnej zabawy, również nauka poprzez teatr.
  Polecam
  Karolina z dziećmi

  • 4 0

  • Super spektakl.

   • 1 0

 • Woooow

  Świetna nowa produkcja ! Scenografia i lalki w połączeniu ze światłami wciągają w historię Papuszka. Swietna zabawa dla dzieci i dorosłych . Gorąco polecam

  • 2 0

 • Fantastyczne przedstawienie

  Wczoraj obejrzałam w teatrze przedstawienie :Książę Papusz" i jestem tym spektaklem oczarowana. Barwne, dowcipne i świetnie zagrane było wspaniałym doświadczeniem nie tylko dla dzieci, które reagowały w sposób niezwykle ożywiony na losy bohaterów, ale również dla dorosłych. Widziałam już trzy przedstawienia realizowane przez Teatr "Czwarte Miasto" i wszystkie prezentują bardzo wysoki poziom. Warto śledzić ich repertuar, a Księcia Papusza z przyjemnością obejrzę po raz kolejny.

  • 4 0

 • Rewelacja!! Dla mojej 11-nasto miesięcznej córki był to pierwszy spektakl, który obejrzała do końca z zapartym tchem :-)) Mój 7-letni syn również był bardzo zadowolony. Jednym słowem prawdziwa frajda dla całej rodziny :-)))) Polecam!!!

  • 2 0

 • Ja 70 ,wnuczka 5,5 Zachwyceni .Przypomniałem sobie dziecięce lata i teatr lalek we Wrzeszczu Było SUPER

  • 2 0

1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Wystawa Truso - legenda Bałtyku

10 zł
wystawa

Pobożni i cnotliwi. Dawni gdańszczanie w zwierciadle sztuki (1 opinia)

spotkanie, wystawa, warsztaty

Kultura ludowa Pomorza Gdańskiego

wystawa

Sprawdź się

Sprawdź się

W którym roku gdańszczanin Lech Wałęsa uhonorowany został Pokojową Nagrodą Nobla?

 

Najczęściej czytane