Impreza już się odbyła
PATRONAT

Nocne Podglądanie Wszechświata (1 opinia)

Perseidy, zwane łzami świętego Wawrzyńca można oglądać od lipca do września, jednak apogeum tego zjawiska przypada na połowę sierpnia. Dlatego z myślą o miłośnikach astronomii i sympatykach wszystkiego, co we Wszechświecie piszczy, organizujemy kolejną edycję wydarzenia Nocne Podglądanie Wszechświata.

UWAGA: NOWA LOKALIZACJA!
Wydarzenie odbędzie na Równi ogniowej, do której dojść należy od ul. 3 Maja, przy Sądzie Rejonowym. Ze względu na odbywające się w tym czasie przygotowania do United Arts Festival, główny plac Hevelianum będzie niedostępny, zamknięte zostaną też wejścia i parkingi na ul. Gradowej. Warto więc na miejsce przyjechać komunikacją miejską.

MAPA


PROGRAM

OBSERWACJE ASTRONOMICZNE

20:00-24:00 | Niskie Czoło Kurkowe
Obserwacje spadających Perseidów i nieba opatrzone opowieściami astronomów Hevelianum. Przyjrzyj się cieniutkiemu rogalikowi Księżyca, podejrzyj księżyce Jowisza, podziwiaj pierścienie Saturna i policz spadające gwiazdy. Ile gwiazd, tyle życzeń do spełnienia, przygotuj więc ich listę na tę noc!
-> Możesz zabrać własny sprzęt obserwacyjny i koc. Przyda się też spray na komary.

ASTROWARSZTATY
20:00-24:00 | Równia ogniowa
Interaktywne warsztaty, podczas których możesz samodzielnie zbudować obrotową mapę nieba wraz z latarką z czerwonym światłem i wykorzystać ją do obserwacji.

KINO POD GWIAZDAMI
20:00-24:00 | kojec Galerii Strzeleckiej
Pozasłoneczni przybysze, kosmiczna podróż wody, tajemnice Marsa i historie gwiazdozbiorów to tylko kilka tematów, które zgłębiają twórcy Astronarium. Posłuchaj opowieści o tajemnicach Wszechświata i polskich naukowcach, którzy je odkrywają.

O TYM, CZY GWIAZDY SPADAJĄ - POKAZ ASTRONOMICZNY
20:00-20:30 | 21:00-21:30 | 22:00-22:30 | sala Newtona w Galerii Strzeleckiej
Z jakim obiektem związane są sierpniowe spadające gwiazdy? Jak wygląda kometa? Co różni meteor od meteorytu? Podczas pokazu dowiesz się, jak odróżnić kosmiczne odłamki od ziemskich kamieni, a my spróbujemy odpowiedzieć na nurtujące Cię pytania, nawet te z kosmosu.

ARTA FOC - TEATR TANCERZY OGNIA
23:00-23:30 | kojec Galerii Strzeleckiej
Artystyczny pokaz tańca z ogniem, bogaty w najbardziej zaawansowane techniki i najlepsze efekty fireshow, nawiązujący do rozświetlonego gwiazdami nieba oraz astronoma Jana Heweliusza. Zobaczcie niezwykłą interpretację jego miłości do Elżbiety i drogę wśród gwiazd. Uczestnicy pokazu, skąpani w deszczu wielobarwnych iskier, na długo zapamiętają tę noc

UWAGA! Program może ulec zmianie ze względu na pogodę.

Udział we wszystkich aktywnościach jest BEZPŁATNY. Na warsztaty obowiązują wejściówki (do odbioru w punkcie info podczas wydarzenia).

Wydarzenie jest częścią projektu SPINaj naukę, inicjatywy Stowarzyszenia Społeczeństwo i Nauka (SPIN), które współtworzy Hevelianum. Stanowi także część obchodów 410. rocznicy urodzin Jana Heweliusza, patrona Hevelianum, jednego z najwybitniejszych przedstawicieli świata nauki XVII wieku. Program całorocznych obchodów można znaleźć na stronie www.janheweliusz.pl.

Opinie (1)

  • Jak rozpaczliwie mało jest takich imprez w Gdańsku...

    :(

    • 1 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Sprawdź się

Jaka była pierwsza wystawa w Żaku w Gdańsku, podczas której pokazano m.in. wykopane karabiny z czasów wojny?