- 1 Owacja na stojąco w Teatrze Muzycznym (22 opinie)
- 2 Póki są bilety: grudniowe hity teatralne (25 opinii)
- 3 Młodzi twórcy kultury z nagrodami (10 opinii)
- 4 W hołdzie ofiarom "Skorpiona" (128 opinii)
- 5 15-lecie orkiestry i światowa premiera (7 opinii)
- 6 Utwór, który czekał na premierę kilkaset lat (26 opinii)
Orunia i jej czułe punkty! Nadchodzą 14. Narracje
Zobacz, jak przebiegało ubiegłoroczne eksplorowanie Przeróbki
Odkrywanie dzielnicy przez osadzone w lokalnym kontekście i historii artystyczne instalacje oraz interwencje to sedno festiwalu Narracje, który podczas dwóch listopadowych wieczorów gromadzi kilkutysięczną publiczność mieszkańców i mieszkanek Gdańska. W tym roku organizatorzy - Instytut Kultury Miejskiej razem z Gdańską Galerią Miejską zapraszają 17 i 18 listopada na Orunię. Podczas spacerów z przewodnikami oraz kuratorami poznamy, w myśl koncepcji Katarzyny Słobody i Jakuba Gawkowskiego, "Czułe punkty" dzielnicy. Udział we wszystkich festiwalowych wydarzeniach (spacery, Klub Festiwalowy, program edukacyjny) jest bezpłatny.
Zobacz mapę całego festiwalu Narracje
Prowokują, interweniują i zrywają warstwy codzienności, by ujawnić ukryte znaczenia. Festiwal odbywa się każdego roku jesienią, zawsze w innej dzielnicy, która staje się punktem odniesienia i inspiracją.
W piątek i sobotę przyjrzymy się Oruni
Miejscem akcji tegorocznych, 14. Narracji, które odbędą się 18 i 19 listopada, będzie Orunia.
- Prace zaproszonych artystek i artystów, a także odbywające się podczas festiwalu działania performatywne i edukacyjne, posłużą do budowania wspólnego doświadczenia i sytuacji uważnego przyglądania się Oruni - opowiadają kuratorzy, Katarzyna Słoboda i Jakub Gawkowski. - Skupimy się na tworzących ją historiach, jej architekturze, tkance społecznej i przyrodniczej. Artystki i artyści zidentyfikują czułe punkty na mapie dzielnicy, zarówno te fizyczne, jak i efemeryczne - przychodzące z emocji, biografii, plotek, legend i anegdot. Wejdą z nimi w dialog, zaproszą do wspólnej rozmowy.
Kuratorzy oprowadzą po festiwalowej trasie w piątek i w sobotę. Spacery rozpoczną się o godz. 17.00 pod Punktem Informacyjnym przy Przedszkolu nr 9
Odwołanie do historii i "czuła mapa" Oruni
Podczas 14. edycji Narracji zobaczymy prace takich artystów, jak: Kateryna Badinowa, Alicja Czyczel, Magdalena Franczak, Barbara Gryka, Martyna Jastrzębska, Daniel Kotowski, Marta Krześlak, Inga Levi i Ija Kiwa, Grażyna M. Olszewska, Cezary Poniatowski, Marta Romankiv, Jadwiga Sawicka, Ula Zerek, Liliana Zeic.
Festiwale w Trójmieście - kalendarz imprez
- W swoich propozycjach artyści sięgają do historii dzielnicy - informują organizatorzy. - Przypomną pracownice pralni i farbiarni Maxa Kraatza, postać botanika i meterologa Gottfrieda Reygera, kultową telewizję prywatną Sky Orunia czy legendarny, zaginiony pomnik Leniwej Panny. Odniosą się także do aktualnych problemów dzielnicy - m.in. tych dotyczących trudności w codziennym przemieszczaniu się pomiędzy różnymi jej punktami i dostępnością miejsc codziennego użytku dla osób o zróżnicowanych potrzebach. Prace artystyczne skłonią publiczność do uważnego doświadczania sztuki, otaczającej nas przyrody, społeczności. Wspólnie zbudujemy czułą mapę Oruni.
Szereg atrakcji również dla dzieci
Podczas Narracji organizatorzy nie zapomną też o najmłodszych festiwalowiczach.
- 17 i 18 listopada w godz. 17.30- 20.30 zapraszamy na bezpłatne aktywności dla dzieci w Domu Sąsiedzkim "Gościnna Przystań" przy ul. Dworcowej 11
Udział nie wymaga zapisów, można dołączyć w każdej chwili.
Międzypokoleniowa integracja w Klubie Festiwalowym
Na Oruni o program, aranżację i klimat klubu festiwalowego zadba Kolektyw Poise.
