• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Premiera "Słodkiego ptaka młodości"

Justyna Świerczyńska
8 maja 2008 (artykuł sprzed 16 lat) 
aktualizacja: godz. 12:53 (8 maja 2008)
Od lewej: Krzysztof Matuszewski, Michał Kowalski, Piotr Łukawski Od lewej: Krzysztof Matuszewski, Michał Kowalski, Piotr Łukawski

Kiedy zaczyna się historia amerykańskiej kontrkultury? Być może od dramatów Tennesse Willimasa. Już w sobotę na deskach Teatru Wybrzeże premiera "Słodkiego ptaka młodości" w reż. Grzegorza Wiśniewskiego.



Późne lata 50., Chance, mieszkaniec zapyziałego miasteczka w Stanach Zjednoczonych, powraca w rodzinne strony. Na miejscu czeka na niego dziewczyna o słodkim imieniu Heavenly. W tle pobrzmiewają odgłosy wielkiego miasta i jeszcze jedna, ostatnia nadzieja zrobienia kariery w Hollywood.

Prosta historia marzącego o wyrwaniu się z amerykańskiej prowincji bohatera tylko pozornie opiera się na konflikcie pomiędzy prawicowym środowiskiem południa, a karierą filmowego gwiazdora. W sztuce Tennesse Willimasa przegrani są wszyscy. Zarówno żyjący w patriarchalnym kłamstwie dawni koledzy i rodzina, jak i pogrążeni w narkotykowo-seksualnej paranoi ofiary show-biznesu, z Alexandrą Del Lago, kochanką głównego bohatera, na czele.

Purytańskiego życie albo całkowite zdziczenie. Pomiędzy tymi dwoma skrajnościami rozgrywa się dramat Willimasa. Artysty, który sam o sobie mówił, że każda część jego osoby jest chora. Wychowany na amerykańskiej prowincji zawsze pisał właściwie o sobie. O ojcu, który pogardliwie nazywał go "Panią Nancy", chorej na schizofrenię siostrze, nieakceptowanej seksualności, a także o uzależnieniu od alkoholu i narkotyków.

O swoich bohaterach mówił, że nie są ani dobrzy, ani źli. Ich największym przewinieniem jest natomiast to, że są całkowicie ślepi na to, co dzieje się w umysłach innych. "Nikt nie widzi prawdy, ale zawsze skazę swojego własnego ego" - mawiał Williams. O tym, na ile jest to temat wciąż aktualny przekonamy się już w najbliższą sobotę na scenie Malarnia w Gdańsku.

W spektaklu występują: Michał Kitliński, Dorota Kolak, Piotr Łukawski, Krzysztof Matuszewski, Michał Kowalski, Magdalena Boć, Emilia Komarnicka, Ewa Jendrzejewska, Maciej Szemiel, Piotr Chys oraz Maciej Konopiński.




Pozostała część programu do obejrzenia na stronie:
tv.eia.pl

Opinie (16) 1 zablokowana

  • Warto zobaczyć!

    Dawno nie widziałam tak dobrego spektaklu w Wybrzeżu! Gratulacje dla całej obsady. Pani Dorota Kolak rewelacyjna! Szczególnie oczarowała mnie i poruszyła scena w której Alexandra del Lago przechodzi przemianę (jedna z końcowych scen co by za dużo nie zdradzać).
    Również postać Miss Lucy zasługuje na ogromne brawa. Należy również wspomnieć o młodym aktorze Michale Kitlińskim. Dość konsekwentnie poprowadzona postać, czasem tylko zbyt dograna niepotrzebną ekspresją. Natomiast z ogromną ochotą zobaczyłabym Pana w kolejnym spektaklu. Raz jeszcze brawa dla wszystkich. Panie reżyserze - dziękuję!

    • 0 0

  • a dlaczego Pani Justyna nie może robić news??

    • 0 0

2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Pobożni i cnotliwi. Dawni gdańszczanie w zwierciadle sztuki (1 opinia)

(1 opinia)
20 zł
spotkanie, wystawa, warsztaty

Kultura ludowa Pomorza Gdańskiego

wystawa

Wystawa "Kajko, Kokosz i inni"

wystawa

Sprawdź się

Sprawdź się

Największą inicjatywą budowlaną w historii polskiego muzealnictwa morskiego jest...?

 

Najczęściej czytane