Wiadomości

stat

Nowy klip o bohaterach spod Wizny

W niedzielę odbyła się premiera nowego teledysku do piosenki "40:1" szwedzkiej metalowej grupy Sabaton. Klip o bitwie pod Wizną zrealizował krewny bohaterskiego dowódcy polskich żołnierzy. Wykorzystano w nim fragmenty koncertu Szwedów w Gdańsku.Piosenka Sabatonu "40:1" w czerwcu zeszłego roku zainspirowała jednego z internautów do stworzenia amatorskiego klipu. Gdy teledysk zilustrowany kadrami z filmu "Westerplatte" Stanisława Różewicza, pojawił się na YouTube, obejrzało go dotąd ponad 2 miliony użytkowników Internetu. Ale nie tylko teledysk, ale też grupa Sabaton zdobyła wielu nowych fanów w Polsce.Zawdzięcza to m.in. temu, że piosenka jest niezwykłą lekcją historii dla młodych Polaków w wykonaniu Szwedzkich muzyków. Za temat obrali sobie bohaterskich obrońców spod Wizny w 1939 roku. 720 Polaków pod dowództwem kapitana Władysława Raginisa stawiło czoła 42 tysiącami niemieckich żołnierzy generała Guderiana. W piosence "40:1" szwedzcy metalowcy porównują bohaterstwo Polaków do Spartan walczących pod Termopilami.

W niedzielę w Warszawie miała miejsce uroczysta premiera nowego profesjonalnego teledysku do słynnej w naszym kraju piosenki. Przyjechali na nią muzycy z Sabatonu, twórca amatorskiego teledysku z YouTube, którym okazał się 18 letni uczeń liceum z Tarnowa.

Reżyserem nowego klipu jest Jacek Raginis - który prywatnie jest synem siostrzenicy kapitana Raginisa. W przygotowaniach realizatorskich pojechał do Wizny. - Przychodząc do rozwalonego schronu, w którym zginął kapitan Raginis, dotykając tych kamieni, fragmentów żelbetu, przeżywam niezwykłe doświadczenie historii. O wiele wyraźniejsze i mocniejsze niż w czasie studiów historycznych, które odbyłem - podkreśla reżyser.

Znaczna część zdjęć koncertowych z klipu pochodzi z koncertu grupy Sabaton zorganizowanego w Gdańsku w Święto Niepodległości w 2008 w klubie Centrum Stocznia Gdańska, a także w warszawskim klubie Progresja. W nowym teledysku znajdują się też inscenizowane sceny batalistyczne zrealizowane w Wiźnie i okolicach z udziałem 3 grup rekonstrukcyjnych, uzupełnione archiwalnymi zdjęciami. Klip będzie emitowany m.in. przez MTV i Polsat.

Teledysk powstał za sprawą firmy Eurowork&studies, Stowarzyszeniu Wizna 1939 (w tym roku będzie 70. rocznica bitwy pod Wizną) oraz dzięki gdańskiemu Europejskiemu Centrum Solidarności, które zorganizowało koncert Szwedów. Oprócz teledysku znany malarz i muralista Rafał Roskowiński, stworzył komiks o bohaterach spod Wizny.

Grupa Sabaton już wkrótce ponownie zagości w naszym kraju, a 3 kwietnia wystąpi w gdyńskim klubie Ucho. Towarzyszyć im będą szwedzka grupa Bloodbound i trójmiejski zespół Empire.

Opinie (14) 3 zablokowane

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

25

maja

14. Festiwal Polskich Sztuk... Gdynia, Teatr Miejski

25

maja

Tydzień Białoruski: Nie ma ... Gdańsk, Gdański Teatr Szekspirowski, Instytut Kultury Miejskiej

25

maja

Filmowe wieczory na Wyspie ... Wyspa Sobieszewska, Trałowa 20

Rozrywka

Kulinaria

Planuj z nami tydzień

Sprawdź się

Który duży gdański festiwal o zasięgu międzynarodowym kultywuje tradycje Solidarności w przejawach kultury?