• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Wydarzenie już się odbyło

OAS. Wydział Oliwistyki. Katedra Wiedzy. OLIWA POŁUDNIOWA. Wykład

Podczas wykładu pan Marek Chomimcki opowie o terenach leżących na południe od Starej Oliwy, które trafiły po raz pierwszy na łamy historii, kiedy w 1279 roku Cystersi lokowali przy drodze do Gdańska wieś POLANKI ( Polane).

Po kilkunastu latach wieś się całkowicie wyludniła a opuszczone tereny zostały zasiedlone ponownie dopiero w XVII wieku, kiedy oliwscy zakonnicy wydzierżawili je gdańskim patrycjuszom. W taki właśnie sposób powstało siedem lub jak chcą niektórzy badacze-osiem Oliwskich Dworów. Upłynęło znowu kilkaset lat zanim nastąpiła konsekwentna urbanizacja tego terenu. Głównym czynnikiem miastotwórczym było powstanie podstawowej infrastruktury komunalnej jak: ujęcie wody, kolektor ściekowy ( II poł. XIX w.) oraz uruchomienie w 1901 r. elektrycznej linii tramwajowej z Gdańska do Oliwy. Planowa zabudowa trwała także w okresie Wolnego Miasta Gdańska ( liczne osiedla socjalne) i po II Wojnie Światowej ( Szpitale, Miasteczko Uniwersyteckie, Bałtycki Kampus Akademicki i wiele innych).


Znakomity przewodnik i pasjonat Marek Chomicki opowie o południowej części Gdańska Oliwy. Będzie to wirtualna wycieczka uliczkami Grottgera, Żeromskiego, Wita Stwosza, Jana Husa, Derdowskiego, Zacisze, Bażyńskiego, Abrahama, Norblina, Chełmońskiego, Rodakowskiego, Drożyny itp.

Opinie

Sprawdź się

Jednym z najcenniejszych eksponatów Muzeum Narodowego w Gdańsku jest srebrna ozdoba z XIII w., której podstawę stanowi...?