• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Niezobowiązująca lektura na wakacje - "Miłość z widokiem na morze"

Magdalena Raczek
27 lipca 2021 (artykuł sprzed 2 lat) 
Antologia "Miłość z widokiem na morze" z powodzeniem znajdzie czytelników i czytelniczki pośród wielbicieli literatury obyczajowej. Antologia "Miłość z widokiem na morze" z powodzeniem znajdzie czytelników i czytelniczki pośród wielbicieli literatury obyczajowej.

Wakacje to czas, gdy częściej i chętniej sięgamy po lekturę - jedni wybierają książki obszerniejsze i poważniejsze, inni preferują raczej krótsze formy i lżejsze pod względem podejmowanej tematyki. W tej drugiej kategorii świetnie sprawdzają się popularne gatunki, takie jak kryminały czy powieści i opowiadania obyczajowe. "Miłość z widokiem na morze" (wyd. Muza) wpisuje się w ten trend. To zbiór opowieści idealnych na lato, który oczywiście można czytać też poza sezonem, wspominając letnie dni.



Recenzje książek z Trójmiasta



Zbiory opowiadań obyczajowych cieszą się coraz większą popularnością i pojawiają się na naszym rynku wydawniczym dość często, zwykle przy jakiejś okazji. Motywami przewodnimi takich publikacji najczęściej są święta (np. antologia "PS. I życzę Ci dużo miłości"), Dzień Matki ("Teraz cię rozumiem, mamo"), walentynki ("Zakochane Trójmiasto"), a także wakacje i letnie miłości ("Zakochane Zakopane latem" czy "Gorące lato").

"Miłość z widokiem na morze" "Miłość z widokiem na morze"

Osiem historii o miłości nad morzem



Łatwe, szybkie i przyjemne w czytaniu, z ciekawymi, życiowymi historiami trafiają w gust i potrzeby czytelniczek szukających w wakacje lektury raczej nieskomplikowanej, pełnej wzruszeń, ale i dobrego humoru. Taka jest właśnie, wydana przez oficynę Muza, antologia pt. "Miłość z widokiem na morze", w której znalazło się osiem historii o miłości nad morzem, opowiedzianych przez mistrzynie polskiej literatury obyczajowej: Ilonę Gołębiewską, Magdę Knedler, Agnieszkę Krawczyk, Agnieszkę Lingas-Łoniewską, Katarzynę Misiołek, Nataszę Sochę, a wśród nich znalazły się także dwie znane i lubiane trójmiejskie autorki - Małgorzata Warda oraz Magdalena Witkiewicz.

Miłość ma różne oblicza



W związku z tym, że w zbiorze znalazło się osiem różnych utworów, jakie wyszły spod piór ośmiu rozmaitych pisarek, prezentujących odmienny styl i niejednakowy poziom, książka jest różnorodna i ciekawa. Każdy utwór to zaproszenie do innego świata, a to, co je łączy, to główny motyw oraz miejsce akcji, czyli miłość nad polskim morzem w różnych wydaniach. Nie brak tu pierwszych zauroczeń, niewinnych flirtów, ale i wspomnień miłości z dawnych lat czy też relacji małżeńskich. Miłość ma różne oblicza i takie właśnie są też opowiadania z omawianego tomu.

Osiem różnych opowieści



Antologię otwiera "Pokój z widokiem na morze" Nataszy Sochy - historia Marianny i Karola, wieloletniego małżeństwa, które planuje swoje rozstanie. Niespodziewanie jednak zostają oni uziemieni w jednym pokoju w nadmorskim pensjonacie w związku z panującą epidemią i wymaganą kwarantanną. Ich losy zmienią się nieoczekiwanie nawet dla nich samych.

Magdalena Witkiewicz, autorka opowiadania "Wyjątkowo zimny maj", postawiła na bardziej pogmatwaną opowieść o niełatwej miłości Agnieszki i Piotra, która nie mogła się spełnić, gdy byli oni młodzi, ale znalazła swój szczęśliwy finał, gdy bohaterowie dojrzali. Bo jak mawia znane porzekadło: Stara miłość nie rdzewieje.

Z kolei "Guaguanco" Magdy Knedler to historia Olgi - właścicielki helskiego pensjonatu, w którym przecieka dach, dawnej tancerki, oraz jej partnera Roberta, którzy byli parą w tańcu i w życiu, ale rozstali się, a teraz wciąż żyją przeszłością i nie potrafią sobie ułożyć życia na nowo. Sytuacja się komplikuje, gdy pojawia się ten trzeci - Jacek, dawny kolega i nowa szansa na miłość dla Olgi.

"Przygoda" Agnieszki Krawczyk opowiada o starszej, nieco zapomnianej, lecz wciąż atrakcyjnej i podobającej się nawet młodszym mężczyznom aktorce - Julicie Kostrzyckiej, która nie radząc sobie z utratą popularności, przelewa swoje niespełnione ambicje na córkę. Ciekawie w tym utworze jest pokazana właśnie toksyczna więź matki i córki, która patrzy inaczej na świat i walczy wciąż z rodzicielką o prawo do własnych wyborów. Dodatkowym smaczkiem jest to, że akcja rozgrywa się w sopockim Grand Hotelu i w jego okolicach.

W "Chwili zapomnienia" Ilona Gołębiewska porusza temat kryzysu w związku Doroty i Kamila, samotnych w swoim małżeństwie, którzy decydując się na zakup wymarzonego "domu jak z bajki", sprawili, że ich życie zaczęło kręcić się wokół pracy, zarabiania i spłacania kredytu. Małżonkowie coraz bardziej oddalają się od siebie aż do tytułowej chwili zapomnienia, gdy jedno z nich stanie na granicy zdrady. Czy posunie się za daleko? Dowiecie się sami, czytając to opowiadanie. Interesujące jest pokazanie sytuacji z obu stron konfliktu.

"Pomiędzy kartami książek" Agnieszki Lingas-Łoniewskiej to utwór, który przenosi nas do Brzeźna. Bohaterami są bibliotekarka oraz przystojny policjant prowadzący śledztwo w sprawie seryjnego zabójcy. To historia z dreszczykiem, zdecydowanie inna od pozostałych. Autorka zabiera nas do znanych gdańszczanom miejsc, takich jak biblioteka na ulicy Dworskiej w Gdańsku, molo i plaża w Brzeźnie, a także popularna tamtejsza restauracja Gruba Ryba. Historia dzięki tym swojskim lokacjom nabiera dodatkowych rumieńców.

"To, co najważniejsze" Katarzyny Misiołek przenosi nas z kolei do Juraty i opowiada o nieudanym związku Artura i Beaty. Tutaj również mamy do czynienia z toksyczną matką i narzucaniem przez nią swojej woli i widzenia świata córce. Jest również podjęty bardzo ciekawy wątek ojca samotnie wychowującego dziecko.

Książkę zamyka opowiadanie "Jak dzień i noc" Małgorzaty Wardy, które jest historią dwóch przyjaciółek - Niny i Hani, znających się od dzieciństwa spędzanego razem na osiedlowym trzepaku i betonowym podwórku. Trudne wybory, które weryfikuje życie, przyjaźń i miłość na odległość, poszukiwanie siebie i swojego miejsca na świecie to motywy tego opowiadania.

***
"Miłość z widokiem na morze" pokazuje nam to znane wszystkim i skomplikowane uczucie, które ma różne odcienie i przyjmuje rozmaite oblicza. Ciekawe są w tej antologii wątki miłości nie tylko damsko-męskiej, ale i tej rodzicielskiej i przyjacielskiej. Antologia na pewno z powodzeniem znajdzie czytelników i czytelniczki pośród wielbicieli tego gatunku, a także wśród osób szukających lekkiej i niezobowiązującej lektury na wakacje.

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (19)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Pobożni i cnotliwi. Dawni gdańszczanie w zwierciadle sztuki (1 opinia)

(1 opinia)
20 zł
spotkanie, wystawa, warsztaty

Kultura ludowa Pomorza Gdańskiego

wystawa

Wystawa "Kajko, Kokosz i inni"

wystawa

Sprawdź się

Sprawdź się

Jaki musical nigdy nie był wystawiony w Teatrze Muzycznym w Gdyni?

 

Najczęściej czytane