• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Książki z Trójmiasta w świątecznym klimacie

Magdalena Raczek
12 grudnia 2022, godz. 08:30 
Opinie (24)
Najnowszy artykuł na ten temat Co zrobić z choinką po świętach?
Jak co roku w grudniu w księgarniach pojawiło się wiele książek, które przeniosą nas w świąteczny klimat. Znaleźliśmy dla was takie pozycje autorów z Trójmiasta i okolic. Jak co roku w grudniu w księgarniach pojawiło się wiele książek, które przeniosą nas w świąteczny klimat. Znaleźliśmy dla was takie pozycje autorów z Trójmiasta i okolic.

Jak co roku o tej porze w księgarniach można wypatrywać książek, które przeniosą nas w świąteczny klimat. Warto już teraz rozpocząć świąteczną ucztę czytelniczą i delektować się zimowym nastrojem, zanim na niebie zabłyśnie pierwsza gwiazdka. Polecamy książki w bożonarodzeniowym wydaniu od trójmiejskich autorów i wydawców.Księgarnie w Trójmieście


"Telefon od Mikołaja" Magdaleny WitkiewiczCzy twoim zdaniem książki świąteczne mają sens?

Na początek mistrzyni powieści obyczajowych - Magdalena Witkiewicz - na którą można liczyć rokrocznie w tym temacie. Pisarka, jak co roku, przygotowała dla swoich czytelników świąteczną propozycję. W poprzednich latach były to powieści: "Uwierz w Mikołaja", "Listy pełne marzeń", "Drzewko szczęścia", a w tym roku - "Telefon od Mikołaja". To ciepła, osadzona w zimowej scenerii, ale też pełna niespodzianek, wielopokoleniowa książka na święta Bożego Narodzenia. Nie brakuje w niej wieloletnich miłości, niespodziewanych kryzysów i problemów okresu dorastania. Powieść przeplata w nas różne emocje - od humoru po wzruszenie. Jest zatem tym, co często przynoszą nam prawdziwe święta. "Telefon od Mikołaja" to historie, które chcemy śledzić nie tylko do momentu pojawienia się pierwszej gwiazdki. Dodatkowo wydawnictwo Flow nawiązało współpracę z Fundacją św. Mikołaja - kupując "Telefon od Mikołaja", wspierasz fundację i tym samym program pomocy psychologicznej dla dzieci i młodzieży.

 • Magdalena Witkiewicz "Telefon od Mikołaja"
 • Magdalena Witkiewicz "Telefon od Mikołaja"
 • Magdalena Witkiewicz "Telefon od Mikołaja"
 • Magdalena Witkiewicz "Telefon od Mikołaja"
Przeczytaj także: "Uwierz w Mikołaja" - powstaje film na podstawie powieści Magdaleny Witkiewicz

Roma J. Fiszer "Światełko miłości" Roma J. Fiszer "Światełko miłości"

"Światełko miłości" Romy J. FiszerŚwięta to często okazja do wspomnień w rodzinnym gronie. Lubimy wracać do miłych chwil przy wigilijnym stole. Nie zawsze jednak historie z przeszłości są łatwe i przyjemne. "Światełko miłości" (wyd. Purple Book) to opowieść o konsekwencjach decyzji z przeszłości. Główną bohaterką i sprawczynią całej fabuły jest Gabriela, której miłość do fotografii zmieniła całe życie. Powieść Romy Fiszer to zarówno piękne scenerie i świąteczny klimat, jak i trudna konfrontacja z przeszłością. Czy bohaterka po latach podjęłaby te same wybory? Czy żałuje? Dylematy nie opuszczają bohaterki, a na dodatek świąteczny spokój przerywa jej niespodziewany gość. Autorką jest Roma J. Fiszer - znana i lubiana, popularna w Trójmieście autorka powieści obyczajowych urodzona w Poznaniu, od wielu lat mieszkająca w Gdyni. Aż dziewięć książek jej autorstwa znalazło się w rankingu najchętniej wypożyczanych książek w 2021 r.

"Kamienica pełna marzeń" Ewy Formelli"Kamienica pełna marzeń" Ewa Formella "Kamienica pełna marzeń" Ewa Formella
Kolejna autorka powieści obyczajowych - Ewa Formella (rocznik 1961) - pochodząca ze Śląska, od prawie 40 lat mieszkająca w Trójmieście, pracowała w jednym z gdyńskich przedszkoli, a obecnie zajmuje się opieką nad osobami starszymi i niepełnosprawnymi. Prowadzi również blog Książki Idy. Pisze z pasji. Debiutowała w 2010 r. powieścią "Leśniczówka", od tamtego czasu wydała 14 książek. "Kamienica pełna marzeń" (wyd. Filia) to druga książka w cyklu "Dziewczynka z ciasteczkami". Opowiada o mieszkańcach pewnej gdańskiej kamienicy przy ul. Ogarnej. Kilkuletnia Zosia mieszka z mamą, przybranym ojcem, młodszą siostrzyczką i czworonożnym przyjacielem. Pewnego dnia do sąsiedniej kamienicy wprowadza się młoda kobieta z chłopcem, będącym mniej więcej w wieku Zosi. Dziewczynka bardzo szybko zaprzyjaźnia się z Kubą. Postanawiają sprzedawać świąteczne ciasteczka, a cały dochód przeznaczyć na schronisko dla zwierząt. Tymczasem jeden z sąsiadów, samotny pan Eryk, ze względu na pamięć ukochanej żony, jak co roku, tworzy papierowe łabędzie i wiesza je na okolicznej fontannie. Przeszłość splata się z teraźniejszością, życie lokatorów kamienicy przeplatane jest wspomnieniami z lat wojennych i powojennych.

