• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport
stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Parada Niepodległości Gdańsk 2018 (42 opinie)

 • niedziela, 11 listopada 2018, godz. 9:30 - 12:00
 • Lokalizacja
  Gdańsk
 • Bilety
  wstęp wolny

11 listopada 2018 ulicami Gdańska przejdzie po raz szesnasty Parada Niepodległości. Okazja do świętowania jest znakomita, wszak w tym roku obchodzimy 100 lecie Odzyskania Niepodległości! Jak zawsze zamierzamy Narodowe Święto Niepodległości spędzić w radosny sposób, świętując rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę i akcentując to wszystko co nas łączy a nie dzieli. Dla każdego, kto przyjdzie na Paradę, będzie to niepowtarzalna możliwość zaprezentowania swojej obecności, działalności, dokonań i zamierzeń.

Święto Niepodległości w Trójmieście. Sprawdź wszystkie wydarzenia związane z obchodami.

Tegoroczna Parada Niepodległości zacznie się pół godziny wcześniej niż w poprzednich latach, o godzinie 8.30, na ulicy Podwale Staromiejskie.

O godzinie 9.30 rozpocznie się przejście Parady ulicami: Podmłyńska - Wielkie Młyny - Rajska - Jana Heweliusza - Korzenna - Kowalska pod pomnik Króla Jana III Sobieskiego przy Targu Drzewnym. Tam odśpiewamy hymn narodowy i następnie przejdziemy na Długi Targ, gdzie punktualnie o 11.30 wykonamy Historyczne Zdjęcie Gdańszczan w 100 lecie Niepodległości.

Każda osoba uwieczniona na tej fotografii będzie się mogła rozpoznać. Kopię zdjęcia złożymy w Muzeum Gdańska. Po wykonaniu zdjęcia odbędzie się wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych.

W związku z tym, że trasa różni się od tych z lat poprzednich prezentujemy mapę z zaznaczoną trasą przejścia.Koncert Pieśni Patriotycznych
Atrakcją tegorocznej Parady będzie wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych wraz z Gdańskim Chórem Nauczycielskim pod dyrekcją Teresy Pabjańczyk oraz Chórem XIX LO w Gdańsku Scherzi Musicali pod dyrekcją Darii Polanowskiej.

Połączone siły muzyczne zaprezentują repertuar znanych i bliskich sercu każdego Polaka pieśni. Zostaną wykonane na scenie pod Zieloną Bramą na zakończenie Parady ,zaraz po Historycznym Zdjęciu Gdańszczan. Jak zapewnia dyrygent i kierownik artystyczny zespołu, na co dzień wykładowca Gdańskiej Akademii Muzycznej Teresa Pabjańczyk będą to utwory specjalnie zaaranżowane do wspólnego śpiewania. Na tej Stronie zamieszczamy słowa pieśni które usłyszeć będzie można 11 listopada ok 11.45. Warto poczytać i poćwiczyć!

Barwy Narodowe nad Gdańskiem
Barwy narodowe nad Gdańskiem pojawią się dzięki najwyższemu w mieście masztowi flagowemu. Ma 42 metry wysokości i ma uczcić 100-lecie odzyskania niepodległości. Będzie kolejną atrakcją Góry Gradowej. Jego montaż rozpoczął się 23 października, na zlecenie Miasta Gdańska ale jego idea narodziła się już wiele lat temu w Stowarzyszeniu SUM.

Gra Miejska na Paradzie
Paradzie Niepodległości będzie towarzyszyła Gra Miejska "Niepodległościowa Gra Miejska 2018".

Jej organizatorzy Gdański Klub Imprez na Orientację "Bezdroża"i Bractwo Przygody Almanak . Kto z uczestników i widzów Parady Niepodległości chciałby uczestniczyć grze powinien zgłosić się do punktu odbioru map, który będzie się znajdował się na Targu Węglowym. Dla chętnych przygotowane zostały 2 warianty tras: trasa E "Spacer z mapą po Gdańsku", długość 3,5 km, nawiązująca do historii Gdańska i wątków niepodległościowych oraz trasa C "Polski Kurier", długość około 4,4 km, której dodatkową atrakcją będzie konieczność odgadnięcia hasła przewodniego.

