• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Podróżowanie dookoła świata w stylu slow travel

Plama Gdański Archipelag Kultury zaprasza na pokaz slajdów i spotkanie podróżnicze w ramach cyklu Na krańcach świata. o fascynujących wyprawach dookoła świata m.in. statkiem kontenerowym opowie Jan Kalinowski.

Ilość miejsc jest ograniczona. Obowiązują rezerwacje mailowe: plama@gak.gda.pl (w tytule: dookoła świata).

Pokaz finansowany ze środków Rady Dzielnicy Zaspa Młyniec.

Jak wygląda współcześnie podróż dookoła świata, zwłaszcza takimi romantycznymi środkami transportu jak statki kontenerowe i pociągi dalekobieżne? Czy da się współcześnie podróżować, nie latając samolotami? Czy lepiej podróżować solo czy w grupie? Co można złapać, ale nie warto? Jak się pisze blog na telefonie komórkowym? Ile trwa podróżowanie dookoła globu w wersji slow travel i ile kosztuje? Co warto wiedzieć o takiej podróży, no i czy w ogóle warto się fatygować?

Na te i tym podobne pytania spróbujemy odpowiedzieć przy okazji slajdowiska i wybranych anegdot z pewnej podróży dookoła świata z Warszawy, do Warszawy przez Azję, Pacyfik i obie Ameryki, która miała miejsce w latach 2017-2018. W telegraficznym skrócie odbędziemy podróż Jedwabnym Szlakiem z Mazowsza do Indochin, wraz z chińskimi towarami dotrzemy morskim szlakiem przez Pacyfik do Stanów Zjednoczonych, i wreszcie niesławnym szlakiem baronów kokainowych przez kraje Majów, Azteków i San Escobar do plantacji koki w andyjskich górach i amazońskich tropikach, by z powrotem wrócić do swojskiej Europy.
Na koniec pochylimy się w filozoficznym wysiłku, by odpowiedzieć sobie na pytanie czego się można z takiej podróży nauczyć, by nie zgłupieć, ale jak głosi porzekadło może nawet zmądrzeć?

Jan Kalinowski - Obieżyświat, autor bloga Dzikie Banany (https://dzikie-banany.blogspot.com/), fotograf amator, bibliofil i magister filozofii. Z zawodu informatyk. Jan Kalinowski latach 2017-2018 odbył samotną podróż lądową i morską dookoła świata przez 25 krajów Europy, Azji, Ameryki Północnej i Południowej. Podróżował autobusem, pociągiem i statkiem kontenerowym rezygnując, o ile to było tylko możliwe, z podróży lotniczej, by być jak najbliżej Ziemi, jej mieszkańców i ich codziennych spraw. Część tych lokalnych spraw i otoczenia udało mu się zachować na zdjęciach i w pamięci. W miarę możliwości stara się cyklicznie odnawiać i utrwalać o nich pamięć poprzez slajdowiska i opowieści, zwracając także niejako dług wdzięczności, jaki zaciągnął wobec niezliczonych, przychylnych mu gospodarzy. Szczególnie interesowali go rdzenni mieszkańcy odwiedzanych państw, ich muzyka, sztuka, a także historie ich życia, wpisane w większe historie ich państw, a także ich współczesna sytuacja na arenie globalnej. Podróż ta do dziś dostarcza mu wielu inspiracji do przemyśleń na temat własnej tożsamości, kultury i historii.

Blog podróżniczy:
https://dzikie-banany.blogspot.com, gdzie jest mapa mojej podróży i trochę zdjęć.
Niektóre zdjęcia na Instagramie:
https://www.instagram.com/interferencyjny/
Gościnnie w TVP2:
https://pytanienasniadanie.tvp.pl/41158080/podroze-nietypowymi-srodkami-transportu
Audycja Czat Czwórki:
https://www.polskieradio.pl/10/5367/Artykul/2269289,Czat-Czworki-26-lutego-godz-1604
Wybrane zdjęcia i teksty (strona w budowie):
https://jankalinowski.pl/

Opinie

Sprawdź się

Jakiego pseudonimu używa Stefan Chwin, polski powieściopisarz, krytyk literacki, eseista, historyk literatury związany z Gdańskiem?