Blisko 140 pamiątek z pracowni uznanego gdańskiego kowala, Leonarda Dajkowskiego trafiło do zbiorów Muzeum Gdańska. Narzędzia kowalskie będzie można oglądać latem 2021 roku na nowej wystawie stałej w Kuźni Wodnej w Oliwie.
Wystawy i spotkania online w Trójmieście
Do zabytkowej Kuźni Wodnej, będącej jednym z oddziałów Muzeum Gdańska, trafiło około 140 sztuk narzędzi kowalskich po zmarłym w 2018 roku Leonardzie Andrzeju Dajkowskim. Przekazanie przedmiotów i ich prezentacja zbiegły się w czasie z zakończeniem pierwszego etapu prac zabezpieczających w Kuźni Wodnej. Pamiątki, stanowiące wyposażenie pracowni, zostały przekazane w formie darowizny na rzecz muzeum decyzją Hanny Rogozy, wdowy po artyście kowalu.
Większość spośród około 140 narzędzi pochodzących z kuźni Leonarda Dajkowskiego, będzie można oglądać na nowej wystawie stałej w Kuźni Wodnej. Wśród eksponatów dominują narzędzia ślusarskie, takie jak: płyta kowalska, dwurogi kowalskie (tzw. szparogi) czy autorskie dwukotlinowe palenisko kowalskie. Wyjątkowo prezentują się też kute serca dzwonu.
Wszystkie eksponaty, które trafiły do Kuźni Wodnej w Oliwie są sprawne, a zatem poza wymiarem historycznym, mają też wartość użytkową oraz edukacyjną.
fot. Mateusz Słodkowski/Trojmiasto.pl
Zobacz także: "Sołdek" podczas remontu w doku w stoczni
Zmarły po ciężkiej chorobie na początku października 2018 roku, Leonard Dajkowski był jednym z najbardziej uznanych gdańskich kowali artystów i mistrzem w swoim fachu. Aby móc realizować swoje pasje, w latach 70. zarabiał jako mechanik na zagranicznych statkach. Wytrwałość, ciężka praca i edukacja pod okiem Stanisława Skury, mistrza kowalstwa artystycznego z Sopotu sprawiły, że w 1980 roku wybudował własną kuźnię - Pracownię Kowalstwa Artystycznego Leonarda Dajkowskiego. To właśnie w tym miejscu powstawały najważniejsze projekty i realizacje, takie jak: kandelabry dla zamku w Malborku, elementy balustrady mostu Wapienniczego w Gdańsku, kute wzorce miar z Ratusza Głównego Miasta Gdańska, kraty dla klasztoru w Kłodzku czy zrekonstruowane lampy na moście w Hamburgu.
Czytaj także: 5 najciekawszych edycji festiwalu Narracje
W ostatnim czasie do wnętrz Kuźni Wodnej w Oliwie wprowadzano zabytkowe, kowalskie urządzenia, z których większość, po restauracji, udało się uruchomić. Dzięki temu, podczas pokazów kowalskich będzie można obejrzeć je w trakcie pracy.
- Najcenniejsze z narzędzi kowalskich będzie można zobaczyć od maja przyszłego roku. Dążymy do pełnego otwarcia atrakcji turystycznej gdańskiej Oliwy. Nim jednak to się stanie musimy przeprowadzić i zakończyć drugi etap prac zabezpieczających wokół obiektu, a także zrewitalizować oraz przygotować przekazany nam w sierpniu br. Dwór Ernsttal - mówi Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Gdańska.
Kuźnia Wodna w Oliwie ma być otwarta od maja do września przyszłego roku na weekendowe pokazy kowalstwa artystycznego. Zwiedzanie nowej wystawy stałej będzie zaś możliwe codziennie w lipcu i sierpniu 2021 roku.