• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Poszukiwania pozaziemskich cywilizacji - rozmowa z cyklu Nauka Mówi

Zapraszamy na kolejny odcinek z cyklu Nauka mówi, którego gościem będzie dr hab. Leszek Błaszkiewicz, prof. UWM w Olsztynie, astrofizyk zatrudniony w Centrum Diagnostyki Radiowej Środowiska Kosmicznego UWM w Olsztynie. Oprócz astronomii zafascynowany fantastyką naukową i muzyką elektroniczną. Popularyzator nauki, autor wielu artykułów popularnonaukowych oraz kilku opowiadań SF.

W utworach Stanisława Lema często mamy do czynienia z przedstawicielami różnych pozaziemskich cywilizacji. Możemy poznać ich historię, budowę i wygląd, styl życia czy nawet systemy społeczne, a to wszystko zostaje skonfrontowane z nauką i światopoglądem bohaterów powieści. Poszukiwania obcych dawno już wyszły jednak poza sferę opowiadań fantastycznych i stały się częścią prawdziwych projektów naukowych. Jakie są sygnały wskazujące na istnienie inteligentnych form życia pozaziemskiego? Jakich instrumentów używamy w celu poszukiwań i kontaktu z nimi? Z jakimi problemami musimy się zmierzyć?

Emisja 27 października o godzinie 19:00 na Facebooku i kanale YouTube Hevelianum,

Nauka Mówi to comiesięczne rozmowy-wywiady z naukowcami, ekspertami i popularyzatorami nauki o jej wpływie na otaczającą nas rzeczywistość, o szansach i możliwościach, jakie kryją się w rozwoju nauki i techniki oraz o zagadnieniach ważnych społecznie. Nagrania publikowane są i dostępne bez ograniczeń na Facebooku i YouTube Hevelianum. Do tej pory gośćmi cyklu byli m.in.: neurobiolog, dr Wojciech Glac, który opowiadał o tym, jak zachowuje się mózg w depresji, Przemysław Staroń, Nauczyciel Roku, tłumaczący, jak ważne są relacje w edukacji, prof. Konacki, który opisywał egzoplanety czy Sebastian Soberski, który tłumaczył działanie radioteleskopów.

Wydarzenie jest częścią projektu SPINaj naukę, inicjatywy Stowarzyszenia Społeczeństwo i Nauka (SPIN), które współtworzy Hevelianum. Stanowi także część obchodów 410. rocznicy urodzin Jana Heweliusza, patrona Hevelianum, jednego z najwybitniejszych przedstawicieli świata nauki XVII wieku. Program obchodów można znaleźć na stronie www.janheweliusz.pl.

Dofinansowano z programu Społeczna odpowiedzialność nauki" Ministra Edukacji i Nauki.

Opinie

Sprawdź się

Na którym rondzie w Sopocie stanęła rzeźba Echo?