- 1 Grzyb i brak prądu. Znany budynek się sypie (214 opinii)
- 2 "Oscarowy" wieczór z muzyką fimową (7 opinii)
- 3 Świetny musical Teatru Komedii Valldal (17 opinii)
- 4 Tłumy na spotkaniu z autorem "Sopotów" (22 opinie)
- 5 Zmarł twórca Teatru Ekspresji (17 opinii)
- 6 Spacer po parku Oliwskim szlakiem rzeźb (34 opinie)
Co czytać? Nietypowy poradnik, powieści i kulinarne historie
W naszym cyklu Zaczytane Trójmiasto znajdziecie nowości wydawnicze z trójmiejskim akcentem. Polecamy tu książki autorów z Trójmiasta oraz te, których akcja dzieje się w naszym regionie lub tematycznie go dotyczą. Są to publikacje wszelkich gatunków - od powieści, przez poezję, książki popularnonaukowe, pozycje dla dzieci i młodzieży, po albumy i inne. W tym odcinku m.in. nietypowy poradnik, thriller kryminalny i opowieści z jedzeniem w tle.
Wydawnictwa z Trójmiasta
Nasze rekomendacje tworzymy we współpracy z lokalnymi wydawcami, a także na podstawie kwartalnika "Nowości Regionalne". Obecnie jest już dostępny 35 numer "Nowości Regionalnych" wydawanych przez Wojewódzką i Miejską Bibliotekę Publiczną im. Josepha Conrada Korzeniowskiego w Gdańsku, z którą również współpracujemy. W naszym cyklu staramy się pokazać całe spektrum dotyczące lokalnego rynku wydawniczego, odnotowując zarówno najważniejsze premiery oraz znane nazwiska, jak i te niszowe, a także książki debiutantów oraz samowydawców. Nie są to recenzje książek - recenzjami zajmujemy się w osobnym dziale, do którego czytania również zachęcamy.
Top 5 najważniejszych książek 2022 roku
"Lazurowa idea. O rzeczywistości" Zellkera
Zellker to pseudonim literacko-filozoficzny Józefa Częścika (ur. 1955), nauczyciela, filozofa wolnego strzelca, pisarza, redaktora, wydawcy, przedsiębiorcy, współwłaściciela Grupy Wydawniczej Harmonia. Studiował na KUL-u w latach 1974-1980. Od końca lat 70. XX wieku pracuje nad systemem filozoficznym zwanym lazurową ideą, który zostanie przedstawiony w powstającym obecnie kilkutomowym opus vitae autora. "O rzeczywistości" jest pierwszą częścią tego dzieła i stanowi zaproszenie do fascynującego świata filozofii - nie tylko dla filozofów. Autor książki "Lazurowa idea. Dialogi na każdy dzień tygodnia. Część 1. O rzeczywistości" (wyd. Grupa Wydawnicza Harmonia. Wydawnictwo UNUO) w przystępny sposób łączy wiedzę z zakresu filozofii, fizyki, chemii oraz biologii. Pokazuje bogactwo, różnorodność, ale i jedność rozmaitych obszarów rzeczywistości. Udowadnia, że podział na odrębne dziedziny naukowe to w dużej mierze konwencja stworzona przez człowieka. Zainspirowany dziełami Platona, wraca do tradycyjnej, szlachetnej i przyjaznej dla czytelnika formy dialogu, zapraszając go do uczestnictwa w toczonej na kartach książki rozmowy. Na końcu każdego rozdziału znajduje się streszczenie omawianych w nim zagadnień.
Polecamy również: Książki historyczne o Trójmieście
"Hashtag: moje_piękne_życie" Katarzyny Misiołek
"Hashtag: moje_piękne_życie" (wyd. Novae Res) to powieść obyczajowa Katarzyny Misiołek, znanej autorki mieszkającej w Gdyni. Słodko-gorzka historia o tym, jak często pozory mylą. Poznajemy dwie Joanny. Pierwsza jest popularną instagramerką, "kreatorką szczęścia" współpracującą z wieloma modnymi firmami. Jej dom pod lasem to iście bajkowa oaza spokoju, stworzona, by codziennie smakować uroki życia. Joanna numer dwa jest żoną znanego, aroganckiego biznesmena, synową jego matki wiedźmy i matką krnąbrnej córki. Obie Joanny spotykają się w ciele czterdziestoletniej kobiety, zmagającej się ze wspomnieniem tragicznego wydarzenia sprzed lat. Kolejne maski mają pozwolić jej na prowadzenie normalnego, ustabilizowanego życia w świecie, w którym najważniejsze są pozory. Ale one nigdy nie zastąpią prawdziwego szczęścia... Czy Joanna znajdzie w sobie siłę, by wyrwać się z matni pięknych złudzeń? Dowiecie się z książki.
Przeczytaj także: Świąteczny prezentownik: bardzo trójmiejskie książki
"Black Notes" Moniki Kwiatkowskiej i Ariela Kamińskiego
Pierwotnie miała być na użytek własny. Autorzy uznali jednak, że jest to coś, czym warto się podzielić z innymi. To książka dla kogoś, kto chce wprowadzić zmiany w swoim życiu, pójść własną drogą, rozwijać się, stać się najlepszą wersją siebie. "Black Notes" (wyd. Sorus) nie jest jednak kolejną książką o tym, że wystarczy motywacja, a wszystko osiągniesz. Autorzy podejmują temat ciemnej strony w podążaniu za marzeniami. Doradzają, jak przygotować się do drogi po sukces oraz jak go utrzymać. Jest to opisane krótko, ale dosadnie, pozostawiając czytelnikowi przestrzeń do przemyśleń i wniosków. "Black Notes" podkreśla, że świadomość, iż nie wszystko będzie się układało według planu, daje przewagę w starciu z przeciwnościami. Monika Kwiatkowska i Ariel Kamiński to przedsiębiorcy, mieszkańcy Rumi. Rozwijają firmę z zabezpieczeniami przeciwpożarowymi, jednocześnie pracując nad kilkoma innymi projektami. Ich motto brzmi: "Chcesz być szczęśliwy - stwórz sobie życie pełne perspektyw".
Polecamy także: Książki z Trójmiasta w świątecznym klimacie
"Wachmistrz. Dogrywka" Krzysztofa Bochusa
"Wachmistrz. Dogrywka" Krzysztofa Bochusa (wyd. Skarpa Warszawska) to powieść zaliczana do serii "Christian Abell", która bezpośrednio kontynuuje historię znaną z "Wachmistrza". Wracamy w niej do Wolnego Miasta Gdańska lat 30. XX wieku, kiedy przez miasto przetacza się fala spektakularnych kradzieży. Celem złodziei padają wille zamożnych gdańszczan: znikają kolekcje sztuki, waluta, cenna biżuteria. Pojawia się pierwszy trup. Śledztwo zostaje zlecone Abellowi i Kukulce. Wygląda na to, że kradzieży dokonują ludzie, stylizujący się na proletariackich mścicieli. Sprawcy obrabowują bowiem tylko bogatych, pozostawiając w okradanych rezydencjach dwuznaczne cytaty z Biblii. Śledztwo nie jest proste. Ktoś umiejętnie zaciera ślady, likwidując niepożądanych świadków. Tropy wiodą daleko w przeszłość, o której bohaterowie woleliby zapomnieć. W tle rozgrywa się jeszcze jeden dramat. Kukulka nie zapomina o ludziach, którzy skrzywdzili i okaleczyli jego siostrę. Nie spocznie, dopóki nie wyrówna wszystkich rachunków z przeszłości.
Przeczytaj także: Krzysztof Bochus: Sopot jest idealną scenerią dla kryminału
"Kania na talerzu" Johna Borrella
"Kania na talerzu" Johna Borrella (wyd. Charles Glass Books) to zdecydowanie więcej niż tylko książka kucharska - niezwykłe historie inspirowane jedzeniem i winem autor opowiada z prawdziwą pasją i swadą. Zanim osiedlił się w Polsce, otworzył na Kaszubach hotel Kania Lodge i założył Wine Express - pierwszą w kraju wysyłkową firmę winiarską - John Borrell pracował jako korespondent wojenny dla magazynu "Time". W ostatnim okresie swojej kariery był szefem redakcji tego pisma na Europę Wschodnią i Bałkany, relacjonując upadek komunizmu. O tym czasie i pracy dziennikarskiej, dzięki której trafił do Azji, Afryki, Ameryki Łacińskiej i na Bliski Wschód, pisze we wspomnieniowej książce "Przebłysk słońca". Ukazała się ona po wcześniejszej autobiografii, "Nad Jeziorem Białym", w której autor relacjonuje dobre i gorsze chwile podczas budowy hotelu. W recenzji tej książki opublikowanej przez londyński "The Spectator" wielokrotnie nagradzana pisarka Anne Applebaum nazwała Borrella "kaszubskim Don Kichotem", doceniając rolę, jaką odegrał w procesie transformacji i przejścia do demokracji i kapitalizmu w Europie Wschodniej. W "Kania na talerzu" Borrell relacjonuje kulinarne przygody, jakie wraz z żoną przeżyli w swoim kaszubskim hotelu i innych zakątkach świata.
Przeczytaj też: John Borrell. Mógł wybrać świat, wybrał Kaszuby
"Naiwna" Moniki Koszewskiej
"Naiwna" (wyd. 1PUNKT Sp. z o.o.) to kolejna książka Moniki Koszewskiej inspirowana życiem. Tym razem główna bohaterka, Małgorzata, choć jest inteligentną studentką anglistyki, daje się omotać mężczyźnie, który z dżentelmena zmienia się w oprawcę. Bita i poniżana godzi się zostać jego żoną i urodzić jego dziecko, choć wie, że wiąże się z kłamcą. Dlaczego to robi? Bo wstydzi się być samotną matką i chce, żeby jej córka miała ojca. A może po prostu jest naiwna? Dlaczego Euzebiusz wytypował ją na surogatkę i czy molestowanie seksualne, którego doświadczył w dzieciństwie od ojca Małgorzaty, tak bardzo odmieniło jego życie i stosunek do Kościoła? Czy los da Małgorzacie szansę na powrót do normalności, czy pozwoli, by zło triumfowało? Tak jak w poprzednich książkach Moniki Koszewskiej narracja w powieści jest pierwszoosobowa, co sprawia, że czytelnik utożsamia się z bohaterką i przeżywa jej rozterki.
Recenzje książek z Trójmiasta
Na koniec jak zawsze przedstawiamy rekomendacje wydawców i bibliotekarzy.
Wydawca poleca
Tytuł: "Obrazowanie natury w nowożytnym Gdańsku. O kulturze kolekcjonerskiej miasta"
Autor: Anna Sobecka
Wydawnictwo: słowo/obraz terytoria
- Od początku nowożytności zaczynają w Gdańsku powstawać kolekcje prywatne. Aż do XIX wieku domy przede wszystkim uczonych mieszczan gdańskich zapełniają się ozdobnymi naczyniami, cennymi tkaninami, trofeami myśliwskimi, bronią, a także obrazami, rysunkami i grafikami oraz - zbieranymi z nie mniejszą pasją - naturaliami. W owym czasie zainteresowanie przedmiotami kolekcjonerskimi różnego typu stało się jednym z wyznaczników kultury miasta - dowiemy się tego z książki, która została nagrodzona Nagrodą Komitetu Badań o Sztuce PAN 2022. Jej autorka - Anna Sobecka - jest historyczką sztuki, nauczycielką akademicką i kuratorką od 2014 roku związaną z Instytutem Historii Sztuki Uniwersytetu Gdańskiego. Naukowo zajmuje się sztuką nowożytną, ze szczególnym uwzględnieniem malarstwa, grafiki i rzemiosła artystycznego. Specjalizuje się też w badaniu przedmiotów artystycznych tworzonych z bursztynu. Fascynuje ją historia kolekcjonerstwa, współczesne wystawiennictwo oraz sztuka w przestrzeni społecznej - informuje wydawca.
Bibliotekarz poleca
Tytuł: "Tczewski stos"
Autor: Alois Jirásek
Tłumacz: Mariola Guzy
Wydawnictwo: Miejska Biblioteka Publiczna w Tczewie
- Napisana w 1891 r. przez Aloisa Jiráska (1851-1930) - czeskiego pisarza i dramaturga, autora książek historycznych, traktowanego w Czechach jak w Polsce Henryk Sienkiewicz - opowieść "Tczewski stos" po ponad 130 latach doczekała się tłumaczenia na język polski. Autor podjął w niej temat wojny Polski z Krzyżakami w latach 1431-1435, koncentrując się na wydarzeniach z sierpnia 1432 r. na Pomorzu Gdańskim. Bohaterami są czescy radykalni husyci, tzw. sierotki, którymi dowodził Jan Čapek z Sán, współpracujący i walczący z Polakami przeciw rycerzom i najemnikom krzyżackim. Uczestniczyli oni m.in. w nieudanym oblężeniu Chojnic i w bitwie o Tczew. W efekcie walk siły rycerzy zakonnych spustoszyły Tczew i okolice Gdańska, a następnie koło Oliwy (około 4 września) dotarli do Morza Bałtyckiego. Skutki wojny na ziemi pomorskiej były tak dotkliwe, że, według Krzyżaków pozostało na tym obszarze jedynie 14 niezniszczonych wsi - rekomenduje Iwona Joć-Adamkowicz, kierownik Działu Regionalnego - starszy kustosz Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w Gdańsku.
Konkurs zakończony
Szczegóły konkursu
Książkami nagrodzimy najciekawsze naszym zdaniem odpowiedzi na zagadnienie konkursowe.
Czas trwania konkursu
4.01.2023 g. 14:00 - 5.01.2023 g. 14:00
Nadesłano 39 odpowiedzi
Zwyciezcy
Karolina S., Ewa S., Grzegorz B., Maria C.
Miejsca
Opinie wybrane
-
2023-01-04 14:59
Każdy czyta co lubi i jak chce (2)
Lubię czytać Dostojewskiego przy winie i kocie.
- 10 3
-
2023-01-05 12:06
jak próbuję się odnaleźć sięgam po "Śmierć Iwana Ilicza" Lwa Tołstoja.
- 1 1
-
2023-01-06 19:47
A ja właśnie przeczytałam książkę pt. "Lenin" Ossendowskiego.
- 1 0
-
2023-01-04 14:58
Kryminaly pisarki z Trojmiasta Malgorzaty Sobczak to sa tez naprawde bardzo wciagajace (1)
i godne polecenia. szkoda,ze nie powstal zaden film nakrecony na podstawie jej trylogii: Czerwien, Czern i Biel.
- 11 1
-
2023-01-04 16:25
Będą nakręcone.
Pół roku temu, prawa filmowe do serii "Kolory zła" nabyła firma producencka Aurum Film (na ich koncie między innymi "Boże Ciało" czy "Ostatnia rodzina") Zdjęcia do "Czerwieni" ruszają w tym roku.
- 6 1
-
2023-01-04 15:17
Proszę pamiętać
Żeby w opowieściach pomiędzy słowami polskimi koniecznie wpisywali: "Ok" "Sorry" i t.d. Teraz to bardzo modne.
A w przyszłości można nawet i coś z języka arabskiego, japońskiego i t.g.
Dziękuję- 8 5
Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.