• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Podwieczorek sąsiedzki

Wydarzenie w ramach

Pracownicy i przyjaciele Instytutu Kultury Miejskiej zapraszają na podwieczorek Sąsiadów i Sąsiadki w piątek, 10 maja o godz. 17:00 do siedziby Instytutu (ul. Długi Targ 39/40). W programie degustacja popisowych potraw pracowników/czek IKM, występ zespołu Zwiewnych Dziewcząt Gra, warsztaty ogrodnictwa hydroponicznego i pokaz robienia mebli z europalet.

maj 26

niedziela, godz. 11:00 - 16:00

Gdańsk
Wstęp wolny
cze 16

niedziela, godz. 16:00 - 21:00

Wstęp wolny
Zachęcamy do przyniesienia ulubionych potraw na wspólny, sąsiedzki stół oraz szklanych butelek, które na warsztacie przemienią się w doniczki do hydroponicznej uprawy roślin. Podwieczorek odbywa się w ramach Gdańskich Dni Sąsiadów. Serdecznie zapraszamy, wstęp wolny.

Zagra i zaśpiewa: Zwiewnych Dziewcząt Gra - kolektyw muzyczno - przyjacielski, czerpiący inspiracje na równi z dźwięków wydawanych przez chrabąszcze, chóry anielskie Carnegie Hall, jak i po prostu gości śpiewających przyśpiewki weselne. To krzywe akordy około pianinowych brzmień, dziarskie rzępolenie na skrzypcach i ciepłe tony oboe d'amore. Miód dla uszu, uczta dla oczu!
Skład:

Margerita Bury - skrzypce
Gosia Kęsicka - obój
Natala Grzebała - klawisze, vocal

Pokaz montażu mebli (stolik, fotel, skrzynka na kwiaty) z europalet będzie polegał na zaprezentowaniu sposobu przygotowania i montażu mebli, które następnie osoby uczestniczące będą mogły wykonać samodzielnie w domu, np. podczas spotkań sąsiedzkich.

Osoba prowadząca: Dorota Rojek - wnętrzarka i projektantka mebli. Ukończyła Liceum Sztuk Plastycznych w Gdyni, uczyła się jubilerstwa u Tadeusza Kawskiego, pracowała jako plastyczka w szkole podstawowej. Zafascynowana możliwościami wykorzystania europalet do celów meblarskich i wnętrzarskich. Propagatorka recyclingu i indywidualnego wykończenia wnętrz- w obu tych kwestiach idealnie sprawdzają się europalety. Gospodyni domowa z dwójką dzieci, lubi gotować i oglądać filmy.

Warsztaty "Ogród hydroponiczny w domu i na balkonie". W ramach warsztatów zaprezentowany zostanie mobilny zestaw, przy użyciu którego można uprawiać warzywa, owoce i zioła w swoim domu lub na balkonie. Rośliny umieszczone zostaną w wykonanej wspólnie przez uczestników i uczestniczki warsztatu instalacji, która zasilana będzie krążącą w zamkniętym obiegu wodą wzbogaconą w niezbędne substancje odżywcze.

System nie wymaga użycia gleby, rosnące w hydroponicznym środowisku rośliny wytwarzają zwarty i gęsty system korzeniowy, zdolny do pobierania mikroelementów ze swobodnie omywającej je wody, dzięki czemu uprawa hydroponiczna wymaga zdecydowanie mniej przestrzeni niż tradycyjna. Projekt wykorzystuje zasady aquaponiki, tj. połączymy uprawę roślin z hodowlą ryb, tworząc tym samym organiczną uprawę, nie wymagającą dodatkowego nawożenia.

W trakcie spotkania omówione zostaną podstawowe zasady uprawy roślin w kulturach wodnych.

Osoby prowadzące pokażą, jak wykonać własną hydroponiczną doniczkę przy użyciu materiałów z recyclingu. Prosimy o przyniesienie pustej butelki.

Osoby prowadzące:
JaFuzz, czyli Jarek Halikowski - współzałożyciel Fab Lab Trójmiasto. Na co dzień technik ds. audiowizualnych na Uniwersytecie Gdańskim. W czasie wolnym, projektuje i produkuje na obrabiarkach sterowanych numerycznie najróżniejsze przedmioty: od wyścigowych wózków do landkitingu i części zabytkowych pojazdów, przez drewniane elementy wnętrzarskie, na redukcyjnych mechanizmach do modeli RC kończąc. Ostatnie realizacje to drukarka 3d typu Rostock oraz Ultimaker.

Justyna Halikowska - ogrodniczka z zamiłowania, z wykształcenia psycholożka i nauczycielka. Aby w pełni realizować swoje pasje zamieszkała na wsi. Uprawia własny ogród warzywny. W wolnym czasie zgłębia tajniki ogrodnictwa hydroponicznego. Obecnie zaangażowana w projekt budowy szklarni parametrycznej. Entuzjastka idei Zrób to Sam.

Gdańskie Dni Sąsiadów
W tym dniu zachęca się mieszkańców do spotkań z sąsiadami i sąsiadkami po to, by porozmawiać, lepiej się poznać, poczęstować domowymi wypiekami. Jest to świetna okazja do nawiązania bliższych relacji z osobami, które mijamy codziennie, na klatce, w sklepie osiedlowym czy windzie. W ramach projektu przygotowywane są festyny, konkursy i zabawy, ale gdańscy organizatorzy podkreślają, że najważniejsze są nieformalne spotkania sąsiedzkie.

Idea Dnia Sąsiadów narodziła się w Paryżu w 1999 r. W Polsce obchodzono go po raz pierwszy w 2007 r., a w Gdańsku - 2009 r. Impreza rozprzestrzeniła się z Europy na cały świat. Dzień obchodzony jest obecnie w kilkudziesięciu krajach na całym świecie, w Europie około 400 miast, a w Polsce - kilkunastu.

Tegoroczna akcja w Gdańsku trwa miesiąc, od 26 kwietnia do 26 maja.



Opinie

Sprawdź się

W którym roku zainaugurował swoją działalność Teatr Miejski im. Witolda Gombrowicza w Gdyni?