• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Polsko-skandynawska wystawa

W polsko - skandynawskiej wystawie biorą udział wybitni artyści:

30 maja - 28 lipca 2024

bilety 15 zł
ulgowy 10 zł

30 maja - 1 września 2024, godz. 12:00 - 19:00

Wstęp wolny
Marcin Bildziuk - malarstwo,

Marta Branicka - rzeźba,

Jerzy Gorbas - malarstwo,

Elisabeth de Lunde (Norwegia) - malarstwo,

Danuta Joppek - malarstwo,

Ross Kolby (Norwegia) - malarstwo,

Przemysław Łopaciński - malarstwo,

Grażyna Tomaszewska-Sobko - rzeźba,

Anne Gyrite Schütt (Dania) - malarstwo,

Eugeniusz Szczudło - rzeźba,

Zbigniew Wąsiel - rzeźba,

Janusz Wątor - rzeźba.


Ekspozycję można oglądać od 2 do 15 kwietnia 2016 roku. Wstęp wolny


BIOGRAMY ARTYSTÓW


Marcin Bildziuk urodzony w 1987 roku w Gdańsku, Absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku w roku 2012. Malarz, pedagog, kurator wystaw i animator kultury. Jego prace znajdują się w zbiorach prywatnych w kraju i zagranicą (Niemczech, Hiszpanii, Szwecji, Litwie, USA, Turcji, Anglii i Rosji), w zbiorach Muzeum Diecezji Pelplińskiej i Bazyliki Mariackiej w Gdańsku.
Laureat Stypendium Rektora dla najlepszych studentów ASP w roku 2012. Nominowany do Nagrody Miasta Gdańska dla Młodych Twórców w Dziedzinie Kultury w roku 2011. Laureat Stypendium Kulturalnego Prezydenta Miasta Gdańska 2005, 2006 i 2013, laureat Stypendium Marszałka Województwa Pomorskiego dla Twórców Kultury 2006, 2008. Członek Stowarzyszenia Nowy Port Sztuki i Związku Polskich Artystów Plastyków.

Marta Branicka jest absolwentką Wydziału Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku; dyplom pod kierunkiem prof. Stanisława Radwańskiego. Od 1993 jest związana z Wydziałem Architektury i Wzornictwa gdańskiej ASP. Zajmuje się rzeźbą, realizacjami open-air, małymi formami rzeźbiarskimi. Rzeźbiarka brała udział w wielu wystawach, plenerach i konkursach rzeźbiarskich w Polsce i za granicą.


Jerzy Gorbas, malarz, rzeźbiarz i rysownik. Studiował w latach 1987-1993 na wydziale rzeźby w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Gdańsku. Dyplom w pracowni prof. Edwarda Sitka w 1994 roku, aneks z ceramiki w pracowni dyplomującej prof. Henryka Luli. Uprawia rzeźbę, malarstwo i rysunek. Brał udział w wielu wystawach w Polsce i za granicą. Członek ZPAP od 1994 roku.

Elizabeth de Lunde urodziła się w Porsgrunn w Norwegii.
De Lunde ukończyła Akademię Sztuk Pięknych we Florencji (Włochy). Obecnie mieszka i pracuje w Norwegii i w duńskiej Kopenhadze, gdzie prezentuje swoje prace w prestiżowej Kampmann Gallery i w swoim studio Atelier de Lunde. Oprócz tego bierze udział w licznych wystawach indywidualnych i zbiorowych w Norwegii, Danii, Szwecji, Polsce i w Niemczech. Jej obrazy znajdują się w kolekcjach sztuki, m.in. w Norwegii, Danii, Singapurze. Jest ilustratorką kilku książek, w tym książki Henryka Ibsena. De Lunde jest znaną i cenioną portrecistką.

Danuta Joppek jest absolwentką Wydziału Wychowania Plastycznego ASP w Poznaniu (dyplom w 1989) oraz Wydziału Malarstwa i Grafiki ASP w Gdańsku (dyplom w 1990). Uprawia głównie malarstwo. Zajmowała się też scenografią i architekturą zieleni. Kuratorka i współorganizatorka wielu wystaw w Polsce i za granicą, w tym autorskiego cyklu wystaw zbiorowych "W drodze...". Stypendia: Ministerstwa Kultury i Sztuki (1996), Miasta Gdańska (2000, 2007, 2009), Marszałka Województwa Pomorskiego (2012). Nagroda Prezydenta Miasta Gdańska (2011)

Ross Kolby urodził się w 1970 w Baerum na przedmieściach Oslo. Rozpoczął swoją edukację artystyczną w Asker Art School. Studiował rysunek, malarstwo, rzeźbę i grafikę w National College of Art and Design w Oslo, którą ukończył w 1998. Dodatkowo uczęszczał przez rok do Accademia di Belle Arti w Rzymie i Viterbo we Włoszech. Jego pierwsza indywidualna wystawa odbyła się w 1998 w Galerie Susanne Hojriis w Kopenhadze (Dania). Przez duńskie media został okrzyknięty "norweskim Rembrandtem".

Przemysław Łopaciński Urodzony w 1971 r. w Gdańsku. Absolwent i wykładowca na Wydziale Malarstwa gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych. Od roku 2012 Prodziekan Wydziału Malarstwa. Artysta sztuk wizualnych; malarz, rysownik, twórca obiektów przestrzennych i instalacji. Inicjator, kurator i organizator wystaw zbiorowych. W dorobku wiele pokazów autorskich i zbiorowych w kraju i zagranicą m.in. w Turcji, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Francji, Niemczech, Tajwanie. Uczestnik i laureat konkursów krajowych i międzynarodowych oraz stypendysta Miasta Gdańska.

Grażyna Tomaszewska-Sobko. Rzeźbiarka, kuratorka, animatorka i koordynatorka działań artystycznych. W latach 1986-1991 studiowała na Wydziale Rzeźby PWSSP w Gdańsku w pracowni prof. Edwarda Sitka. Dyplom w pracowni prof. Mariusza Kulpy uzyskała w 1991 roku. Zajmuje się także malarstwem, rysunkiem i fotografią. W 1992 założyła i prowadziła do 2009 Galerię Żak. Od 2009 pracuje jako kuratorka w Gdańskiej Galerii Miejskiej. Autorka felietonów, wstępów do katalogów i tekstów o sztuce. Brała udział w wielu plenerach rzeźbiarskich i sympozjach. Swoje prace prezentowała na kilkudziesięciu wystawach w Polsce i za granicą. Kilkakrotnie otrzymała Stypendium Prezydenta Miasta Gdańska, a w roku 2007 Nagrodę Prezydenta Miasta Gdańska.

Anne Gyrite Schütt z Danii.Swoją pierwszą indywidualną wystawę miała jako jedenastolatka w 1977. Prezentowała na niej rysunki związane ze stresem, zanieczyszczeniem środowiska i wszechświatem. Jako dziecko zdobywała nagrody w licznych konkursach. Profesjonalnie zajmuje się sztuką od 1991. W swojej twórczości powróciła do tradycji malarstwa i rysunku, jakby w opozycji do awangardy i abstrakcji.


Eugeniusz Szczudło urodził się w 1957 w Ostródzie. Jest absolwentem Wydziału Rzeźby PWSSP w Gdańsku (dyplom w pracowni prof. Franciszka Duszeńki w 1985). W latach 1985-1987 brał udział w rekonstrukcji ołtarza głównego w gdańskiej Bazylice Mariackiej. W latach 1987-1990 pracował w Państwowych Pracowniach Konserwacji Zabytków w Gdańsku, a w okresie 1990-1997 był asystentem na Wydziale Rzeźby gdańskiej ASP. Potem realizował prace rzeźbiarskie w Bazylice Najświętszej Marii Panny w Licheniu. Współtwórca i twórca ponad trzydziestu figur z kamienia i z żywic oraz innych elementów wystroju tej świątyni. Mieszka i tworzy w Gdańsku.


Zbigniew Wąsiel urodził się w 1966 w Chrzanowie. W latach 1982-1987 uczył się w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych im. Antoniego Kenara w Zakopanem. Jest absolwentem Wydziału Rzeźby PWSSP w Gdańsku (obecnie ASP). W 1993 uzyskał dyplom
w pracowni prof. Edwarda Sitka. W 2000 współtworzył galerię sztuki "Na Wieży". W latach 2001-2004 współpracował z Galerią "78" w Gdyni. Od 2011 jest członkiem Norsk Billedhoggerforening (NBF). Prace Zbigniewa Wąsiela znajdują się w kolekcjach muzealnych, m.in. w Muzeum Miasta Gdyni, Muzeum Narodowym w Gdańsku, Muzeum Narodowym w Krakowie, Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku, Pomorskim Towarzystwie Zachęty Sztuk Pięknych, Centro Dantesca w Rawennie we Włoszech oraz w kolekcjach prywatnych w Polsce i za granicą.

Janusz Wątor urodzony w 1968 roku. w w Myślenicach, ukończył Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych im. A. Kenara w Zakopanem oraz Wydziału Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Dyplom otrzymał w 1994 roku.

Opinie

Sprawdź się

Od lat Gdynia jest gospodarzem jednego z największych festiwali muzycznych w kraju Open’er Festival. Gdzie odbyła się pierwsza edycja imprezy?