stat
Impreza już się odbyła

Przemek Branas. I Wanna Be Your Colonizer

Zapraszamy na otwarcie wystawy I wanna be your colonizer, które odbędzie się w piątek 25 stycznia o godz. 19 w Gdańskiej Galerii Miejskiej 1 (ul. Piwna 27/29).

W społeczności dzikich - wystawa

6 grudnia 2019 - 29 lutego 2020, godz. 12:00 - 18:00

Wstęp wolny

Idź na całość

1 lutego - 22 marca 2020, godz. 12:00 - 18:00

Wstęp wolny
Wernisaż: 25.01.2019, piątek godz. 19.00
Wystawa: 25.01. - 03.03.2019, wtorek - niedziela, godz. 16.00 - 19.00
Artysta: Przemek Branas
Kuratorzy: Gabriela Warzycka-Tutak, Piotr Stasiowski
Współpraca (foto, wideo, montaż): Bartek Zalewski
Dźwięk: Karol Nepelski
Identyfikacja wizualna: Marcel Kaczmarek
wstęp wolny

Co łączy Przemka Branasa z tajemniczym nieznajomym ze zdjęć, które przypadkowo znalazł w jarosławskim sklepie z używanymi bibelotami? Na dwunastu fotografiach, datowanych na lata 30. XX wieku przewija się postać mężczyzny w średnim wieku ubranego w biały marynarski mundur. Odręczny dopisek na rewersie fotografii ujawnia, że były robione na wyspie Curaçao, dawnej kolonii holenderskiej na Karaibach. Szczegółowa analiza poszlak, takich jak ekspertyza grafologiczno-psychologiczna, próba odnalezienia miejsc w których fotografował się mężczyzna w Willemstad, odtworzenie kompletnego munduru, wraz z czapką i ręcznie robionymi butami, czy ogłoszenia zamieszczane w miejscowej prasie z prośbą o jakiekolwiek informacje o mężczyźnie stały się obsesją Branasa i punktem wyjścia do podjęcia próby odtworzenia tej postaci na tyle dokładnie, na ile było to możliwe po prawie 90 latach.

Drobiazgowa rekonstrukcja życia nieznajomej osoby stały się przyczynkiem do stworzenia wystawy marynistycznej uzupełnionej o performatywny wątek - codziennej obecności artysty w przestrzeni ekspozycji w roli jednego z jej eksponatów. Podczas piątkowego wernisażu doświadczymy pierwszej odsłony tej niezwykłej performatywnej wystawy.

Opinie

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Sprawdź się

Relikty Zamku Krzyżackiego w Gdańsku można oglądać w...?