 • "Wypożyczalnia Świętych Mikołajów" Agata Przybyłek
 • "Wypożyczalnia Świętych Mikołajów" Agata Przybyłek

"Wypożyczalnia Świętych Mikołajów" Agaty PrzybyłekAgata Przybyłek to absolwentka psychologii na Uniwersytecie Gdańskim i do niedawna mieszkanka Trójmiasta, autorka poczytnych powieści obyczajowych oraz komedii romantycznych. W tym roku wydała dla swoich fanów również książkę świąteczną pt. "Wypożyczalnia Świętych Mikołajów" (wyd. Czwarta Strona). Autorka otula nas historią, która jest jak koc utkany ze świątecznych życzeń. Bohaterów dzieli wiele, ale łączy jedno - wszyscy przygotowują się do świąt, które będą w tym roku inne niż dotychczas. Dla Magdy i jej syna Kajtka to będą dziwne święta, ale kobieta jest gotowa na wiele, by uchwycić ich magię. Grzegorz to pracoholik, który cały swój czas poświęca rozwojowi firmy. Czy zdarzy się grudniowy cud i mężczyzna postanowi zmienić coś w swoim życiu? Justynę czeka kolejne Boże Narodzenie w towarzystwie przekomarzających się rodziców. Amanda i Tomek kolejną Gwiazdkę planują spędzić jako mąż i żona. Teraz pochłaniają ich przygotowania do ślubu, a przyjaciółka panny młodej organizuje szalony wieczór panieński.

"24 dni do Gwiazdki" Agaty PrzybyłekTa sama autorka wydała także coś dla młodszych czytelników - ilustrowaną książkę dla dzieci - kalendarz adwentowy pt. "24 dni do Gwiazdki" (wyd. Zygzaki). To ciepła, świąteczna opowieść o rodzinie, bliskości, spełnianiu marzeń i wyjątkowej dziecięcej wyobraźni. Krótkie rozdziały z zabawnymi ilustracjami są idealne do czytania po jednym każdego grudniowego dnia, aż do Wigilii, zarówno w przedszkolnym kąciku książek, jak i w domu na dobranoc.

Przeczytaj także: Ma 24 lata i napisała już... 13 powieści

"Zimowe Żuławy. Beata" Sylwia Kubik "Zimowe Żuławy. Beata" Sylwia Kubik

"Zimowe Żuławy. Beata" Sylwii KubikNa koniec oddalimy się nieco od Trójmiasta i przeniesiemy się na okoliczne Żuławy za sprawą książki "Zimowe Żuławy. Beata" (wyd. Filia), napisaną przez Sylwię Kubik - pisarkę z Powiśla, która została Ambasadorką Kultury Pomorza 2022 w kategorii literatura. Klimat, bohaterowie i relacje ukazane w tej powieści wprowadzą czytelników w atmosferę zbliżających się świąt. Książka jest drugim tomem z cyklu "Żuławskie żywioły". Mieszkańcy zaśnieżonych Żuław szykują się do świąt. Niektórzy, pochłonięci przez świąteczny rozgardiasz, z radością wypatrują pierwszej gwiazdki i gwarnych spotkań przy wigilijnym stole. Są jednak i tacy, których samotność w czasie świąt staje się dotkliwsza. Jednak święta to przecież czas magii, pięknych marzeń i ziszczonych życzeń. Czasem wystarczy otworzyć serce i pozwolić im odnaleźć do siebie drogę. Czy w otoczeniu pięknych żuławskich krajobrazów, w czasie najpiękniejszych świąt w roku, wszystkie serca napełnią się miłością? Dowiecie się z lektury.

Miejsca

 • Flow Gdańsk, Zielone Wzgórze 2/4 Mapa

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (24)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Wystawa Truso - legenda Bałtyku

11 zł
wystawa

Moda i reklama w PRL-u

wystawa

Wystawa modeli statków na Sołdku (1 opinia)

20 zł
wystawa

Sprawdź się

Sprawdź się

Hardziej Studio z Gdyni prowadzone przez Patryka Hardzieja zajmuje się:

 

Najczęściej czytane