• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Od Jeana George'a Haffnera po dr Jadwigę Titz-Kosko, czyli krótka historia lecznictwa w Sopocie

"Od Jeana George'a Haffnera po dr Jadwigę Titz-Kosko, czyli krótka historia lecznictwa w Sopocie" to kolejna wystawa Muzeum Sopotu, której otwarcie planowane jest na 28 czerwca 2013 roku. Wystawa czynna jest do 30 września.

kwi 28

niedziela, godz. 11:00

bilety 10 zł

17 lutego - 2 czerwca 2024

Gdańsk,
bilety 25 zł
ulgowy 18 zł
Godziny otwarcia:
wtorek-piątek (oprócz czwartku): 10.00-16.00
czwartek: 12.00-18.00
sobota-niedziela: 12.00-18.00
poniedziałek: nieczynne

Ceny biletów:
normalny 5 zł
ulgowy 3 zł
we czwartki - wstęp wolny

Od początku XIX wieku Sopot stał się kurortem, do którego zjeżdżali kuracjusze z różnych zakątków Europy. Już w 1811 roku znany niemiecki leksykonista Franz Passow opisywał swoje kąpiele na sopockiej plaży, podobnie uczyniła hrabina Waleria Tarnowska w swoich wspomnieniach Mon Journal z 1817 roku.

W 1819 Carl Wagner otworzył tu niewielki zakład kąpielowy składający się z dwóch łaźni.
Jednak za właściwy początek uzdrowiska w Sopocie uznaje się roku 1823, gdy osiadły w Gdańsku lekarz pochodzący z Alzacji - Jean George Haffner otworzył tu własny zakład kąpielowy, dom zdrojowy i jednocześnie objął pozycję głównego lekarza kąpieliska, którego zadaniem była opieka nad przybywającymi tu kuracjuszami. Po śmierci Haffnera funkcję tę pełnili dr Gnuschke, dr Halffter, dr Belnzler, piastujący to stanowisko prawie pół wieku.

Wraz z rozwojem uzdrowiska i jego coraz większą popularnością, a także wraz z pojawieniem się nowych metod leczenia Sopot zyskiwał obiekty lecznicze, liczba przyjmujących tu lekarzy różnych specjalności wzrosła do 10 w 1900 roku. Oprócz zakładu kąpielowego działało tu kilka sanatoriów - 2 sanatoria dziecięce, sanatorium dla osób cierpiących na choroby układu nerwowego i ośrodek dla rekonwalescentów armii pruskiej.

Na początku XX wieku zbudowano nowe łazienki kąpielowe oraz zakład kąpielowy wyposażony w nowoczesne łaźnie, inhalatorium i sprzęty rehabilitacyjne.Tuż po II Wojnie Światowej działało w Sopocie 5 szpitali. Ważnym momentem było powołanie w 1956 roku Szpitala Reumatologicznego, który powstał dzięki zaangażowaniu dr Jadwigi Titz-Kosko.

Wystawa w Muzeum Sopotu prezentować będzie najważniejsze postaci związane z lecznictwem w Sopocie. Zaprezentujemy miedzy innymi przepisy kąpieli leczniczych dr Haffnera, sylwetki wybranych lekarzy żyjących w Sopocie oraz gabinet stomatologiczny sprzed stu lat. Obszerną część wystawy poświęcimy Zakładowi Balneologicznemu i Szpitalowi Reumatologicznemu.

Wystawa powstaje przy współpracy z Muzeum Uniwersytetu Medycznego w Gdańsku, Muzeum Ziemi Puckiej im Floriana Ceynowy w Pucku, Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie i Wojewódzkiego Zakładu Reumatologicznego w sopocie. Patronat nad wystawą objął również Ambasador Francji w Polsce Pierre Buhler, Konsul Niemiec w Gdańsku - Annette Klein i Rektor Uniwersytetu Medycznego w Gdańsku prof. dr hab. n. med. Janusz Moryś.

Opinie

Sprawdź się

Statek S/S Sołdek był: