• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat

Oprowadzanie kuratorskie po wystawie Kolekcja w działaniu

18 grudnia o godz. 12.00 zapraszamy na oprowadzanie kuratorskie po wystawie "Kolekcja w działaniu", które poprowadzi Mariola Balińska.

maj 9

czwartek, godz. 11.00

Gdańsk Nowy Port,
Wstęp wolny
Informacje praktyczne:
Miejsce: NOMUS - Nowe Muzeum Sztuki Dział Muzeum Narodowego w Gdańsku
ul. Stefana Jaracza 14, 80-863 Gdańsk,
wymagane są zapisy,
zapisy pod adresem edukacja@mng.gda.pl lub telefonicznie od poniedziałku do piątku w godzinach 08.00 16.00, pod numerem +58 301 70 61 w. 216 (Ośrodek Edukacji Muzealnej),
udział w wydarzeniu jest w cenie biletu wstępu.

Jak działa sztuka, jak działa artysta? Zapraszamy na oprowadzanie Marioli Balińskiej po wystawie, która koncentruje się na procesie gdzie twórcze działanie artysty staje się społecznym działaniem sztuki. Jej sercem jest sztuka performatywna, często ulotna, oparta na chwilowej akcji, utrwalona i działająca nadal poprzez przedmiot, dokumentację, film lub fotografię. Działanie może mieć miejsce w przestrzeni publicznej, galerii, pracowni. Zawsze jednak poprzez nie artysta angażuje się we wspólnotę. Niezależnie od medium i formy, sztuka jest zanurzona we wspólnym doświadczeniu, które kształtuje, komentuje, poddaje refleksji. Prezentowane na wystawie dzieła dotyczą szerokiego spektrum współczesnych zjawisk i problemów, związanych z doświadczeniem historycznym oraz nieustającymi przemianami społecznymi, politycznymi, ekonomicznymi i kulturowymi.

Mariola Balińska - absolwentka studiów magisterskich z historii sztuki na Wydziale Filologiczno-Historycznym Uniwersytetu Gdańskiego (2003) oraz studiów magisterskich w dziedzinie biologii na Wydziale Biologii, Geografii i Oceanologii Uniwersytetu Gdańskiego (2000). W 2004 r. odbyła staż w Centrum Sztuki Współczesnej w Zamku Ujazdowskim w Warszawie, w Dziale Publikacji i Audytorium (współpraca z magazynem "Obieg") oraz w roku 2005 staż w Kentler Gallery w Nowym Jorku. Od 2009 r. jest zatrudniona w Muzeum Narodowym w Gdańsku na stanowisku kustosza. Była kuratorką ponad 20 wystaw indywidualnych i zbiorowych, m.in. w Kolonii Artystów w Galerii Mm, Gdańskiej Galerii Miejskiej, Zbrojowni Sztuki w Gdańsku, Bibliotece Polskiej w Paryżu, BWA w Olsztynie. Pierwsze teksty publikowała w 2002 r. w krakowskim magazynie "Megalopolis" (m.in. Nowy Jork świat w pigułce, ale gdzie jest underground?).
Prowadzi prace badawcze nad sztuką kobiet. W 2018 r. dzięki wsparciu ambasady amerykańskiej zrealizowała wystawę Jacqueline Livingston. W cieniu feminizmu. Na obrzeżach sztuki amerykańskiej lat 60. i 70. XX wieku. Obecnie w współpracuje z Fundacją Chmura i prowadzi badania nad sztuką gdańską lat 90. W 2017 r. otrzymała Nagrodę Specjalną Marszałka Województwa Pomorskiego za zasługi w dziedzinie twórczości artystycznej oraz upowszechniania i ochrony kultury na rzecz mieszkańców województwa pomorskiego. W tym samym roku wystawa Fête Funèbre, której była współautorką, otrzymała Pomorską Nagrodę Artystyczną. W 2019 r. wystawa Jacqueline Livingston. W cieniu feminizmu... została nominowana do Pomorskich Sztormów jako jedno z najważniejszych kulturalnych wydarzeń roku 2018. Od 2018 r. współpracuje z Akademią Sztuk Pięknych w Gdańsku, prowadząc wykłady z zakresu sztuki współczesnej.

Informacja o biletach

  • Bilet normalny
    15 zł
  • Bilet ulgowy
    1 - 10 zł
normalny – 15 zł
ulgowy – 10 zł
dzieci i młodzież 7 – 26 lat – 1 zł
bilet rodzinny, do 2 osób dorosłych (rodzice, opiekunowie) i dzieci do 18 lat – 20 zł

Opinie

Sprawdź się

W 2019 roku w ramach festiwalu Literacki Sopot pisarz znany na całym świecie wystąpił w spektaklu swojego autorstwa. O kim mowa?