Aktualnie brak w repertuarze trójmiejskich teatrów

Poławiacze pereł (125 opinii)

opera / operetka
kasy:
58 763-49-06
wystawia:
Opera Bałtycka w Gdańsku
data premiery:
24 lutego 2018
czas trwania:
2 godz. 5 min. (1 przerwa)
Poławiacze pereł
5.9 14 ocen 1 10
Poławiacze pereł
Georges Bizet

Trzyaktowa opera Georges'a Bizeta w reżyserii Tomasza Podsiadłego. Wzruszająca, pełna wielkich namiętności, historia dozgonnej przyjaźni wystawionej na wielką próbę. Tłem opowieści jest mała wioska rybacka na dalekim Cejlonie.

Początkowo dzieło Bizeta nie spotkało się ze zbyt entuzjastycznym przyjęciem widzów, po latach jednak stało się, obok "Carmen", najpopularniejszym utworem kompozytora, które wciąż gości na deskach największych teatrów operowych.

Streszczenie libretta:
Akt I
Cejlońska plaża. Poławiacze pereł kończą stawianie namiotów. Rytualne święto, które poprzedza sezon połowów, trwa w najlepsze. Rybacy tańczą i śpiewają, aby za sprawą muzyki wygonić złe duchy. Na głównego przywódcę wioski wybrany zostaje Zurga. Nadir, jego przyjaciel, dołącza do grupy, powracając z dalekiej wyprawy. Młodzieńcy, których łączy niezwykle silna więź, wspólnie wspominają kapłankę Candi, Leilę, w której obaj byli niegdyś zakochani. Młodzieńcy jednak deklarują, że ich przyjaźń jest najważniejsza, ślubują więc, że wyrzekają się miłości do pięknej kobiety.
Do brzegu zbliża się łódź, wioząca kapłana Nurabada z Leilą, młodą dziewczyną, której śpiew ma chronić wioskę i rybaków przed gniewem fal. W podziękowaniu za okazaną opiekę Leila otrzymuje od mieszkańców wioski najpiękniejszą perłę.

Leila składa przed wodzem wioski przysięgę ślubów czystości, za których złamanie grozić jej będzie śmierć. Kapłanka zakryta jest grubym welonem zasłaniającym całą jej twarz, jednak Nadir rozpoznaje ukochaną i na nowo odżywa w nim uczucie. Leila również poznaje przystojnego łowczego, jednak decyduje się wypełnić powierzone jej zadanie. Wznosi modły do Brahmy, aby ten pomógł jej uchronić lud przed klęskami.


Akt II
W ruinach indiańskiej świątyni Leila odpoczywa po wyczerpującym dniu. Towarzyszy jej kapłan Nurabad, który nieustannie przypomina dziewczynie o jej zobowiązaniach. Aby udowodnić swoją lojalność, młoda kobieta opowiada o ryzyku, które kiedyś powzięła, aby ratować nieznajomego. Ten w zamian podarował jej naszyjnik, z którym nigdy się nie rozstaje.

Wkrótce Nurabad opuszcza Leilę, aby w samotności odpoczęła. Ten moment wykorzystuje Nadir, który zakrada się do ukochanej. Oboje wiedzą, że jeśli ich romans zostanie odkryty, zostaną straceni. Wtem miłosne uniesienia przerywa kapłan, który prowadzi kochanków przed oblicze Zurgi. Wódz początkowo pragnie darować winy dwojgu młodym, jednak gdy z twarzy dziewczyny opada welon i Zurga odkrywa, kim jest kapłanka, z wściekłości skazuje oboje na śmierć. Wydarzeniom towarzyszy intensywna burza, która dla mieszkańców wioski wydaje się być zemstą obrażonego morza.

Akt III
Namiot Zurgi. Wódz pochłonięty jest przez posępne rozmyślania. Z jednej strony przepełnia go wściekłość spowodowana zdradą przyjaciela i kobiety, którą kocha, z drugiej zaś jest zrozpaczony, że to właśnie on musi oboje wydać na śmierć. Potajemnie przybywa do niego Leila, błagając by ocalił Nadira, a zgładził tylko ją. Jednak miłość, którą czuje do Nadira, tylko zwiększa zazdrość i gniew Zurgi. Widzą, że jej błagania nie przynoszą efektów, zrozpaczona Leila daje Zurdze swój naszyjnik i prosi go, by zabrał go matce po jego śmierci. Zurga natychmiast rozpoznaje biżuterię i przypomina sobie przyrzeczenie dane tej, która niegdyś uratował mu życie. Postanawia więc spłacić dług i uratować dwoje kochanków.

W wiosce trwają przygotowania do egzekucji, u stóp posągu Brahmy wznoszony jest stos. Naraz po horyzoncie zaczyna rozprzestrzeniać się czerwony blask. Aby rozproszyć i usunąć rybaków czekających na egzekucję dwóch zdrajców, Zurga podpalił wioskę. Indianie rozpierzchają się w nieładzie, a Zurga wykorzystuje zamieszanie i umożliwia Leili i Nadirowi ucieczkę. Ostatecznie pozostaje sam ze zdewastowaną wioską i utraconą miłością.

Kierownictwo muzyczne: Jarosław Szemet
Reżyseria: Tomasz Podsiadły
Scenografia, kostiumy: Agnieszka Szewczyk
Przygotowanie chóru: Waldemar Górski
Ruch sceniczny: Wojciech Warszawski, Izabela Sokołowska-Boulton
Asystent reżysera: Magdalena Szlawska

Wystąpią:
Nadir: Zbigniew Malak
Zurga: Nikola Mijailović/ Tomasz Rak
Nurabad: Piotr Lempa
Leila - Maria Domżał/ Magdalena Chmielecka

Chór Opery Bałtyckiej
Orkiestra Opery Bałtyckiej

Recenzja Trojmiasto.pl

Trójkąt miłosny z dramatem w tle. O "Poławiaczach pereł" w Operze Bałtyckiej Trójkąt miłosny z dramatem w tle. O "Poławiaczach pereł" w Operze Bałtyckiej

Trójkąt miłosny z dramatem w tle. O "Poławiaczach pereł" w Operze Bałtyckiej (107 opinii)

W religijno-mitycznej wiosce gdzieś "na końcu świata" rozgrywa się dramat Zurgi, Leili i Nadira,...

25 lutego 2018

Opinie (125) 8 zablokowanych

 • Opinia do artykułu

  Zobacz artykuł Trójkąt miłosny z dramatem w tle. O "Poławiaczach pereł" w Operze Bałtyckiej

  panie marszałku zlituj się Pan i zamiast kolesia z "klucza" daj Pan (opinia sprzed 3 lat)

  kogoś kto nie chce jumać a chce pracować dla widza i teatru

  • 3 0

 • zapomniał się Pan podpisać p.Kunc (opinia sprzed 3 lat)

  zastał operę remontowaną zostawił rozj...ną

  • 6 1

 • Drogi Panie Dyrektorze (opinia sprzed 3 lat)

  Dziękujemy za te dwa lata i za to, co zrobił Pan dla teatru operowego na wybrzeżu. W końcu coś ruszyło, w końcu coś zaczęło się dziać. Dziękujemy za zreformowanie OB. Dziękujemy, Maestro!!! Jest Pan Geniuszem!!!

  • 3 10

 • Opinia do artykułu

  Zobacz artykuł Trójkąt miłosny z dramatem w tle. O "Poławiaczach pereł" w Operze Bałtyckiej

  czy to ten co miał zarzuty za molestowanie w Akademii? (opinia sprzed 3 lat)

  wybitny fachowiec w donoszeniu i upokarzaniu artystów a prywatnie beztalencie

  • 5 1

 • semi stage wersja de lux (opinia sprzed 3 lat)

  podeścik zastawki ot i tyle powinliście dopominać się o tańsze bilety za semi stage

  • 3 0

 • trudne -solista pieje jak kogut (opinia sprzed 3 lat)

  za Weissa nie do pomyślenia taka mierna i tania obsada marszałek Struk trafnie zdejmuje obecnego dyrektora jego zmiany personalne i działalność destrukcyjna zamieniły ten teatr w teatr upadły

  • 2 0

 • (opinia sprzed 3 lat)

  nie w indjanskiej swiatyni a w indyjskiej

  • 2 0

 • (opinia sprzed 3 lat)

  nie w indjanskiej a w indyjskiej swiatyni

  • 0 0

 • amatorstwo (opinia sprzed 3 lat)

  Gdzie to bylo?????Poławiacze pereł????? rezyser-amator-celebryt!

  • 1 3

 • Opinia do artykułu

  Zobacz artykuł Trójkąt miłosny z dramatem w tle. O "Poławiaczach pereł" w Operze Bałtyckiej

  Pan Tomek rezyser sam pisze! (opinia sprzed 3 lat)

  Taka prawda, ze rezyser chyba sam sobie opinie pisze! (te pozytywne)
  Amatorstwo!

  • 1 3

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pod patronatem

Nadchodzące premiery