• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Plac Waryńskiego. Wymyślmy razem Wrzeszcz! - debata podsumowująca

Jak przekształcić Plac Waryńskiego? Park? Plac zabaw? Basen? Parking? Usługi?

Stowarzyszenia im. Stanisława Brzozowskiego i Biuro Rozwoju Gdańska zapraszają w poniedziałek 28 listopada mieszkańców Gdańska do udziału w spotkaniu podsumowującym cykl warsztatów dotyczących zagospodarowania terenu "Placu Waryńskiego" położonego w kwartale ulic L. Waryńskiego, S. Czarnieckiego i Alei Grunwaldzkiej. Spotkanie rozpocznie się o godz. 17.30 w sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej nr 17, ul. Czarnieckiego 2 w Gdańsku Wrzeszczu.

W spotkaniu udział wezmą:
Wiesław Bielawski (Z-ca Prezydenta Miasta Gdańska ds. polityki przestrzennej),
dr hab. inż. arch. Lucyna Nyka (architektka, Politechnika Gdańska),
Tomasz Lewandowski (urbanista, Biuro Rozwoju Gdańska), przedstawiciel Gdańskiej Agencji Rozwoju Gospodarczego.

Podczas spotkania przedstawione zostaną wyniki wcześniejszych warsztatów (z 6 i 20 października) oraz  zaprezentowane wizje zagospodarowania "Placu Waryńskiego", na temat których wypowiedzą się przedstawiciele: władz miasta Gdańska, Biura Rozwoju Gdańska, Gdańskiej Agencji Rozwoju Gospodarczego, Politechniki Gdańskiej. Uczestnicy spotkania podczas pracy w grupach będą mieli szanse na przedyskutowanie i wzajemne przekonywanie się do któregoś z rozwiązań. Spotkanie zakończy głosowanie na najlepszą wizję zagospodarowania placu.

Celem cyklu spotkań jest rozpoznanie preferencji mieszkańców dotyczących zagospodarowania placu oraz wymiana opinii i poglądów na temat możliwości i pożądanych scenariuszy przekształceń terenu placu. Uczestnicy warsztatów mieli okazję bezpośrednio zetknąć się z demokracją uczestniczącą i rozbudzić w sobie nawzajem potrzebą zaangażowania w działania w przestrzeni publicznej.

WSTĘP WOLNY

Więcej informacji:
mailowo: trojmiasto@poczta.krytykapolityczna.pl
telefonicznie: 58-304-75-22

Więcej o projekcie
Metodologia konsultacji sprzyja rozwojowi platform demokracji deliberacyjnej, ponieważ wychodząc od ścisłej współpracy z władzami miast jest obliczona na dowartościowanie i upodmiotowienie strony społecznej (mieszkańców), tak aby po zakończonej interwencji sami mogli kontynuować konsultacje z przedstawicielami administracji.

Zaproponowany sposób konsultacji jest eksperymentalnym połączeniem technik facylitacji dialogu społecznego, socjodramy, interwencji socjologicznej (inspirowanej socjologią działania A. Touraine\'a) i założeń teorii aktora-sieci (B. Latoura).

Potrzeba realizacji projektu wynika z przekonania o kluczowym znaczeniu konsultacji społecznych dla rozwoju demokracji uczestniczącej, a jednocześnie konieczności zaangażowania obywateli i władz w działania dotyczące ochrony środowiska i ekologii. Obecnie konsultacje społeczne są bardzo wąsko rozumiane przez władze (najczęściej są to formalne zabiegi realizowane w oparciu o przepisy określające ocenę skutków regulacji) i nie obejmują nowatorskich badań społecznych czy eksperymentalnych warsztatów. Z kolei samorządy wdrażające formy konsultacji często albo traktują istniejące organizacje pozarządowe jako substytut aktywnego społeczeństwa obywatelskiego współtworzącego swoje otoczenie, albo zapraszają do udziału w konsultacjach nieprzygotowanych i niezorganizowanych obywateli, którym brakuje wiedzy, kompetencji konsultacyjnych itd.

Przeczytaj także

Opinie

Sprawdź się

Skąd nazwa statku Sołdek?