Wiadomości

stat

Obsesja papieru - obsesja słowa

Wielu uczestników sobotniego wernisażu nie mogło powstrzymać się przed sprawdzeniem, czy wykonane przez artystkę zwoje "tkaniny" rzeczywiście są z papieru.
Wielu uczestników sobotniego wernisażu nie mogło powstrzymać się przed sprawdzeniem, czy wykonane przez artystkę zwoje "tkaniny" rzeczywiście są z papieru. fot. Łukasz Unterschuetz/ trojmiasto.pl

Precyzja wykonania tych dzieł zadziwia, a ilość włożonego w ich powstanie czasu i energii budzi respekt. W Gdańskiej Galerii Miejskiej można oglądać wystawę Katarzyny Józefowicz zatytułowaną "Posłowie".Uhonorowana w 2002 roku "Paszportem Polityki" Katarzyna Józefowicz swoje artystyczne imperium stworzyła z materiału tyleż nietrwałego, co wymagającego od twórcy ogromnej cierpliwości - papieru. Od lat pozostaje wierna temu tworzywu i wyczarowuje z niego kolejne prace, zawsze tak samo zadziwiające swoimi rozmiarami i misterną konstrukcją.

Praca Katarzyny Józefowicz w całości wykonana z wyrazów wyciętych z gazet
Praca Katarzyny Józefowicz w całości wykonana z wyrazów wyciętych z gazet fot. Łukasz Unterschuetz/ trojmiasto.pl
Były już papierowe osiedla mieszkaniowe ("Habitat"), przypominające wielkie, postkomunistyczne budowle, takie jak falowce na Przymorzu. Był też papierowy zbiór słynnych osobistości, wymieszanych z gwiazdkami mniejszego kalibru, połączonych ze sobą w formie monumentalnego kolażu ("Dywan"). Kilka lat temu artystka wykorzystała w swojej pracy ulotki reklamowe i stworzyła z nich kilkaset maleńkich kości do gry, rozrzuconych po podłodze galerii("Gry").

Tym razem, w Gdańskiej Galerii Miejskiej, Katarzyna Józefowicz prezentuje trzy różne obiekty - dwa znane z jej wcześniejszych wystaw i jeden zupełnie nowy. Ten ostatni to wielki zwój papierowych nagłówków gazet, starannie powycinanych i posklejanych ze sobą. Zainstalowany pod sufitem, łagodnie opada ku dołowi i rozpościera się na podłodze, tworząc coś w rodzaju kolorowego dywanu. Próżno szukać w użytych przez artystkę wyrazach jakiegokolwiek sensu - przypadkowe słowa zlewają się ze sobą, tak jak codzienne informacje, które docierają do nas za pośrednictwem Internetu, prasy czy telewizji.

Ciekawie prezentują się zwoje tkaniny, w całości wykonanej z papierowych paseczków. Jest ich kilkanaście - ułożone jeden na drugim kojarzą się z belami materiału w sklepie z pasmanterią. Do złudzenia przypominające miękką dzianinę, są dowodem kunsztu Józefowicz w artystycznym recyklingu - podczas wernisażu wiele osób nie mogło oprzeć się pokusie, by namacalnie sprawdzić fakturę tej niezwykłej tkaniny i ostatecznie przekonać się, że to rzeczywiście papier.

Trzecia część wystawy to instalacja, której najważniejszym elementem są okrągłe płyty stworzone z pociętych w wąskie paski gazet. Tutaj skojarzenia są dwa - szpule z taśmą filmową oraz słoje przeciętego pnia drzewa. Interpretacji i znaczeń można się doszukiwać w nieskończoność - od przemijalności i nietrwałości materii po charakter podawanych przez media informacji, które ulegają błyskawicznemu "przeterminowaniu".

Jedno trzeba jednak stanowczo podkreślić - tym, co budzi prawdziwy podziw dla twórczości Katarzyny Józefowicz, jest ogrom czasu i pracy włożonych przez nią w wykonanie tych dzieł. Wycinanie, przyklejanie, modyfikowanie struktury papieru tak, by podlegała woli artysty, a przy tym zachwycała swoją formą, to zadanie arcytrudne i wymagające niemal benedyktyńskiej cierpliwości. Konsekwentna, wyrafinowana i subtelna twórczość Józefowicz jest dowodem na to, że prawdziwy artysta nie potrzebuje unikalnych i drogich materiałów, by zaprezentować coś wartościowego.

Opinie (6) 1 zablokowana

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

17

listopada

22. Festiwal Jazz Jantar Gdańsk, Klub ŻAK

19

listopada

Mumio: Taki Miks Gdańsk, Stary Maneż

22

listopada

Tydzień Filmu Niemieckiego ... Gdańsk, Kino Żak

Rozrywka

Xanax - otwarcie nowego klubu na Tkackiej
Xanax - nowy klub na Tkackiej
Nocne spacery po Siedlcach: trwają Narracje
Nocne spacery po Siedlcach. Narracje

Kulinaria

Arco by Paco Pérez: hiszpańska kuchnia z widokiem na Gdańsk
Arco by Paco Pérez: kuchnia z widokiem
Kolejny browar rzemieślniczy w Trójmieście
Kolejny browar rzemieślniczy w Trójmieście

Planuj z nami tydzień

Narracje, półmaraton i muzyka Hansa Zimmera. Planuj tydzień
Narracje i muzyka Hansa Zimmera

Sprawdź się

W którym roku ukończono i oddano do użytku budynek Teatru Muzycznego w Gdyni (przy Placu Teatralnym 1), któremu patronuje Danuta Baduszkowa?