- Poise jest przestrzenią poświęconą eksploracji języka audiowizualnego, pretekstem do zawiązywania nowej społeczności opartej na życzliwości i wzajemnym szacunku - informują organizatorzy. - Przygotowany przez Kolektyw Poise Fajer Club to miejski festyn - miejsce integracji i aktywizacji uczestniczących, przestrzeń czynnego spędzania czasu i przełamywania międzypokoleniowych barier.
W programie znajdą się sety didżejskie, karaoke, koncert zespołu Three Deaths oraz niespodziewane performansey. O bar zadba tu Lang.fuhr, a przed budynkiem znajdą się foodtrucki.
Jak wziąć udział w festiwalu Narracje?
Po festiwalowej trasie oprowadzają przeszkoleni przewodnicy i przewodniczki. Spacery startują co pół godziny, od godz. 17.30 do 22.00 spod Punktu Informacyjnego przy Przedszkolu nr 9 w Parku Oruńskim.
W programie Narracji są również spacery w języku ukraińskim, które rozpoczną się o godz. 18.45 oraz w języku angielskim, które zaczną się o godz. 19.45. Start również spod Punktu Informacyjnego przy Przedszkolu nr 9 w Parku Oruńskim.
Organizatorzy zapraszają również do samodzielnej i wspólnej, w grupach, eksploracji Oruni. W Punkcie Informacyjnym będzie można zaopatrzyć się w mapki z trasą. Opisy prac dostępne są na standach (w języku polskim i angielski, QR kod do języka ukraińskiego). Również strona internetowa www.narracje.eu zawiera pełne opisy instalacji, program, mapkę, informacje dodatkowe w języku polskim, angielskim i ukraińskim.
Konkursy w Trojmiasto.pl - zobacz, co można wygrać
Jak dojechać na Narracje?
Dzięki współpracy z ZTM Gdańsk w trakcie festiwalu w godz. 18.00-00.30 co ok. 30 min. kursować będą linie specjalne 613 (trasa: Łostowice Świętokrzyska - Świętokrzyska - Małomiejska - Podmiejska - Trakt św. Wojciecha - Gościnna) oraz 614 (trasa: Dworzec Główny - Podwale Grodzkie - Wały Jagiellońskie - Okopowa - Trakt św. Wojciecha - Gościnna).
Spod Dworca Głównego na Orunię dostaniemy się także autobusami regularnych linii 132, 189, 200, 205, 207, 232, 289 (w każdym przypadku należy wysiąść na przystanku "Gościnna"). W drodze powrotnej skorzystać można z nocnego autobusu N5 jadącego z przystanku "Gościnna" (na żądanie) do Dworca Głównego. Na Orunię przyjechać można również pociągiem Polregio - tutejszy przystanek PKP znajduje się mniej więcej w połowie festiwalowej trasy.
Z powodu ograniczonej liczby miejsc parkingowych w okolicy, organizatorzy zachęcają do korzystania z komunikacji miejskiej.
Wydarzenia
Miejsca
Zobacz także
Opinie wybrane
-
2023-11-14 07:59
Sama idea Narracji jest wyjątkowo udana
i cieszę się, że tym razem pochodzimy po Oruni.
- 32 4
-
2023-11-14 07:45
Pójdziemy zobaczymy (3)
Ubiegłoroczne narracje trochę rozczarowały.
Mam wrażenie że formuła się już wypaliła (jak w wielu powtarzających się imprezach)
Choć wiele zależy też od energii twórców.
Przeróbka jak dla mnie zrobiona była po łebkach.
Super wspominam Biskupią i Siedlce.- 13 4
-
2023-11-14 09:34
Mi się Przeróbka nawet podobała, choć może to też w dużej mierze zasługa niezwykłej aury, jaka wtedy była. A Siedlce też wspominam bardzo dobrze. Orunia ma potencjał na Narracje - mam nadzieję, że pogoda dopisze :)
- 6 1
-
2023-11-14 16:21
Było świetnie.
- 0 0
-
2023-11-15 01:15
tu będzie dramat, 14 prac, czyli już zupełnienie lecą po kosztach
Miejsca steoretypowe, ciekawi mnie tylko szklarnia.
- 1 0
-
2023-11-15 18:46
To dla koneserów a nie gawiedzi. (1)
Narracje to wydarzenie dzięki któremu kolejne dzielnice mają swoje 5 minut w blasku lamp. Nigdy wcześniej i na razie potem nie było tylu uczestników np.na Przeróbce. Akurat tu psikusa zrobiła pogoda. Jeden dzień śniegu na plus ,ale też paskudnie zimno. Eksplorować teren i szczękać zębami nie wszystkim pasuje.
- 1 2
-
2023-11-19 01:57
ale proszę napisz jak wspaniale się koneserze bawiłeś w tegorocznych narracjach
- 0 0
Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.