Wiadomości

stat

Paweł Huelle dostał Neptuna

Paweł Huelle na uroczystym wręczeniu statuetki Neptuna podczas inauguracji festiwalu Solidarity of Arts.
Paweł Huelle na uroczystym wręczeniu statuetki Neptuna podczas inauguracji festiwalu Solidarity of Arts. fot. Michał Rumas / KFP

Tegoroczne Neptuny rozdane. Statuetki trafiły do aktorki Mai Komorowskiej, reżysera i dokumentalisty Marcela Łozińskiego oraz gdańskiego pisarza Pawła Huelle. Statuetki wręczył prezydent Paweł Adamowicz podczas uroczystego otwarcia Festiwalu Solidarity of Arts w Dworze Artusa w Gdańsku.Maja Komorowska
Maja Komorowska mat. prasowe
Marcel Łoziński
Marcel Łoziński mat. prasowe
Nagrody Prezydenta Miasta Gdańska "Neptuny" wręczane są od pięciu lat. Przyznawane są twórcom polskim i zagranicznym, którzy w swojej artystycznej działalności nawiązują do gdańskiej tradycji albo współczesności, a ich dorobek zostawia trwały ślad w historii Gdańska.

Paweł Huelle, zanim otrzymał statuetkę, wysłuchał 10-minutowej laudacji. - Bardzo się wzruszyłem, naprawdę nie wiedziałem, że tyle miłych rzeczy można o mnie powiedzieć, bardzo dziękuję za tę nagrodę - przyznał autor "Weisera Dawidka".

Maja Komorowska podczas odbierania nagrody wyznała niespodziewanie, że właśnie nauczyła się wysyłać sms-y. Jej pierwszy sms brzmiał "Synku - kocham Cię", na co otrzymała odpowiedź "Mamo - brawo". Aktorka obiecała, że oprócz sms-ów w najbliższym czasie opanuje także obsługę komputera.

- Mam takie poczucie, że dostałem znacznie więcej niż zasłużyłem. Znalazłem się w niezwykle zacnym gronie. Dziękuję - powiedział bardzo wzruszeny Marcel Łoziński.

W minionych edycjach statuetki Neptuna otrzymali: Andrzej Wajda, Volker Schloendorf, Jan A.P. Kaczmarek, Krystyna Janda, Ewa Pobłocka, Jerzy Radziwiłowicz, Agnieszka Holland, Krzysztof Penderecki, Jacek Fedorowicz, Leszek Możdżer, Joanna Szczepkowska oraz Przemysław Gintrowski.

Paweł Huelle jest znanym pisarzem. Jako gdańszczanin z urodzenia, większość swej twórczości poświęca rodzinnemu miastu i sprawom z nim związanym. Rozgłos w kraju i za granicą przyniosła mu debiutancka powieść Weiser Dawidek (1987). Paweł Huelle uhonorowany został wieloma prestiżowymi nagrodami. W 1997 nominowany był do Literackiej Nagrody NIKE. Jest laureatem Paszportu Polityki.

Maja Komorowska to znakomita polska aktorka teatralna i filmowa. Występowała w filmach najwybitniejszych reżyserów - Wajdy, Kieślowskiego, Konwickiego, Bajona, ale najwięcej zawdzięcza wieloletniej współpracy z Krzysztofem Zanussim.

Marcel Łoziński to znany polski reżyser i dokumentalista, a także ceniony pedagog. Jest laureatem wielu polskich i zagranicznych nagród - m.in. Paszportu Polityki. Był nominowany do nagrody Europejskiej Akademii Filmowej oraz do Oscara w roku 1994 za film dokumentalny "89 mm od Europy". Od 1995 roku jest członkiem Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej.

Autorek statuetek "Neptunów" jest gdański rzeźbiarz Jan Szczypka.

Opinie (26) 3 zablokowane

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

20

listopada

The World Of Hans Zimmer Gdańsk, Sopot, Ergo Arena

24

listopada

Niezapomniani Artyści Gdynia, Sala Koncertowa Portu Gdynia

29

listopada

The Lighthouse - Premiera w... Gdańsk, Kino Kameralne Cafe

Rozrywka

Xanax - otwarcie nowego klubu na Tkackiej
Xanax - nowy klub na Tkackiej
Nocne spacery po Siedlcach: trwają Narracje
Nocne spacery po Siedlcach. Narracje

Kulinaria

Arco by Paco Pérez: hiszpańska kuchnia z widokiem na Gdańsk
Arco by Paco Pérez: kuchnia z widokiem
Kolejny browar rzemieślniczy w Trójmieście
Kolejny browar rzemieślniczy w Trójmieście

Planuj z nami tydzień

Narracje, półmaraton i muzyka Hansa Zimmera. Planuj tydzień
Narracje i muzyka Hansa Zimmera

Sprawdź się

Kiedy odbył się w Gdańsku premierowy pokaz filmu "Popiół i diament"?