• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Performans Partytura dla wszechogarniajacej fali | Schronienie

Zapraszamy na performans PARTYTURA DLA WSZECHOGARNIAJĄCEJ FALI | SCORE FOR ALL-ENCOMPASSING WAVE.

- Odbędą się dwa pokazy 23 (sobota) i 24 (nadziela) września o godz. 18:00
- Miejsce II p. Oddziału Etnografii MNG
- Wstęp wolny

"Partytura dla wszechogarniającej fali | Score for all-encompassing wave" to praca choreograficzna oparta na choreografii ciała, przestrzeni i dźwięku. Jest to działanie autorskie realizowane specjalnie na potrzeby projektu "Schronienie klimat, migracje, dziedzictwo" OE MNG.
Performans jest propozycją stworzenia przestrzeni kontemplacji, bezpiecznej jamy schronienia, które zaprasza do oswojenia się ze swoim smutkiem i doświadczaniem czasu w celu ukojenia, wzmocnienia oraz uhonorowania złożoności, różnorodności, wyjątkowości i piękna życia.

To również refleksja na temat tego, co jesteśmy w stanie porzucić i co pragniemy ocalić, a także zaproszenie do ponownego zauroczenia się światem, odnalezienia mocy płynącej z poczucia przynależności do powiązanych ze sobą sieci życia. Katastrofa klimatyczna przypomina nam o naszej skończoności. Wszystko, co żyje, łączy nierozerwalna pierwotna więź i sieć wzajemnych oddziaływań. To, co dzieje się ze środowiskiem naturalnym, w rzeczywistości przytrafia się nam.

Inspiracją do stworzenia pracy jest refleksja nad nieuchronnością zbliżającej się zagłady klimatycznej i spojrzenie na nią z perspektywy osobistego przeżycia. Czerpiąc z własnego doświadczenia przeżywania straty po matce artystka odnajduje odniesienia i podobieństwa do utraty matki w szerszym znaczeniu matki ziemi, świata ożywionego, natury. Ośmiela się do spotkania z falą smutku i wejścia z nią w intymny taniec relacji. Spotyka się z tym, co obezwładniające, nieuchronne i niemożliwe do wyobrażenia, pozwalając sobie na wiarę w transformacyjny wymiar tego doświadczenia. Żałoba nie sprawia bowiem, że ból znika, ale pozwala wzrastać wokół niej i rozwijać zrozumienie i wrażliwość.

Wraz z performerką Daną Chmielewską, w przestrzeni obecny będzie obiekt stworzony przez Maję Zaleską i dźwięk skomponowany przez Miłosza Kędrę. Całością opiekuje się Karolina Wycisk (Performat Production) w roli kreatywnej producentki i koordynatorki.

Dana Chmielewska artystka choreografka, tancerka i performerka. Ceni niestrudzoną pracę nad sobą i ćwiczenie własnej wrażliwości. Wierzy w transformujący i polityczny wymiar pracy z ciałem. Towarzyszy przy nauce ruchu i improwizacji, uczy jogi, praktykuje ilustrację. Współpracuje z artystkami i artystami w Polsce i za granicą. Tworzy performansy i choreografie, konsultuje ruch sceniczny, pracuje ze społecznościami. Współtworzy kolektyw Przestrzeń Wspólna niezależną grupę badającą i praktykującą rozmowy o choreografii. Od 2018 roku współpracuje z kolektywem Holobiont tworzącym choreografię dla dzieci i rodzin. W 2023 r. rozpoczęła i wraz z Natalią Murawską realizuje Ciała Tańczące oddolną inicjatywę, której głównym celem jest tworzenie możliwości regularnej praktyki, wzmacnianie oraz integracja środowiska taneczno-artystycznego w Trójmieście. Rozwija własną praktykę badawczą i choreograficzną.

Miłosz Kędra kompozycje Kędry eksplorują dźwięk syntetyczny, instrumenty elektroakustyczne i akustyczne, poszukując różnych barw, strojów i faktur. Jego głównym obszarem pracy i centralnym elementem jego najnowszego albumu For Aeons (2021) są organy piszczałkowe. W tej produkcji poprzez minimalistyczną tematykę przenosi dźwięki instrumentu poza kościół, przetwarzając syntetycznie jego barwę. Obecnie jest w trakcie studiów licencjackich na kierunku Kompozycja Elektroakustyczna na Akademii Muzycznej w Poznaniu. Jego utwory wykorzystano w różnorodnych filmach krótkometrażowych i performansach.

Maja Zaleska absolwentka Gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych na Wydziale Malarstwa. Jako scenografka zadebiutowała w pełnometrażowym kinowym filmie HEL w 2011 roku. Aktualnie zajmuje się scenografią filmową, reklamową, a także teatralną; współpracuje również z prywatnymi wytwórniami filmów reklamowych. Pracowała przy wielu studenckich produkcjach dla trzech szkół filmowych w Polsce, a każdy z filmów był nagradzany na festiwalach młodego kina na świecie. Współpracuje na stałe z ekipą scenograficzną oferującą kompleksowe usługi budowy dekoracji i ich transportu.

Karolina Wycisk niezależna producentka kreatywna, menadżerka artystyczna. Koordynatorka projektów na skalę krajową i międzynarodową. Współpracowała m.in. z Art Stations Foundation by Grażyna Kulczyk (Grand re Union, 2020), Instytutem Teatralnym (2020), Narodowym Instytutem Muzyki i Tańca (Polska Platforma Tańca, 20172019). Stypendystka MKiDN (2015, 2020). Szefowa Fundacji Performat (od 2021 roku producenta programu Roztańczone Rodziny), prowadzi performat production in movement management, współpracując z niezależnymi choreografkami. Producentka kolektywu Holobiont, a do 2022 roku tour managerka Renaty Piotrowskiej-Auffret. Współpracuje z fundacją polka dot w projekcie Nature of Us. Jedna z inicjatorek oddolnego stowarzyszenia producentek_ów sztuk performatywnych w Polsce. Od 2023 roku współpracuje z Instytutem Kultury Miejskiej w Gdańsku przy programie Przestrzenie Sztuki Taniec NIMiT-u.

fot. Maja Tybel
Wydarzenie bezpłatne, wstęp wolny.

Performans "Partytura dla wszechogarniającej fali | Score for all-encompassing wave realizowany jest w ramach projektu Schronienie klimat, migracje, dziedzictwo, który jest współfinansowany ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2014-2021 oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Kultura, Działanie 2 Poprawa dostępu do kultury i sztuki.

Wspólnie działamy na rzecz Europy zielonej, konkurencyjnej i sprzyjającej integracji społecznej.
Dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Pokaż mniej

Opinie

Sprawdź się

Twórcą Gdyńskiego Muzeum Motoryzacji jest: