stat
Impreza już się odbyła

Paweł Paulus Mazur | Gdańsk-Miasto-Sztuka

14 lipca - 23 października 2020, godz. 11:00 - 13:00

Wstęp wolny
wrz 26

sobota, godz. 16:00

Wstęp wolny
GDAŃSK-MIASTO-SZTUKA: Spotkanie #9 Paulus

W ramach kolejnego spotkania z cyklu "Gdańsk-Miasto-Sztuka" zapraszamy do GGM2 przy ul. Powroźniczej na rozmowę z Pawłem "Paulusem" Mazurem.
W niedzielę 15 grudnia o godz. 16.00 wspólnie odbędziemy niezwykłą podróż po sztuce czasu przemian, a naszym przewodnikiem będzie gdański artysta, współtwórca Totartu, organizator wydarzeń kulturalnych i wspaniały opowiadacz historii wszelakich - Paweł "Paulus" Mazur.


Będzie to dziewiąte i zarazem ostatnie w tym roku spotkanie w ramach naszego nowego projektu "Gdańsk-Miasto-Sztuka" realizowanego wspólnie z naszymi przyjaciółmi z Muzeum Gdańska.

Wstęp bezpłatny.

Spotkanie: 15.12.2019, niedziela godz. 16.00
Miejsce: Gdańska Galeria Miejska 2, ul. Powroźnicza 13/15
Gość: Paweł "Paulus" Mazur
Prowadzący: Klaudiusz Grabowski, Dorota Kucharczyk

Paulus, czyli Paweł Mazur to człowiek Zlew. Zlewu jako formy oratorsko-literackiej trzeba doświadczyć, nie jest ona najłatwiejsza w odbiorze. Wymaga aktywnego uczestnictwa, czujności i refleksu. Może zaskoczyć, zadziwić, niektórych nawet zniesmaczyć, ale Zlew nie powstał żeby komuś schlebiać. To czysta ekspresja, ujście twórczej pary, a dla wielbicieli strumienia świadomości w jego wartkiej, by nie rzec bystrej odsłonie to nie lada przyjemność. Paulus to jednak nie tylko prekursor Zlewu, to twórca czasu przemian. Barwy w ówczesnym świecie zaczęły przygasać, aż zupełnie zszarzały w latach 80. kiedy Paulus zaczął działać. Szczęśliwie, podobnych rogatych i jednocześnie wrażliwych dusz w Gdańsku nie brakowało, powstanie Totartu w 1986 roku, to nie przypadek. Przy takiej ilości szalonych fluidów, młodzi twórcy musieli działać. Cenzorom nie raz opadły ręce, co bardziej zachowawczych mogła nawet rozboleć głowa, bo jak zareagować na transparent z hasłem "Miesiączkuje woźna, będzie zima mroźna"?

Czasy transformacji były czasami niezwykle trudnymi, ale też ogromnie inspirującymi, Paulus jest ich twórczym dzieckiem. Pełen dystansu do siebie i rzeczywistości, bawi nas, lecz jego twórczość zawsze podszyta jest refleksją, głębokim przemyśleniem tego co widzi i czego doświadcza, jako człowiek i artysta. Humor autora osładza nawet najbardziej gorzką pigułkę, którą funduje nam życie.

Gdańsk-Miasto-Sztuka to projekt Gdańskiej Galerii Miejskiej i Muzeum Gdańska, którego celem jest przybliżenie mniej znanych aspektów dziedzictwa kulturowego Gdańska. Obszar eksploracji ograniczony jest jedynie przestrzenią miasta. W niej jak w alchemicznym tyglu nieustannie wrze i dochodzi do ciągłych zmian. Urbaniści, architekci i artyści dokonują szeregu przekształceń, które mają bezpośredni wpływ na otoczenie w którym żyjemy. Projekt i planowane w jego ramach spotkania pomogą zrozumieć zachodzące przemiany i wskazać na najbardziej frapujące przestrzenie czy intrygujące detale. Zdekodować miasto i jego przestrzeń można na różne sposoby. W projekcie Gdańsk-Miasto-Sztuka proponujemy czynną formę, pod czujnym okiem prowadzących.

Kuratorzy projektu: Klaudiusz Grabowski, Dorota Kucharczyk
Koordynacja: Aleksandra Chrzanowska

Walczymy z przemocą słowną

Kasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Twoja opinia

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

Sprawdź się

W którym polskim mieście oficjalnie zainaugurowano obchody polskiej prezydencji w Unii Europejskiej w 2011 roku?