• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Przemek Branas. I Wanna Be Your Colonizer

Zapraszamy na otwarcie wystawy I wanna be your colonizer, które odbędzie się w piątek 25 stycznia o godz. 19 w Gdańskiej Galerii Miejskiej 1 (ul. Piwna 27/29).

28 maja - 30 grudnia 2023

Gdańsk, Targ Węglowy 26
bilety 15 zł
ulgowy 10 zł

28 kwietnia 2023 - 25 lutego 2024, godz. 11:00 - 15:00

bilety 10 zł
ulgowy 8 zł
Wernisaż: 25.01.2019, piątek godz. 19.00
Wystawa: 25.01. - 03.03.2019, wtorek - niedziela, godz. 16.00 - 19.00
Artysta: Przemek Branas
Kuratorzy: Gabriela Warzycka-Tutak, Piotr Stasiowski
Współpraca (foto, wideo, montaż): Bartek Zalewski
Dźwięk: Karol Nepelski
Identyfikacja wizualna: Marcel Kaczmarek
wstęp wolny

Co łączy Przemka Branasa z tajemniczym nieznajomym ze zdjęć, które przypadkowo znalazł w jarosławskim sklepie z używanymi bibelotami? Na dwunastu fotografiach, datowanych na lata 30. XX wieku przewija się postać mężczyzny w średnim wieku ubranego w biały marynarski mundur. Odręczny dopisek na rewersie fotografii ujawnia, że były robione na wyspie Curaçao, dawnej kolonii holenderskiej na Karaibach. Szczegółowa analiza poszlak, takich jak ekspertyza grafologiczno-psychologiczna, próba odnalezienia miejsc w których fotografował się mężczyzna w Willemstad, odtworzenie kompletnego munduru, wraz z czapką i ręcznie robionymi butami, czy ogłoszenia zamieszczane w miejscowej prasie z prośbą o jakiekolwiek informacje o mężczyźnie stały się obsesją Branasa i punktem wyjścia do podjęcia próby odtworzenia tej postaci na tyle dokładnie, na ile było to możliwe po prawie 90 latach.

Drobiazgowa rekonstrukcja życia nieznajomej osoby stały się przyczynkiem do stworzenia wystawy marynistycznej uzupełnionej o performatywny wątek - codziennej obecności artysty w przestrzeni ekspozycji w roli jednego z jej eksponatów. Podczas piątkowego wernisażu doświadczymy pierwszej odsłony tej niezwykłej performatywnej wystawy.

Opinie

Sprawdź się

Rzeźba Xawerego Wolskiego, umieszczona na rondzie przy ul. Bitwy Pod Płowcami, nosi nazwę?