• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Oliver Ressler - Wizje polityczne: Świat od nowa

Jak, jeśli w ogóle, możemy zacząć od początku? Czy świat może zostać wyobrażony jako lepsze, uczciwsze, równorzędnie dostępne miejsce? Wyobraźnia to słowo zbyt długo zapomniane w myśleniu politycznym. Instytut Sztuki Wyspa anonsuje pierwszą wystawę tegorocznego programu Alternativa Wizje polityczne: Świat od nowa Olivera Resslera, otwierająca się 29 kwietnia o godz. 19.00.

7 - 30 maja 2024, godz. 10:00 - 18:00

Wstęp wolny
maj 18

sobota, godz. 17:00

Gdańsk Nowy Port, ul. Strajku Dokerów 5
Wstęp wolny
Wystawa czynna: 29.04.2014-16.06.2014

Zamieszkały we Wiedniu artysta, z którym Wyspę połączyła już jej pierwsza wystawa w stoczni BHP w 2004 roku jest dla nas kluczową postacią kształtującą wyobrażenia o zagadnieniach takich jak alternatywne formy organizacji życia społecznego, ekonomicznego i ochrony środowiska. Pracując z Resslerem regularnie wiemy, że jest on artystą, który poprzez swoją postawę, zaangażowanie i pole zainteresowań jest dla nas stałym punktem odniesienia. Jak możemy się zorganizować jako obywatele i mieszkańcy? Jaka jest nasza relacja do pola władzy? Jakie powiązania ekonomiczne i zależności ograniczają nasze działanie? W jaki sposób wszystkie te okoliczności mogą być przemyślane na nowo? Od połowy lat 90 Ressler podróżuje po świecie badając, uczestnicząc, dokumentując i upowszechniając alternatywne wobec głównego nurtu modele organizacji wspólnoty, jej ekonomii, form protestu i zagadnień środowiskowych.

Tą pierwszą dużą wystawą przeglądową w Polsce Ressler powraca do Wyspy aby zaprezentować projekty indywidualne i zrealizowane we współpracy, które dają nam wgląd w istotę kilku ważnych ruchów społecznych będących odpowiedzią na globalny kryzys ekonomiczny. Prezentuje też prace o brutalnym zaprowadzeniu neoliberalnego porządku w krajach postkomunistycznych oraz szerokie rozważania nad demokracją. Wreszcie stawia szereg pytań na temat przemocy i oporu, zagadnień, którym trzeba przyglądać się na nowo w bieżącej sytuacji politycznej.

Wystawa Resslera odbywa się w całym budynku Wyspy. Na parterze artysta przedstawia pięć prac, które przywołują globalny kryzys ekonomiczny i finansowy, oddłużenie banków ze środków publicznych, surowe ograniczenia ekonomiczne i ich konsekwencje społeczne. Dwie prace zajmują się formami oporu wobec form rozwiązywania problemu kryzysu: trzykanałowe video-instalacja Take The Square (2012), oparte na rozmowach pomiędzy aktywistami na placach i w ruchach okupacyjnych w Madrycie, Atenach i Nowym Jorku, które Ressler zainicjował i sfilmował oraz jego najnowszy film In the Red (2014, współreżyserowany z Aną Pečar), na temat Strike Debt, organizacji, która powstała z ruchu Occupy Wall Street w Nowym Jorku. Na piętrze Ressler pokazuje 9 filmów powstałych w latach 2002-2013, niektóre z nich we współpracy z partnerami takimi jak Dario Azzelini i Zanny Begg, które opowiadają o ruchach alter-globalistycznych, zmianach politycznych w Wenezueli, globalnym ociepleniu oraz problemach transformacyjnych w dawnych republikach sowieckich. Wszystkie te filmy związane są z określonymi formami walki, oporu i organizacji.

Wystawę można oglądać do 15 czerwca 2014.
Kuratorka: Aneta Szyłak

Ressler pokazuje zestaw prac z ostatnich 4 lat, w którym to okresie śledził wydarzenia związane z globalnym kryzysem finansowym oraz ruchami obywatelskimi, które są odpowiedzią na tę sytuację. Wśród planowanych prac zobaczymy m.in.: Resist to Exist, The Bull Laid Bear, Take The Square, Robbery, Elections are a Con, Too Big to Fail, We Have a Situation Here.

Wystawa odbywa się w ramach programu Alternativa 2014.

Opinie

Sprawdź się

Gdańska instytucja kulturalna zlokalizowana w zabytkowym budynku dawnej Łaźni Miejskiej nosi nazwę: