Wiadomości

stat

Nowy klip o bohaterach spod Wizny

W niedzielę odbyła się premiera nowego teledysku do piosenki "40:1" szwedzkiej metalowej grupy Sabaton. Klip o bitwie pod Wizną zrealizował krewny bohaterskiego dowódcy polskich żołnierzy. Wykorzystano w nim fragmenty koncertu Szwedów w Gdańsku.Piosenka Sabatonu "40:1" w czerwcu zeszłego roku zainspirowała jednego z internautów do stworzenia amatorskiego klipu. Gdy teledysk zilustrowany kadrami z filmu "Westerplatte" Stanisława Różewicza, pojawił się na YouTube, obejrzało go dotąd ponad 2 miliony użytkowników Internetu. Ale nie tylko teledysk, ale też grupa Sabaton zdobyła wielu nowych fanów w Polsce.Zawdzięcza to m.in. temu, że piosenka jest niezwykłą lekcją historii dla młodych Polaków w wykonaniu Szwedzkich muzyków. Za temat obrali sobie bohaterskich obrońców spod Wizny w 1939 roku. 720 Polaków pod dowództwem kapitana Władysława Raginisa stawiło czoła 42 tysiącami niemieckich żołnierzy generała Guderiana. W piosence "40:1" szwedzcy metalowcy porównują bohaterstwo Polaków do Spartan walczących pod Termopilami.

W niedzielę w Warszawie miała miejsce uroczysta premiera nowego profesjonalnego teledysku do słynnej w naszym kraju piosenki. Przyjechali na nią muzycy z Sabatonu, twórca amatorskiego teledysku z YouTube, którym okazał się 18 letni uczeń liceum z Tarnowa.

Reżyserem nowego klipu jest Jacek Raginis - który prywatnie jest synem siostrzenicy kapitana Raginisa. W przygotowaniach realizatorskich pojechał do Wizny. - Przychodząc do rozwalonego schronu, w którym zginął kapitan Raginis, dotykając tych kamieni, fragmentów żelbetu, przeżywam niezwykłe doświadczenie historii. O wiele wyraźniejsze i mocniejsze niż w czasie studiów historycznych, które odbyłem - podkreśla reżyser.

Znaczna część zdjęć koncertowych z klipu pochodzi z koncertu grupy Sabaton zorganizowanego w Gdańsku w Święto Niepodległości w 2008 w klubie Centrum Stocznia Gdańska, a także w warszawskim klubie Progresja. W nowym teledysku znajdują się też inscenizowane sceny batalistyczne zrealizowane w Wiźnie i okolicach z udziałem 3 grup rekonstrukcyjnych, uzupełnione archiwalnymi zdjęciami. Klip będzie emitowany m.in. przez MTV i Polsat.

Teledysk powstał za sprawą firmy Eurowork&studies, Stowarzyszeniu Wizna 1939 (w tym roku będzie 70. rocznica bitwy pod Wizną) oraz dzięki gdańskiemu Europejskiemu Centrum Solidarności, które zorganizowało koncert Szwedów. Oprócz teledysku znany malarz i muralista Rafał Roskowiński, stworzył komiks o bohaterach spod Wizny.

Grupa Sabaton już wkrótce ponownie zagości w naszym kraju, a 3 kwietnia wystąpi w gdyńskim klubie Ucho. Towarzyszyć im będą szwedzka grupa Bloodbound i trójmiejski zespół Empire.

Dodaj zdjęcie do artykułu

Opinie (14)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

27

listopada

Kuba Kornacki i zespół Kana... Gdynia, Teatr Muzyczny

27

listopada

Alosza Awdiejew. Moje ulubi... Gdańsk, Filharmonia Bałtycka

29

listopada

Dwudziestolecie Sopockiego ... Sopot, Teatr Na Plaży

Rozrywka

Za sukcesem filmu "Niepodległość" stoją twórcy z Trójmiasta
Trójmiejski wkład w film "Niepodległość"
Pierwsza odsłona Klif Fashion Friday Night za nami
Pierwsza odsłona Klif Fashion Friday Night

Kulinaria

Malika o wielokulturowości w kuchni
Malika o kulinarnej wielokulturowości
Kilkunastu szefów kuchni gotowało w szczytnym celu
Szefowie kuchni gotowali w szczytnym celu

Planuj z nami tydzień

Planuj tydzień: Narracje i dużo koncertów
Planuj tydzień: koncerty i nie tylko