• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Opowiadacze historii

Instytut Kultury Miejskiej i Opowiadacze Historii zapraszają do poznania kolejnej dzielnicy Gdańska (po Zaspie i Biskupiej Górce) w ramach projektu Lokalni Przewodnicy i Przewodniczki. W tym sezonie mieszkańcy i turyści odkryją Dolne Miasto, dzielnicę w której można poczuć atmosferę przedwojennego Gdańska. 27 marca o godz. 18.00 w SP Nr 65 (ul. Śluza 6) ruszają bezpłatne wykłady, spotkania i spacery dla wszystkich zainteresowanych tym niezwykłym miejscem.

sie 31

sobota, godz. 10:30

bilety 47 zł
ulgowy 37 zł
Punktem wyjścia do opowiadania o Dolnym Mieście stały się zebrane przez Opowiadaczy Historii wspomnienia, dokumenty, fotografie, pocztówki i artykuły prasowe. Grupa zainicjowana zostało w 2010 roku przez członków Partnerstwa Dolne Miasto Otwarte, od tego czasu przedstawiają oni wędrówki po intrygującej historii ludzi, budynków i miejsc osadzonych w przestrzeni tej zapomnianej dzielnicy Gdańska. W 2013 r. powstało Stowarzyszenie Opowiadacze Historii Dolnego Miasta w Gdańsku. W ramach wykładów Lokalnych Przewodników i Przewodniczek po Dolnym Mieście poznamy jego historię, architekturę i dziedzictwo przyrodnicze oraz wspomnienia mieszkańców. Wykłady wzbogacone będą o spacery tematyczne (w tym, także spływ kajakowy) i warsztaty z technik pracy przewodnickiej. Tak przeszkoleni przewodnicy i przewodniczki latem tego roku będą dzielić się swoja wiedzą z turystami i mieszkańcami podczas bezpłatnych spacerów.

- Rozszerzamy działalność Lokalnych Przewodników i Przewodniczek o kolejną dzielnicę, która znajduje się poza trasami turystycznymi i oficjalnymi przewodnikami. Do współpracy zaprosiliśmy Opowiadaczy Historii, którzy podjęli trud zintegrowania mieszkańców i mieszkanek wokół odnajdywania oraz szerokiej prezentacji historii i walorów Dolnego Miasta, opierając się na wspomnieniach i losach jej mieszkańców. Z pewnością opierać się będziemy na opracowanych już przez Opowiadaczy trzech trasach subiektywnego zwiedzania dzielnicy oraz zebranych zdjęć pochodzących w znacznej części z prywatnych kolekcji - mówi Barbara Sroka, Koordynatorka projektu Lokalni Przewodnicy i Przewodniczki.

Spotkania poprowadzą specjaliści, osoby znające Gdańsk, jego genius loci, miłośnicy miasta: historycy, historycy sztuki, przewodnicy, architekci... Wśród nich: Andrzej Masłowski, Jakub Szczepański, Anna Perz, Andreas Kasperski, Grzegorz Kurkiewicz, Jan Daniluk, Klaudiusz Grabowski, Marek Barański, Robert Hirsch, Antoni Urbanowicz, Michał Buliński, Lucyna Nyka.

- Miłośnicy flory i fauny zobaczą jedno z najstarszych w Gdańsku drzew i sowę... z kamienia. Miłośnicy architektury - historyczne budynki i ozdobne wykończenia. Miłośnicy Gdańska - poznają dzielnicę, gdzie mieszkał sympatyczny gdański pirat oraz basista zespołu Golden Life. A to tylko drobny wycinek atrakcji, jakie czekają wszystkich spacerowiczów - zapowiada letnie spacery Jacek Górski ze Stowarzyszenia Opowiadacze Historii Dolnego Miasta w Gdańsku.

W ramach cyklu odbędzie się 17 spotkań od marca do czerwca br. Zajęcia odbywać się będą w Szkole Podstawowej nr 65 im. Alfa Liczmańskiego, (ul. Śluza 6) w Gdańsku. Pierwszy wykład już w czwartek 27 marca o godz. 18.00. Kolejne - co tydzień - zawsze o 17:30.

Wkrótce - już 15 kwietnia o godz. 18.00, wykładem Dominiki Ikonnikow "Społeczności i usługi na Biskupiej Górce" rozpoczną się wykłady i spacery dla Lokalnych Przewodników i Przewodniczek w tej dzielnicy.

Zajęcia uzupełniające wiedzę osób oprowadzających i chcących oprowadzać po Kolekcji Malarstwa Monumentalnego na Zaspie ruszą w maju.

Program bezpłatnych, otwartych wykładów, spotkań i spacerów na Dolnym Mieście:

27 marca 2014 r. czwartek, godz. 18.00
Aleksander Masłowski [wykład] "Historia Dolnego Miasta".

3 kwietnia 2014 r., czwartek, godz. 17.30
Jakub Szczepański [wykład] "Architektura Dolnego Miasta - nieodkryte formy, style i elementy".

10 kwietnia 2014 r., czwartek, godz. 17.30
Anna Perz [wykład] "Zajezdnia na Łąkowej czy na Wróblej?".

17 kwietnia 2014 r., czwartek, godz. 17.30
Andreas Kasperski [wykład] "Dolne Miasto - stuletnia rodzinna opowieść".

24 kwietnia 2014 r., czwartek, godz. 17.30
Grzegorz Kurkiewicz [wykład] "Takie właśnie Dolne Miasto zapamiętałem".

8 maja 2014 r., czwartek, godz. 17.30
Jan Daniluk [wykład] "Wojsko na Dolnym Mieście".

10 maja 2014 r., sobota, godz. 12.00
Aleksander Masłowski [spacer] "Dolne Miasto z perspektywy fortyfikacji", start: Plac Wałowy.

15 maja 2014 r., czwartek, godz. 17.30
Klaudiusz Grabowski [wykład] "Tych budynków na Dolnym Mieście już nie ma".

22 maja 2014 r., czwartek, godz. 17.30
Marek Barański [wykład] "Przeszłość, teraźniejszość i przyszłość rewitalizacji".

24 maja 2014 r., sobota, godz. 12.00
Jakub Szczepański/Robert Hirsch [spacer] "Architektura Dolnego Miasta", start: Brama Długich Ogrodów.

29 maja 2014 r., czwartek, godz. 17.30
Antoni Urbanowicz [wykład] "Szpitalne życie w pigułce".

31 maja 2014 r., sobota, godz. 12.00
Michał Buliński [spacer] "Przyroda Dolnego Miasta", start: wejście do przedszkola Muszelka.

5 czerwca 2014 r., czwartek, godz. 17.30
Michał Buliński [wykład] "Przyroda Dolnego Miasta"

12 czerwca 2014 r., czwartek, godz. 17.30
Anna Perz [wykład] "Savoir-vivre lokalnego przewodnika (część I)".

14 czerwca 2014 r., sobota, godz.12.00
Lucyna Nyka [spacer] "Kajakiem wokół Dolnego Miasta", start: Żabi Kruku przy przystanku tramwaju wodnego ( ilość miejsc ograniczona, obowiązują zapisy)

18 czerwca 2014 r., czwartek, godz. 17.30
Anna Perz [wykład] "Savoir-vivre lokalnego przewodnika (część II, warsztat)".

Wszystkie wykłady i spotkania: Szkoła Podstawowa nr 65 im. Alfa Liczmańskiego, ul Śluza 6 w Gdańsku.

Opinie

Sprawdź się

W jakim okresie obecna główna jednostka Muzeum Historycznego Miasta Gdańska, czyli Ratusz Głównego Miasta, spełniał funkcję siedziby władz Gdańska?