• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Obiekt typu wodotrysk

Zapraszamy na uroczyste otwarcie fontann na Hali Targowej w Gdyni 17 grudnia o godz.18:00 na parterze Hali łukowej (wejście od ul. Jana z Kolna).

Zapraszamy na Halę, bo to miejsce z marginesu konsumpcyjnych mód, miejsce spotkań osób starszych i tych z wykluczonych warstw społecznych, przestrzeń zaopatrzenia w towary pierwszej potrzeby, nostalgii i kolejek po mięso prosto od rzeźnika.

W podobnych lokalizacjach zazwyczaj nie stawia się fontann. Fontanny to szyk i prestiż, a targowiska i hale targowe, w swojej klasycznej formie, skazane są przecież na upadek. My jednak zdecydowaliśmy, że właśnie tu, na przekór trendom, postawimy wodotryski, zaś ostateczny głos odnośnie do ich wyglądu leżeć będzie po stronie kupców, kupujących i gości spędzających tu czas. To postulat współpracy, z miłości do miejsca takim, jakim jest ukształtowanym przez lata użytkowania i z szacunku do jego twórców-użytkowników. Przyjdźcie zobaczyć jakie fontanny zostały wybrane, kogo i co upamiętniają.
 
Uroczyste rozpakowanie odbędzie się przy choince w Hali Łukowej.
Mini-debata w akompaniamencie zakąsek również w programie.

 
Projekt jest podsumowaniem rezydencji site-specific, która odbyła się jesienią/zimą 2022 w Halo Kulturze.
 
Alicja Nowicz - Od roku prowadzi program rezydencyjny na który zaprasza do wspólnych projektów artystów zainteresowanych problemem gentryfikacji. Studiowała architekturę wnętrz i sztuki piękne m.in. na Sandberg Institute w Amsterdamie. Przestrzenie tworzone organicznie i oddolnie, ze szczególnym uwzględnieniem targowisk, stanowią obecnie jej główne pole badań.
 
Pola Godot - artystka wizualna i zawodowa wróżka. Studiowała na londyńskim Central St. Martins, współpracowała m.in. z Muzeum Historii Żydów Polskich Polin, Centrum Kultury w Lublinie, kolektywem Turnus, a od kilku lat współpracuje jako tarocistka z Vogue.pl. Interesuje się przepisywaniem historii na perspektywę peryferii.
 
Projekt dofinansowany ze środków miasta Gdynia.

Przeczytaj także

Opinie

Sprawdź się

Gdańska instytucja kulturalna zlokalizowana w zabytkowym budynku dawnej Łaźni Miejskiej nosi nazwę: