stat
Impreza już się odbyła

Polacy wymazani. Polacy w Wolnym Mieście Gdańsku (1 opinia)

Wystawa opowiada o polskich mieszkańcach Wolnego Miasta Gdańska, tworu administracyjnego, które powstało pod protektoratem Ligi Narodów w roku 1920. Polacy stanowili według różnych danych ok. 10 % wszystkich mieszkańców i jako mniejszość narodowa bardzo starali się o zachowanie tradycji narodowych i kultywowanie patriotyzmu. Byli bardzo aktywni w działalności społeczno-politycznej, jak też kulturalnej. Wystawa pokazuje poszczególne aspekty tej działalności. Liczne towarzystwa, kluby, grupy o charakterze sportowym, kulturalnym i charytatywnym potwierdzały istnienie w Gdańsku także ludności polskiej i były swoistym świadectwem.

"Być Polakiem wśród swoich nie jest trudne, lecz głosić polskość otwarcie wśród tak przeważającej ilości Niemców, jaka była wtedy w Gdańsku, nie było łatwe. Tak pisał Brunon Zwarra we "Wspomnieniach gdańskiego bówki. Nawiązaliśmy do tej myśli już w 2014 r., ale obecnie chcemy wyeksponować ją w miejscu dla niej wyjątkowym - Muzeum Poczty Polskiej" - mówi dr Janusz Trupinda, kierownik Muzeum Poczty Polskiej. Oddziału Muzeum Historycznego Miasta Gdańska.

"Polacy wymazani" to historia ludzi, którzy za swoją aktywność i manifestowanie polskości ponieśli straszliwą cenę. Szykany, jakim byli poddawani w Gdańsku w drugiej połowie lat trzydziestych, aresztowania, tortury i upokorzenie w "Victoris-Schule", czy obozach koncentracyjnych "Stutthof", "Sachsenhausen", czy "Mauthausen-Gusen" Wielu z nich straciło zdrowie, a nierzadko i życie. Ci, którzy przeżyli i wrócili do Gdańska okazali się niepotrzebni oraz podejrzani. Musieli przejść upokarzający proces weryfikacji narodowej i rehabilitacji. Z upływem lat pamięć o nich i ich działalności w mieście nad Motławą zanikała. Wystawa jest więc środkiem, który ma przypomnieć naszych przodków tak bardzo przywiązanych do Polski.

Wystawa swoją premierę miała we wrześniu 2014 r. na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie. W 2016 r. była pokazywana na Westerplatte., ale wraz z rozpoczęciem Jarmarku Dominikańskiego zagości przed budynkiem Poczty Polskiej przy placu Obrońców Poczty Polskiej w Gdańsku w dniach 30.07-05.09.2016 r.

Organizatorem wystawy jest: Muzeum Poczty Polskiej - oddział Muzeum Historycznego Miasta Gdańska. Partnerzy to: Fundacja Bowke, Towarzystwo Przyjaciół Gdańska, Muzeum Stutthof w Sztutowie, Poczta Polska S.A.

Opinie (1)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Sprawdź się

Od kiedy Muzeum Narodowe w Gdańsku funkcjonuje pod obecną nazwą?