• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat

Poszukiwana. Najstarsza gdańska pocztówka

Muzeum Gdańska nie tylko zbiera eksponaty i tworzy kolekcje, ale również... poszukuje. Tym razem niesztampowo, poprzez wystawę czasową. Dołącz do poszukiwania najstarszej pocztówki, która została wysłana w Gdańsku i odwiedź najnowszą wystawę w Ratuszu Głównego Miasta.

Od wprowadzenia do obiegu urzędowej karty pocztowej minęły 153 lata. Na wystawie będzie można zobaczyć ponad 150 gdańskich widokówek z końca XIX wieku ze zbiorów muzealnych i prywatnych, poznać techniki ich druku oraz dowiedzieć się jak wyglądał ich obieg. Przyjmuje się, że najstarszą datowaną pocztówką gdańską jest karta z Westerplatte wysłana 20 lipca 1889 roku, ale zadaliśmy sobie pytanie...

Czy istnieje jeszcze starsza pocztówka?...
Celem "Poszukiwanej", poza prezentacją pocztówek, jest także odnalezienie gdańskiej widokówki, wysłanej wcześniej niż znana obecnie. Tej pierwszej. Tej mistycznej i tym samym tej najbardziej pożądanej przez kolekcjonerów. Najstarszej gdańskiej pocztówki, jej nadawcy oraz adresata. Poszukiwania trwają. Za najstarszą gdańską pocztówkę wyznaczyliśmy już nagrodę!

Dla odkrywcy i posiadacza najstarszej gdańskiej pocztówki czeka nagroda w wysokości 1000 zł. Zgłoszenia prosimy kierować na adres: poszukiwana@muzeumgdansk.pl

Oprowadzania kuratorskie
Wystawę będzie można oglądać do 31 lipca 2022 roku w Galerii Palowej Ratusza Głównego Miasta. W maju i czerwcu odbędą się sobotnie oprowadzania kuratorskie po wystawie z twórcami ekspozycji i kolekcjonerami historycznych pocztówek - Jerzym Wojciechem Wołodźko, Piotrem Popińskim oraz innymi.

Wystawa czynna:
19 maja - 31 lipca 2022 r. w godz. 10.00-18.00

Ostatnie wejście / zakup biletu o 17.15.
Ratusz Głównego Miasta, Galeria Palowa, ul. Długa 46/47
Harmonogram otwarcia. "Poszukiwana..." 19 maja 2022, godz. 17.00-18.00

17.00 - powitanie Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Gdańska
17.05 - przemówienie Jerzy Wołodźko, kurator wystawy
17.10 - przemówienie Piotr Popiński, kolekcjoner
17.15 - przemówienie Mirosław Podeszwik, kolekcjoner
17.20 - zwiedzanie wystawy i poczęstunek

10 czerwca - 2 października 2022

bilety 16 zł
ulgowy 12 zł

Opinie

Walczymy z przemocą słowną

Kasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Twoja opinia

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

Sprawdź się

Który słynny polski reżyser rozpoczynał karierę teatralną w Teatrze Wybrzeże?