Każdy zespół na starcie otrzyma fragment planu miasta z zaznaczonymi miejscami, które należy odnaleźć. Na trasie, po dotarciu do miejsca zaznaczonego na mapie, każdemu z tych miejsc należy przyporządkować numer zdjęcia, które na ogół nie ukazuje całego obiektu a raczej tylko jego jedną część lub jedynie pewien detal oraz odpowiedzieć na pytanie odnoszące się do danego miejsca. Odpowiedź na pytanie uzyskamy po dokładnym obejrzeniu obiektu, przeczytaniu inskrypcji, tablic etc. Odpowiedzi wpisujemy do karty odpowiedzi, którą po zakończeniu spaceru oddajemy wraz z mapą w tym samym punkcie, gdzie mieści się start czyli na D;ugim Targu. Nasza Niepodległościowa Gra Miejska jest krajoznawczą imprezą na orientację, zatem jednym z punktów, które należy odnaleźć będzie punkt oznaczony tzw. lampionem czyli biało-czerwoną kartką papieru, takim samym jaki stosujemy w turystycznych imprezach na orientację. Przy lampionie powieszona będzie kredka, za pomocą której, do Karty odpowiedzi, należy wpisać kod wydrukowany na lampionie. .

Obowiązkowe jest posiadanie własnego długopisu lub ołówka do zaznaczania właściwych odpowiedzi.

Organizatorem Parady Niepodległości jest Stowarzyszenie SUM. Wydarzenie dofinansowano ze środków Miasta Gdańska. Patronat nad XV Paradą Niepodległości objął Prezydent Miasta Gdańska Paweł Adamowicz.Dodatkowe informacje organizacyjne:

Jeżeli przychodzicie większą grupą, np. stowarzyszeniem, grupą szkolną:

Powinniście przyjść najpóźniej do godz. 9.15. Grupy zorganizowane zajmują miejsca na ul. Podwale Staromiejskie.

Jeżeli przychodzicie mniejszą grupą:

Również przyjdźcie najpóźniej do 9.15. Zajmijcie miejsce na ul. Podwale Staromiejskie dopasowując się do większych grup.

Pamiętajcie, że jeśli chcielibyście przyjechać zabytkowym pojazdem, to musi być on wcześniej zgłoszony.

Jeżeli przyjeżdżacie uzgodnionym pojazdem:

otrzymacie informację skierowaną bezpośrednio do Was. Generalnie dojazd jest możliwy od godz. 8.15 do godz. 9.00. Prosimy kierować się od tyłu Parady tak, aby nie manewrować i nie zawracać w szyku Parady.

Dojazd jest możliwy wyłącznie od ul. Stolarskiej!
Pozostałe dojazdy będą zablokowane dla samochodów (Ul. Stara Stocznia (Wałowa), Grobla, Olejarna, Tartaczna, Lawendowa, Targ Rybny)
Prosimy nie próbować wjeżdżać od Huciska przez Podwale Staromiejskie. Podwale też będzie zablokowane!

Przybij piątkę polskiej fladze

W tym roku motywem przewodnim, symbolem naszej XV Parady Niepodległości jest Flaga Biało-Czerwona. Dla uczestników Parady przygotujemy białą tablicę, na której każdy będzie mógł złożyć swój podpis, odrysować dłoń. W ten sposób chcemy stworzyć unikalną flagę, której dolna, czerwona część będzie utworzona z podpisów i odcisków rąk.

Istotne elementy Parady

1.O XV Paradzie Niepodległości i imprezach towarzyszących informować będą plakaty (m.in. dystrybuowane w komunikacji miejskiej czy restauracjach) oraz spoty radiowe a także strona www.paradaniepodleglosci.pl i fanpage https://www.facebook.com/ParadaNiepodleglosci oraz prasa i lokalne portale informacyjne.

2. Pamiątki rozdawane przybyłym przez harcerzy:

Balony z okolicznościowym znakiem atrakcyjne wizualnie i nieodzowne dla młodszych uczestników.
Biało-czerwone szaliki oraz kokardy narodowe- w tym roku seniorzy z Klubu Seniora Motława - Śródmieście przygotują kilkaset wspaniałych, wykonanych na drutach szalików, a także kokard z biało-czerwonej wstążki. W miarę możliwości rozdawane będą także biało-czerwone polarowe szaliki .

3. Monidła - na trasie ustawimy 2-3 duże ścianki z otworem na twarz, do których jako wzorzec wykorzystano plakaty z okresu II Rzeczypospolitej. Jest to bardzo ciekawa forma edukacji i zabawy również dla dorosłych, ciesząca się rosnącą popularnością.

4. Wystąpienie Marszałka Józefa Piłsudskiego - stanowi moment kluczowy, rozpoczynający Paradę.
I tym razem aktor Florian Staniewski przemówi do przybyłych z okna cukierni Pellowski.

5. Wspólne śpiewanie - w tym roku rytm maszerującej Parady wyznaczać będzie więcej niż dotąd zespołów muzycznych i orkiestr. Dla niektórych z nich przygotujemy ruchome platformy. Na początku Parady odśpiewamy wspólnie wiązankę znanych piosenek patriotycznych, a pod pomnikiem Króla Jana III Sobieskiego tradycyjnie Mazurka Dąbrowskiego, Rotę i wiele innych pieśni. Na Targu Węglowym będziemy wspólnie śpiewać pieśni patriotyczne (zapewniamy pamiątkowe śpiewniki).

6. Nieograniczone możliwości prezentacji - organizacje, stowarzyszenia, przedsiębiorstwa czy osoby prywatne mogą zaprezentować się w dowolny sposób: za pomocą transparentów, ruchomych dekoracji, przebrań etc. Parada jest okazją do pokazania się z nowej strony dla wszystkich, którzy tego chcą. Każdy akcent narodowy, każdy szalik, opaska, flaga znakomicie uzupełnią naszą najbardziej radosną Paradę w skali Polski.

7. Grupy zorganizowane prezentujące się podczas Parady - tradycyjnie zaprosiliśmy do udziału liczne grupy rekonstrukcyjne, piesze konne i zmotoryzowane.
8. Całość poprowadzą z ramienia organizatora - Stowarzyszenia SUM - Lech Parell i Marek Lesiński oraz Michał Juszczakiewicz - aktor, scenarzysta, reżyser i producent filmów dokumentalnych. Pod pomnikiem Króla Jana III Sobieskiego do Gdańszczan kilka słów wygłosi Prezydent Miasta Gdańska i zaproszeni goście.

https://www.facebook.com/ParadaNiepodleglosci/

Przeczytaj także

Opinie (42) 6 zablokowanych

 • Marsz Niepodległości (2)

  Tylko Warszawa będzie nas milion.

  • 25 25

  • Jacy uczestnicy taki "patriotyzm"

   Nie zapomnij ocierać się o kolegów i podnosić prawa raczke. O "hinduskim znaku szczęścia" albo dwoma piorunami na koszulce już nie wspomnę.

   • 8 10

  • Z policją i wojskiem czy bez?

   • 1 0

 • To fajnie ! Kiedy wreszcie znikną z godła te pięcioramienne gwiazdy (5)

  dodane w 1926 r przez masońskich posłów bo taka była moda wtedy ? I kiedy zostanie przywrócony krzyż na koronie jak było przed 1926 r. ? Ja się pytam !!! Za kolejne 100 lat ? Bo Polacy nie lubią zmian ?

  • 10 17

  • co (2)

   ?

   • 1 0

   • jasne

    Może wróćmy do pierwszego orła. Tego na sztandarze Mieszka I

    • 1 0

   • Otwartą koronę, taką jak dziś mamy w godle, nosili lennicy. Władcy niepodlegli nosili zamknięta koronę z krzyżem.

    • 0 1

  • W opisie krytyki związanej z projektem godła na jednym z popularnych serwisów czytamy: "zakończenia przepaski powinny mieć kształt trójliścia, a nie gwiaździstej rozety (w wersji po 1990 roku dokonano korekty tego elementu) - tak więc, orzeł nie posiada pięcioramiennych gwiazd już od dawna. Korona natomiast jest wzorowana na koronie z pieczęci Przemysła II - 1szego króla ponownie zjednoczonego królestwa po wielu latach rozłamu. Uważam, że orzeł w koronie króla ponownie zjednoczonej Polski jest dobrym symbolem.

   • 2 0

  • A po cholerę?

   Godło Ci nie pasuje? To może sobie innego narodu poszukaj, Rosja np ma takie ładne chrześcijańskie godło... Święty Jerzy i korona z krzyżami... Polska akurat masonom bardzo wiele zawdzięcza, m.in. Konstytucję 3. Maja. Gdyby nie opór ciemnej klerykalnej arystokracji która założyła "Konfederację Targowicką", bylibyśmy od 200 lat krajem niepodległym i nowoczesnym. niech żyją masoni.

   • 0 0

 • Parada ?! (13)

  Słowo "parada" to kojarzy się ostatnimi czasy z czymś ciepłym... np. z budyniem... To jest marsz niepodległości !

  • 31 14

  • (4)

   marsz jest w takt
   i jest militarną demonstracją

   a parada jest cywilną zabawą

   zawsze wolę brać udział w zabawie niż w tromtadractwie
   w marszu, długim, czy krótkim, nie brałem udziału i nie wezmę nigdy

   • 2 2

   • niepodległość i jej brak nie jest zabawą !! (3)

    Idziesz na marsz, bo żyjesz pod okupacją !!

    • 0 2

    • Watykańską chyba

     • 1 0

    • chyba ty, ja żyję w wolnej Polsce. Polska jest wolna i niepodległa, mimo że ma głupi rząd który robi wszystko, aby Jej zaszkodzić.

     • 0 0

    • Radość z odzyskania niepodległości jest świetną okazją do zabawy, spójrz na Amerykanów i ich "4th of July Celebration" ("Obchody 4. Lipca"). Polska jest niepodległa i możemy się cieszyć z tego faktu, nie żyjemy pod żadną okupacją, chyba że ty w Tworkach, bo ci kaftan założyli.

     • 0 0

  • (4)

   Właśnie: marsz!

   • 1 1

   • Gdzie chcecie maszerować ? (3)

    Marsz to demonstracja militarna. Militaryzm to idea nienawiści.
    Radość z wydarzeń serdecznych, podniosłych manifestuje się na pokojowych festynach, paradach i demonstracjach.
    Każdy wybiera to co woli.
    W 1939 pozostały tylko marsze. Co było potem inteligentni wiedzą.

    • 1 0

    • Dla honoru (2)

     Są tacy którzy chcieli by w Gdańsku zaśpiewać " Deutschland, Deutschland über alles " a nie świętować 100 Lecie Niepodległości . Rota z Ratusza umilkła jakiś czas temu , wspomina się z entuzjazmem granice Wolnego Miasta . Dyżurny Inżynier Miasta nie potrafił mi odpowiedzieć czemu na ulicach miasta w dniu dzisiejszym nie wywieszono flag . Obchody 100 lecia są świętowane prawie na całym świecie nawet przez obcokrajowców . Z tego widzę , że Gdańsk ma własne jaja i godnego Prezydenta który stoi na straży własnych jaj

     • 0 1

     • Bo Gdańsk zawsze rządził się swoimi prawami i duma im mówi, że zawsze był pod okupacją jak nie Polską to niemiecką. Jeśli chodzi o teraz to dopiero można powiedzieć że jest wolny tylko święto 100 lecia niepodległości może świętować w 2045 roku.

      • 0 0

     • Czemu kłamiesz?

      "czemu na ulicach miasta w dniu dzisiejszym nie wywieszono flag ." - bo pisałeś to 10-go listopada, a święto jest 11-go. Flagi wywieszono późnym wieczorem tego samego dnia (10-go listopada), sam widziałem jak je wieszali. A "Deutschland, Deutschland" sobie śpiewaj jak chcesz, możesz nawet Horst-Wessel-Lied jak niektórzy koledzy "narodowców" z koncertów neonazistowskich i od świętowania urodzin Hitlera w lesie.

      • 0 0

  • dokładnie to jest marsz

   - ale ludzie na ogół nie myślą i jak papugi powtarzają, co im się rzuci...a potem myślą, że idą na paradę przebierańców i nie rozumieją znaczenia sprawy i tego w czym uczestniczą i tego, że żyją pod okupacją.

   • 1 0

  • Zawsze była to parada
   A skojarzenia sa rożne
   Tęcza kojarzy mi sie z majowym deszczem i charakterystycznym zapachem, a tobie ?

   • 1 0

  • parada

   Cieszymy się ze stu lat wolności. To jest parada

   • 0 0

 • 10 czy 11? (2)

  To ktorego ta parada, bo dwie daty podajecie?

  • 1 6

  • To nie jest parada

   to jest marsz !! Co za urzędnik tu się wysilił...albo dostał odgórnie słownik

   • 0 3

  • W 2016 była XIV tak mam napisane na znaczku

   • 0 0

 • (4)

  W Gdańsku jest najfajniejsza i najspokojniejsza parada Niepodległości. Od kiedy istnieje, to zawsze w niej uczestniczę.

  • 23 3

  • a zawdzęczamy to Warszawie

   wszelkie szumowiny wyjeżdżają tam, uprawiać ocieractwo
   a my mamy luz

   dziękujemy stolicy za przyciąganie naszego rynsztoka

   • 1 5

  • to nie jest parada (1)

   to jest marsz ! Bo nie ma tu żadnych przebierańców do parady.

   • 0 0

   • Hmmmm... a grupy rekonstrukcyjne?

    • 1 0

  • Ale zapewne mało co rozumiesz i wiesz o tamtych czasach? Ważne, ze jest zabawa i kolorowe stroje.

   • 0 1

 • A miłościwie nam panujący cesarz ma zamiar uczestniczyć w tym święcie? (1)

  A może zaprosi michnika i będą szli ramię w ramię? Czy z komunistami nie wypada się afiszować, panie budyń? Pier...ny hipokryta.

  • 19 11

  • Komunistą to może jest twój ojciec albo dziadek, pan redaktor Adam Michnik to zasłużony opozycjonista, który za komuny siedział w więzieniu i był bity, podczas gdy endecy kolaborowali z komuną a Jarosław Kaczyński spał do południa.

   • 1 0

 • Parada w Gdansku, Marsz w polskich miastach (1)

  Chciałam iść w marszu a nie paradzie. Gdansk znowu nie zdał egzaminu. A o Mszy już nie wspomnieliście. Wstyd

  • 9 11

  • i tak ma być

   No i dobrze. W Gdańsku mamy katolików, Żydów, muzułman i wielu, wielu innych. Dlaczego tylko jedni mają być wyróżnieni? Póki co żyjemy w państwie świeckim

   • 6 2

 • Adam z Gdanka (1)

  Totalna Zenada

  • 1 4

  • Sam jesteś żenada.

   • 0 0

 • Super!

  Super jest ta parada! Uczestniczę w niej prawie zawsze bo można porobić zdjęcia różnych pojazdów i wiele innych

  • 3 0

 • O której odśpiewanie hymnu przy pomniku???? O 10 czy 11?

  • 0 0

1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Sprawdź się

Powieść kryminalna "Czerwień" autorstwa Małgorzaty Oliwii Sobczak, której akcja dzieje się w Trójmieście, to pierwszy tom serii zatytułowanej: