Wiadomości

Remiks Griega na sekcję dętą i elektronikę

Czwartkowy koncert odbędzie się w ramach 3. Bałtyckich Spotkań Ilustratorów. Podczas imprezy będzie można m.in. zobaczyć wystawę norweskich i polskich rysowników.
Czwartkowy koncert odbędzie się w ramach 3. Bałtyckich Spotkań Ilustratorów. Podczas imprezy będzie można m.in. zobaczyć wystawę norweskich i polskich rysowników. mat. prasowe

Połączenie kwintetu dętego z muzyką elektroniczną, a na dodatek z wizualizacjami nawiązującymi do norweskiej mitologii. Takie niekonwencjonalne spotkanie z muzyką czeka na nas w czwartek w kościele św. Jana w ramach 3. Bałtyckich Spotkań Ilustratorów."Peer Gynt" to suita autorstwa norweskiego kompozytora Edward Hagerupa Griega, która powstała na zamówienie słynnego norweskiego dramaturga Henryka Ibsena do jego dzieła pod tym samym tytułem. Grieg stworzył w sumie 26 kompozycji z których wybrał osiem utworów dzieląc je na dwie suity. Pierwsza z nich zyskała ogromną popularność przynosząc kompozytorowi rozgłos większy niż sam dramat. Ten natomiast opowiada utrzymaną w duchu romantyzmu historię bohatera Peer'a Gynt'a, egoistycznego i leniwego wieśniaka, który podróżuje po świecie imając się przestępczej działalności i utrzymując kontakty z baśniowymi stworami jak np. gnomy czy trolle.

Dramat niepozbawiony jest wpływów folklorystycznych, w wyniku czego pojawia się w nim dużo odniesień do mitologii nordyckiej. Z tą ostatnią twórczość Griega była powiązana bardzo często, stąd wprowadzenie ich w Bałtyckie Spotkania Ilustratorów ciekawie komponuje się z programem tej imprezy.

"Peer Gynt Troll Remix" będzie już kolejnym podejściem do zilustrowania baśniowej rzeczywistości z nordyckich legend przy użyciu współczesnej muzyki. Utwory z obu suit "Peer Gynt" dwukrotnie ulegną transformacji na czwartkowym koncercie w św. Janie. Najpierw zostaną zaaranżowane na zespół dęty, a potem staną się punktem wyjścia do swobodnej improwizacji audiowizualnej. Podczas koncertu będzie można usłyszeć kompozycje oparte na wybranych pięciu utworach Griega z tymi najbardziej znanymi jak "Poranek" czy "W grocie króla Gór" na czele.

Za muzyczną część koncertu będzie odpowiedzialny kwintet dęty Heveliusz Brass, który połączy swoje siły z muzykiem elektronicznym Krzysztofem Topolskim występującym pod pseudonimem Arszyn. Partia wizualna będzie natomiast należeć do performera i artysty Roberta Suchackiego - jego wizualizacje odwoływać się będą bezpośrednio do dzieł norweskiego rysownika i ilustratora Teodora Kittelsena, którego twórczość była pełna wpływów wierzeń i legend norweskich.

Muzyka klasyczna, momentami bardzo bliska rozrywkowej połączona z klubowymi bitami, elektronicznymi fakturami czy mnóstwem przeróżnych sampli dźwiękowych - ten mocno współczesny sposób na opowiedzenie historii z drugiej połowy XIX wieku zdaje się być nad wyraz ciekawym pomysłem. Tym bardziej ze względu na to, że ścieżki dźwiękowej do przygód złośliwego Peer'a Gynt'a będzie można wysłuchać w nastrojowej przestrzeni kościoła św. Jana.

Opinie 1 zablokowana

Walczymy z przemocą słowną

Kasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Twoja opinia

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

Rozrywka

Kontrowersje wokół działalności miejskiego artysty
Kontrowersyjna działalność artysty z Gdyni
Śmiechem w marne czasy. Felietoniści wykpili miniony rok
Felietoniści wykpili miniony rok

Kulinaria

Karnawałowe wypieki. Nie tylko pączki
Karnawałowe wypieki. Nie tylko pączki
Kubki na kaucję. Ekorewolucja w gdańskiej kawiarni
Ekorewolucja w gdańskiej kawiarni

Sprawdź się

W którym roku trafił do Gdańska obraz "Sąd Ostateczny" Hansa Memlinga?

 

Najczęściej czytane