Wiadomości

stat

Premiera "Słodkiego ptaka młodości"

Od lewej: Krzysztof Matuszewski, Michał Kowalski, Piotr Łukawski
Od lewej: Krzysztof Matuszewski, Michał Kowalski, Piotr Łukawski fot. Ł. Unterschuetz/ trojmiasto.pl

Kiedy zaczyna się historia amerykańskiej kontrkultury? Być może od dramatów Tennesse Willimasa. Już w sobotę na deskach Teatru Wybrzeże premiera "Słodkiego ptaka młodości" w reż. Grzegorza Wiśniewskiego.Późne lata 50., Chance, mieszkaniec zapyziałego miasteczka w Stanach Zjednoczonych, powraca w rodzinne strony. Na miejscu czeka na niego dziewczyna o słodkim imieniu Heavenly. W tle pobrzmiewają odgłosy wielkiego miasta i jeszcze jedna, ostatnia nadzieja zrobienia kariery w Hollywood.

Prosta historia marzącego o wyrwaniu się z amerykańskiej prowincji bohatera tylko pozornie opiera się na konflikcie pomiędzy prawicowym środowiskiem południa, a karierą filmowego gwiazdora. W sztuce Tennesse Willimasa przegrani są wszyscy. Zarówno żyjący w patriarchalnym kłamstwie dawni koledzy i rodzina, jak i pogrążeni w narkotykowo-seksualnej paranoi ofiary show-biznesu, z Alexandrą Del Lago, kochanką głównego bohatera, na czele.

Purytańskiego życie albo całkowite zdziczenie. Pomiędzy tymi dwoma skrajnościami rozgrywa się dramat Willimasa. Artysty, który sam o sobie mówił, że każda część jego osoby jest chora. Wychowany na amerykańskiej prowincji zawsze pisał właściwie o sobie. O ojcu, który pogardliwie nazywał go "Panią Nancy", chorej na schizofrenię siostrze, nieakceptowanej seksualności, a także o uzależnieniu od alkoholu i narkotyków.

O swoich bohaterach mówił, że nie są ani dobrzy, ani źli. Ich największym przewinieniem jest natomiast to, że są całkowicie ślepi na to, co dzieje się w umysłach innych. "Nikt nie widzi prawdy, ale zawsze skazę swojego własnego ego" - mawiał Williams. O tym, na ile jest to temat wciąż aktualny przekonamy się już w najbliższą sobotę na scenie Malarnia w Gdańsku.

W spektaklu występują: Michał Kitliński, Dorota Kolak, Piotr Łukawski, Krzysztof Matuszewski, Michał Kowalski, Magdalena Boć, Emilia Komarnicka, Ewa Jendrzejewska, Maciej Szemiel, Piotr Chys oraz Maciej Konopiński.
Pozostała część programu do obejrzenia na stronie:
tv.eia.pl

Opinie (16) 1 zablokowana

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

24

listopada

Niezapomniani Artyści Gdynia, Sala Koncertowa Portu Gdynia

25

listopada

29

listopada

Tydzień Austriacki w GTS Gdańsk, Teatr Szekspirowski

Rozrywka

Xanax - otwarcie nowego klubu na Tkackiej
Xanax - nowy klub na Tkackiej
Nocne spacery po Siedlcach: trwają Narracje
Nocne spacery po Siedlcach. Narracje

Kulinaria

Arco by Paco Pérez: hiszpańska kuchnia z widokiem na Gdańsk
Arco by Paco Pérez: kuchnia z widokiem
Kolejny browar rzemieślniczy w Trójmieście
Kolejny browar rzemieślniczy w Trójmieście

Planuj z nami tydzień

Narracje, półmaraton i muzyka Hansa Zimmera. Planuj tydzień
Narracje i muzyka Hansa Zimmera

Sprawdź się

Pierwszym gospodarzem Dworu Artusa było: