stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

PC Drama - "Sobowtóry"

Multimedialne czytania stanowią intelektualny pomost między twórcami i publicznością, różnymi grupami wiekowymi i społecznymi, a także stymulują kreatywność odbiorców, przygotowują do czynnego uczestnictwa w kulturze, zachęcają do zdobywania wiedzy.

W ramach projektu odbywają się otwarte próby czytane oraz cykl paneli dyskusyjnych z udziałem twórców i publiczności. Dzięki bezpośredniemu kontaktowi artystów i widzów podczas performatywnych czytań oraz paneli dyskusyjnych wzrasta obecność społeczna (socjalność). Odbiorcy mają poczucie osobistego kontaktu z twórcami i bezpośredniego obcowania ze sztuką. Dzięki interdyscyplinarności i bogactwu mediów PC Drama umacnia i kształtuje zaangażowanie w procesy upowszechniania kultury, zmienia stosunek bierno-odbiorczy na aktywny.

"Sobowtóry"
autorka: Olga Maciupa
tłumaczenie: Małgorzata Buchalik
reżyseria: Bartosz Paduch
obsada: Magdalena Boć, Paulina Komenda, Michał Kosela, Diana Zamojska

"Sobowtóry" to współczesna sztuka ukraińska. Po centrum handlowym w Kijowie włóczą dwie dziewczyny z prowincji - Tereza i Beata. Oglądają przedmioty, na które ich nie stać, nagabują klientów, kradną ubrania. W końcu spotykają młodego, bogatego kijowianina Iluszę, z którym kontynuują swoją odyseję po kolejnych ekskluzywnych sklepach. Ale czy na pewno bohaterowie są tymi, za kogo się podają?

Sztuka jest dowcipnym, ale jednocześnie niezwykle gorzkim obrazem Ukrainy: kraju rozdartego między Rosją i Unią Europejską, blichtrem stolicy i biedą prowincji, galeriami handlowymi i wiejski bazarami, konserwatywną tradycją i przemianami obyczajowymi, piosenkami ludowymi i amerykańskimi hitami.

- Kto umie czarować, śpiewać pieśni, kto mówi jak my, ten ma rację, bo szybciej niż Paryż pokryliśmy złotem kijowskie cerkwie, a teraz znów trzeba wszystkiego uczyć od początku - narzeka Tereza. Choć "Sobowtóry" opowiadają o naszych wschodnich sąsiadach, to może i my możemy przejrzeć się w tym dramacie? Sztuka zwyciężyła w konkursie" Lubimowka" w Moskwie, jej czytania odbyły się w Moskwie i Kijowie.

Autorka "Sobowtórów" Olga Maciupa jest poetką, dramatopisarką i teatrolożką. Urodziła się we Lwowie. Ukończyła serbistykę na Lwowskim Uniwersytecie Narodowym im. Iwana Franki, obroniła doktorat poświęcony polskiej dramaturgii współczesnej na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Pracowała jako dramaturżka głośnego spektaklu "Lwów nie oddamy" w reż. Katarzyny Szyngiery.

Czytanie reżyseruje Bartosz Paduch, gdańszczanin, twórca przede wszystkim filmowy. Studiował filozofię i wzornictwo przemysłowe, ukończył reżyserię na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Dotąd realizował głównie etiudy fabularne i dokumentalne, za które był wielokrotnie nagradzany. We wrześniu tego roku do kin wejdzie jego pełnometrażowy dokument "Skandal", poświęcony zespołowi Molesta Ewenement i początkom polskiego hip-hopu.

Czytanie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu: Teatr i taniec.

Zasady obowiązujące w Kubie Żak podczas epidemii:
1. Zakrywanie ust i nosa przez widzów (osoby bez maski nie będą wpuszczone do sali).
2. Udostępnienia 55 krzeseł w wyznaczonych miejscach (z zachowaniem odległości) lub
wyznaczenia znakami na podłodze miejsc stojących.
3. Wyznaczenie odległości od sceny 3 metry / 6 metrów w przypadku spektakli/koncertów z udziałem wokalistów.
4. Wietrzenie sali przed i po każdej prezentacji teatralnej/koncercie.
5. W holu Klubu będą dostępne formularze zbierające podstawowe dane widzów uczestniczących w spektaklach/koncertach, takie jak: imię i nazwisko, data i godzina prezentacji spektaklu/koncertu, data wypełnienia formularza, kontakt do widza (nr telefonu), zgoda na przekazanie danych służbom sanitarnym w przypadku potwierdzenia obecności osoby z SARS-CoV-2 na danym seansie. Wypełnienie formularza będzie dobrowolne. Dane będą zbierane w celu poinformowania widzów o ewentualnym kontakcie z osobą zakażoną. Formularze będą przechowywane przez 14 dni, a następnie niszczone.
6. Na podłodze w holu kina (kasa) zostaną wskazane miejsca do zachowania w kolejce dystansu zgodnego z aktualnym stanem prawnym.
7. Wejście i wyjście z sali odbywać się będą odrębnymi drzwiami. Wejście do sali będzie się odbywać 15 minut przed spektaklem / koncertem (szatnia do odwołania nie działa) - osoby oczekujące w holu na spektakl / koncert zobowiązane są do zachowania bezpiecznego dystansu.
8. Szatnia do odwołania nie działa.

Informacja o biletach

  • Bilet normalny
    20 zł
  • Bilet ulgowy
    10 zł
Karta Kultury - 15 zł.
Karta Dużej Rodziny, studenci, uczniowie, seniorzy - 10 zł.

Opinie

Walczymy z przemocą słowną

Kasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Twoja opinia

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

Sprawdź się

Jaki jest symbol władzy epoki brązu prezentowany w Muzeum Archeologicznym w Gdańsku?

 

Najczęściej czytane