• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Nowoczesny program edukacyjny Muzeum Miasta Gdyni

14 czerwca 2014 (artykuł sprzed 10 lat) 
Muzeum stawia na zajęcia grupowe, wymagające od wszystkich aktywności i zaangażowania. Muzeum stawia na zajęcia grupowe, wymagające od wszystkich aktywności i zaangażowania.

Warsztaty, projekcje, a nawet sety dj'skie to zupełnie nowe propozycje Ośrodka Edukacji Muzeum Miasta Gdyni na najbliższe tygodnie. - Mamy nadzieję, że nasza nowa oferta przyciągnie stałych gości, ale liczymy również na nowych odbiorców - mówi Anna Wróbel-Johnson, kierownik Ośrodka Edukacji Muzeum Miasta Gdyni, która opowiada o szczegółach wydarzeń.



W drugiej połowie czerwca praktycznie codziennie przybywając do Muzeum Miasta Gdyni będzie można trafić na ciekawe wydarzenie. Zadowoleni powinny być wszyscy: dzieci, młodzież i dorośli. Skąd pomysł na nowy program edukacyjny?

Anna Wróbel-Johnson: Program powstał, ponieważ uważamy, że stara dotychczasowa formuła wymaga zmian. Obserwujemy nową tendencję w muzealnictwie. Ośrodki edukacji stają się siłą napędową muzeów. Budują ich tożsamość, udostępniają nowe kreatywne przestrzenie lokalnym społecznościom. Liczymy, że nowa, poszerzona oferta przyciągnie osoby, które do tej pory omijały naszą placówkę.

Muzeum stawia m.in. na kreatywność i nieszablonowość. Muzeum stawia m.in. na kreatywność i nieszablonowość.
Muzeum kojarzy się z nudnym zwiedzaniem zakurzonych eksponatów. Patrząc na wydarzenia, widać wyraźnie, że odchodzicie od tej tendencji.

Chcemy na nowo zbudować więź z publicznością, która będzie mogła dotknąć, posmakować sztuki. Stawiamy na bezpośrednie doświadczenie. Celem jest ożywienie placówki, a przez to wzbogacenie oferty edukacyjnej miasta. W sensie merytorycznym, nowy program edukacyjny jest podzielny na konkretne serie. To Miastomania, Muzeomania, Modernizmy i Modernizacje. Za nimi kryją się konkretne wydarzenia.

Chcemy też, żeby zwiedzanie mogło odbywać się z kuratorem danej wystawy. Dzięki temu goście dowiadują się, jak odczytywać sztukę, czy prezentowane wartości materialne. Mogą również tworzyć własne interpretacje, budować własne historie. Na początek proponujemy dwie wystawy "Gdyńskie letnisko przełomu XIX i XX wieku" i "Wojciech Jakubowski". Warto pojawić się u nas także 17 czerwca, kiedy będzie można wziąć udział w wykładzie Huberta Bilewicza, historyka sztuki Uniwersytetu Gdańskiego inaugurującego serię Muzeomania. To postać znana w Trójmieście, znakomity mówca, dlatego już teraz zapraszamy na na godz. 19 do naszego muzeum.

Jakie jeszcze ciekawe wydarzenia przygotowaliście dla odwiedzających?

14 i 28 czerwca zapraszamy dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym na warsztaty zatytułowane: Śladami tajemniczej mapy, podczas których uczestnicy poznają mapy starej Gdyni. 21 czerwca pilotażowe warsztaty dla animatorów i nauczycieli - jak uczyć dzieci o architekturze, prowadzone przez Fundację Architektura Plus. Młodzież i studentów z pewnością zaciekawi dj set i wykład dotyczący początków elektroniki i narodzin eksperymentu. Odbędzie się on 26 czerwca. Dzień później zapraszamy na projekcję niezapomnianego filmu pt. "Przygoda na Mariensztacie" Leonarda Buczkowskiego z 1953 z wprowadzeniem Jacka Friedricha - Dyrektora Muzeum Miasta Gdyni.

Nowy program edukacyjny to także nowe nazwiska realizatorów poszczególnych wydarzeń.

Oprócz znanych historyków sztuki i pedagogów: Jacka Friedricha, Huberta Bilewicza oraz Małgorzaty Cackowskiej. warto wspomnieć też o Agnieszce Sikorze, która poprowadzi zajęcia dla przedszkolaków. Jest autorką wielu kreatywnych warsztatów promujących literaturę, zabawy ruchowe i rozwój osobisty dzieci. Kwestią muzyki nowoczesnej zajmie się Marcin Dymiter, producent tworzący instalacje dźwiękowe, słuchowiska radiowe, muzykę do filmów, spektakli, wystaw publicznych.

* możliwość dodania komentarzy lub jej brak zależy od decyzji firmy zlecającej artykuł

Miejsca

Opinie (7)

  • Muzeum gdyńskie jest nie tylko młode, ale powinno być ze wszech miar nowoczesne (2)

    - za równo w innowacyjnej prezentacji, jak równiez otwarte na edukacje i codzienność. Winno być odpowiedzią na coraz częściej artykułowaną potrzebę upubliczniania się muzeum, a także zorientowania na nowe środowiska i nowe formy aktywności. Gdyńskie Muzeum powinno wychodzić naprzeciw postulatom aktywnego udziału muzeum w budowie tożsamości miasta, ale także w projektowaniu i wdrażaniu nowoczesnych metod edukacji kulturalnej, opartych przede wszystkim na partycypacji, a nie, jak w tradycyjnym modelu, na biernej obserwacji. Pokazanie antropologii codzienności w tworzeniu naszego wspaniałego miasta, to też powinno być nowe wyzwania dla gdyńskiego muzeum i stanowić próbę uwrażliwienia jego pracowników na znaczący materiał i potencjał kulturowy, jaki niesie ze sobą modernistyczna codzienność.

    • 4 3

    • Re (1)

      Co za bełkot - " znaczący materiał i potencjał kulturowy"?

      • 3 2

      • Widać inteligencje i intelekt masz PO byłej minister

        więc co tu się dziwić. Mam nadzieje, że "choć urodą i wdziękiem" jej dorównujesz?

        • 2 3

  • czy to muzeum, czy park Eksperyment? (1)

    Od lat uczęszczałam z dziećmi do muzeum gdyńskiego jako nauczycielka. Od pół roku nie dzieje się NIC! Brakuje oferty dla nas. Chcecie budować nową publiczność - rozumiem te potrzeby, ale co z placówkami szkolnymi? Od lat było wiele ciekawych dla szkół tematów w tym muzeum. Piszecie, że "muzeum kojarzy się z nudnym zwiedzaniem zakurzonych eksponatów". Piszecie, że widzicie dużą potrzebę zmian w edukacji muzeum, a zarówno ja, inni nauczyciele z mojego środowiska, jak i dzieci, z którymi uczęszczałam na zajęcia twierdziły, że zajęcia w muzeum były bardzo ciekawe. Proponowane nowe treści i formuły nie są adresowane do szkół, bardzo żałuję, że nie zaprasza się już nas do muzeum.

    • 12 2

    • Coraz mniej muzeum jest w tym muzeum. Dj-e, eksperymenty, modernizacje, współczesność, a gdzie historia, dobre wystawy? Ostatnia wystawa Arkadia wygląda jak... kartonowy pałac króla żebraków pod mostem... Treści bardzo ciekawe, a sposób wystawienia - jakbym do piwnicy babci zszedł.

      • 5 2

  • a co z wystawami? też coś się zmieni na lepsze?

    • 2 2

  • MM Modernizm - propozycja kulturalno - edukacyjna

    Obecnie w muzeum miasta Gdyni można być uczestnikiem wystawy MM Modernizm - to propozycja o charakterze kulturalno-edukacyjnym, która przy pomocy potencjału innowacyjnej technologii stwarza możliwość nawiązania nowych relacji między artystami a publicznością. Inastalacja łączy muzykę i sztuki plastyczne (fotografię, film) tworząc ciekawe narzędzie dydaktyczne. Stworzone na tej bazie warsztaty przedstawią epokę dwudziestolecia międzywojennego w szerokiej perspektywie, pomagając przyswoić wiedzę w sposób nowatorski bez szkolnych ławek i zeszytów, wspierając ofertę edukacyjną Muzeum Miasta Gdyni skierowaną do szkół. Warsztaty opracowywane we współpracy z uczelniami Trójmiejskimi i będą niedługo dostępne.

    MM Modernizm to multimedialna instalacja, w której człowiek jest podmiotem, a nie jedynie biernym odbiorcą przekazu. Wkomponowany pomiędzy obrazy i muzykę za pomocą magii nowoczesnej technologii przenosi się do modernistycznej Gdyni lat 30 tych. Wystawa nie jest więc statycznym dziełem do podziwiania lecz zaskakującą interaktywną grą, w której widz jest niezbędnym elementem całości. Twórcom zależało na tym, by kontakt ze sztuką, poza konsumpcją estetycznie zaserwowanej formy był dla zwiedzających źródłem zarówno wiedzy jak i inspiracji, by pomógł nawiązać nowy dialog pomiędzy pokoleniami, ożywić historię.

    Zapraszamy serdecznie - wernisaż MM Modernizm 17.06 o godz. 20:15, wcześniej ciekawy wykład Huberta Bilewicza, historyka sztuki Uniwersytetu Gdańskiego inaugurującego serię Muzeomania.

    • 4 6

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Pobożni i cnotliwi. Dawni gdańszczanie w zwierciadle sztuki (1 opinia)

(1 opinia)
20 zł
spotkanie, wystawa, warsztaty

Kultura ludowa Pomorza Gdańskiego

wystawa

Wystawa "Kajko, Kokosz i inni"

wystawa

Sprawdź się

Sprawdź się

Które święto przyczyniło się do powstania teatru antycznego?

 

Najczęściej czytane