• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Polacy nie tylko na Poczcie

Nie byli smutni i wiecznie prześladowani. Pracowali, bawili i cieszyli się życiem. Jak żyli Polacy w Wolnym Mieście Gdańsku? Ich historię już od 28 czerwca br. przypomni Poczta Polska w Gdańsku, oddział MHMG.

lip 3

środa, godz. 17:30

Gdańsk, ul. Toruńska 1
Wstęp wolny

17 grudnia 2022 - 31 sierpnia 2024

bilety 33 - 35 zł
Polaków w dawnym Wolnym Mieście Gdańsku kojarzymy głównie z tragicznymi wydarzeniami z września 1939 roku. Często zapominamy otym, co było wcześniej. Że zanim do władzy w WMG doszli niemieccy naziści, miasto było wielokulturowym tyglem, w którym wspólnie potrafili żyć członkowie wielu narodowości.

Polacy byli silną grupą narodowościową w Gdańsku. To także my nadawaliśmy charakter i "ducha miejsca" naszemu miastu. Tę jakże barwną codzienność gdańskiej Polonii pragnie przypomnieć Muzeum Historyczne Miasta Gdańska.

"Wokół Polaków WMG. Historia pewnej codzienności" to nowa wystawa w Muzeum Poczty Polskiej, oddziale MHMG. Od 28 czerwca br. będziemy mogli na nowo poznać życie naszych rodaków w WMG w latach 1920-1939. Poprzez nowe eksponaty czy zdjęcia odkryjemy ich na nowo. Radości, smutki, pracę, hobby, troski i wątpliwości. Wszystko co składa się właśnie na tak ulotną i często niezauważaną "codzienność".

Tak jak dzisiaj chętnie chodzimy do kina, na koncerty czy do galerii handlowych, tak gdańscy Polacy organizowali sobie czas wolny chociażby poprzez Towarzystwo Śpiewacze "Lutnia", Towarzystwo Czytelni Ludowych, Towarzystwo Przyjaciół Nauki i Sztuki, Związek Harcerstwa Polskiego, Skauci, Towarzystwo "Sokół", Klub Sportowy "Gedania".

"Wokół Polaków WMG. Historia pewnej codzienności" to syntetyczna i esencjonalna podróż w czasie, praktycznie przez wszystkie aspekty życia i działalności Polaków w Wolnym Mieście Gdańsku.

Na otwarcie wystawy zapraszamy w piątek, 28 czerwca, o godz. 14.00 - Muzeum Poczty Polskiej, oddział MHMG, Plac Obrońców Poczty Polskiej 1-2 w Gdańsku.

Wystawa powstała dzięki dofinansowaniu ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu "Dziedzictwo Kulturowe".

Opinie

Sprawdź się

Na dachu którego teatru w sezonie letnim możemy oglądać filmy na wielkim ekranie?